Reklama

Suszone grzyby to jeden z najważniejszych składników potraw wigilijnych. Jak je przygotować i kiedy należy to zrobić?

Reklama

Suszone grzyby należy namoczyć przed dodaniem do sosu czy zupy. Jak to zrobić profesjonalnie? Podpowiadamy.

Jak namoczyć suszone grzyby?

  • Suszone grzyby w pierwszej kolejności należy dokładnie umyć (zawsze znajdzie się jakiś piasek).
  • Grzyby następnie moczymy w niewielkiej ilości ciepłej wody przegotowanej. Wody nie może być za dużo, w przeciwnym razie cały aromat się wypłucze.
  • Podgrzybki i prawdziwki zrobią się miękkie po około 2 godzinach. Inne gatunki mogą potrzebować mniej lub więcej czasu. Niektórzy specjaliści zalecają moczenie grzybów przez całą noc.
  • Co jakiś czas mieszaj delikatnie grzyby, tak by były równomiernie zanurzone w płynie.
  • Po namoczeniu odciśnij delikatnie płyn z grzybów do naczynia.
  • Możesz użyć płynu z naczynia na przykład do przygotowania sosu, albo zupy grzybowej. Uważaj tylko by nie dodać do potraw piasku, który mógł zebrać się na dnie naczynia.
  • Staropolska receptura radzi moczenie grzybów w mleku. Podobno wtedy smakują wyjątkowo świeżo!

Tradycyjna zupa grzybowa ze śmietaną - co za smak!

Aromatyczna, pożywna i jedyna w swoim rodzaju - zupa grzybowa! Sprawdzi się szczególnie jesienią i zimą, gdy grzybów w polskich lasach jest mnóstwo. Może też być wspaniałą alternatywą dla świątecznego barszczu czy zupy rybnej. Poznajcie prosty i sprawdzony przepis na zupę grzybową!
Tradycyjna zupa grzybowa ze śmietaną
Getty Images

Jak długo gotować suszone grzyby?

To kolejna rzecz, którą warto wiedzieć przygotowując suszone grzyby do potraw wigilijnych. Suszone grzyby najlepiej gotować w wodzie, w której były namaczane. Grzyby gotujemy około godziny. Dla pewności zawsze sprawdzamy, czy grzyby nie są za twarde. Wtedy można je jeszcze dogotować.

Świąteczny pasztet drobiowy z grzybami: przepis, że palce lizać

Pasztet to nieodłączny element świątecznych potraw. Podpowiadamy, jak wykonać pasztet drobiowy z grzybami. My lubimy podawać go z żurawiną z jabłkami. Ten przepis na świąteczny pasztet z grzybami musisz wypróbować.
Świąteczny pasztet drobiowy z grzybami: przepis, że palce lizać
Getty Images

Do czego wykorzystać suszone grzyby?

Suszone grzyby są nieodłącznym składnikiem wigilijnych potraw. Dodajemy je do farszu na pierogi z kapustą, robimy z nich uszka do wigilijnego barszczu, suszone grzyby są obok wędzonych śliwek składnikiem kapusty wigilijnej. W wielu domach namoczone suszone grzyby po wysuszeniu smaży się w panierce takiej jak smażoną rybkę, czyli w jajku i tartej bułce. Takie grzybowe "kotleciki" zachwycają smakiem przy wigilijnym stole.

Te z nas, które co roku własnoręcznie przygotowują potrawy wigilijne doskonale wiedzą, że bez suszonych grzybów nie da się przygotować świąt. Dlatego albo kupujemy suszone grzyby przed świętami albo już jesienią chodzimy na grzybobranie i same suszymy grzyby w piekarniku lub specjalnej suszarce.

Zobacz także

Suszone grzyby dają cudowny aromat i zapach, więc nie wyobrażamy sobie tradycyjnych potraw bez tego składnika.

A Wy jakie jeszcze potrawy z suszonymi grzybami w roli głównej przygotowujecie na święta?

Reklama

Kapusta z grzybami: podpowiadamy krok po kroku, jak przygotować kapustę wigilijną

Kapusta z grzybami to obowiązkowa pozycja na naszej liście wigilijnych potraw. Podpowiadamy, jak krok po kroku przygotować kapustę wigilijną. Z naszymi podpowiedziami nie będzie to wcale trudne.
Kapusta z grzybami: przepis na kapustę wigilijną
Foto: Instagram hat_cookingdiary
Reklama
Reklama
Reklama