Hity ekspresowej kuchni
Nie wszystkie mamy czas i ochotę, aby spędzać w kuchni długie godziny. Warto zatem poznać kilka trików, które nie tylko ułatwią, ale i przyspieszą przygotowywanie posiłków.
- Ewelina Dybicz dybicz.e@claudia.pl, Claudia
Oto lista składników, z których szybko zrobisz posiłek. Podajemy również przykładowe przepisy, by przekonać cię, jak łatwo można przyrządzić pyszne, pożywne danie.
Piersi drobiowe
W konkursie na ekstraszybko przyrządzone mięso należy się im laur pierwszeństwa. Można je smażyć (np. zrolowane z szynką i żółtym serem), dusić (np. w mleku kokosowym), piec (np. pod beszamelem), a wszystko zajmie dosłownie kilkanaście minut. Jeśli masz nieco więcej czasu i chcesz, by pierś nabrała wyjątkowego smaku, zamarynuj ją i wstaw do lodówki. Najprostsza marynata to oliwa i zioła (np. tymianek), ale można też zastosować sos sojowy, miód, białe wino, curry.
Kurczak z ananasem
Pierś pokrój w kostkę. Smaż na oleju, często odwracając. Gdy będzie prawie miękka, dołóż pokrojony ananas z puszki, odrobinę suszonego estragonu i skrop białym winem (można również dodać nieco zalewy z ananasa). Duś przez chwilę. Dopraw solą i pieprzem.
Mięso mielone
Jest wspaniałym surowcem nie tylko na kotlety czy klopsiki, ale też przydaje się jako nadzienie do warzyw (spróbuj zrobić z nim ogórki) lub wypełnienie tarty. Mielone mięso, podsmażone np. z cebulą, pomidorami i fasolą, doskonale pasuje do makaronu i ryżu, sprawdzi się również jako farsz do naleśników (możesz też użyć gotowych tortilli).
Kotlety z rokpolem
Mięso wyrób z mąką ziemniaczaną i gazowaną wodą mineralną (na 300 g mięsa: 1/2 łyżeczki mąki i 2–3 łyżki wody) Dodaj sól i pieprz. Z masy formuj okrągłe placki. Na każdy kładź kostkę sera i zlepiaj w kulkę. Smaż ze wszystkich stron.
Polędwica
To najdelikatniejsze mięso wołowe. Podaje się je głównie w formie smażonych kotletów, bo pod wpływem temperatury błyskawicznie mięknie (nie wolno go wcześniej solić). Kto lubi bardziej wysmażone mięso, powinien trzymać je na ogniu 7–8 minut, tzw. medium wymaga ok. 3-minutowego smażenia, krwisty befsztyk zaś – 2 minuty. Równie smaczne są polędwiczki wieprzowe – można je smażyć lub piec w całości.
Befsztyki jak z restauracji
Z polędwicy wykrój krążki grubości ok. 4 cm. Każdy oprósz pieprzem. Smaż na mocno rozgrzanej oliwie z obu stron. Wyjmij mięso, a do oliwy dolej odrobinę koniaku i dołóż nieco masła. Sosem tym polej befsztyki przed podaniem.
Jajka
Listę szybkich potraw z jajek otwiera jajecznica. Łatwo ją urozmaicić, smażąc masę jajeczną np. z pomidorami czy pieczarkami i dodając na końcu parmezan lub kapary. Pyszne są też jajka sadzone np. na grzance. Wariant tego dania to jajko w koszulce. By sobie ułatwić jego przygotowanie, gotujemy je w folii aluminiowej (kładziemy folię na filiżance, robimy zagłębienie, wbijamy jajko i zwijamy u góry w sakiewkę). Warto spróbować też omletu. Można go przyrządzać z mnóstwem dodatków: szynką, papryką, ziemniakami lub na słodko, np. z rodzynkami.
Omlet z wędliną
Na patelni podsmaż pokrojoną w plastry szynkę (może być też bekon). Potem zalej ją jajkami (2 na osobę) roztrzepanymi z łyżką śmietany. Gdy jajka się zetną, omlet oprósz solą i pieprzem, posyp płatkami parmezanu i bazylią.
Boczek
Z jego pomocą doskonale odmienisz charakter potrawy. Jeśli owiniesz nim np. parówki i podpieczesz, zamienią się w elegancką przekąskę. W podobny sposób możesz podać suszone śliwki. Podsmażone cienkie plasterki tej wędliny dopełnią także smak sałatek (np. z rukoli i bobu) i zup (np. z soczewicy). Boczek bywa również składnikiem sosów pomidorowych, świetnie smakuje z makaronem.
Szybkie leczo
200 g pokrojonego w kostkę boczku podsmaż na oleju. Dodaj 2 posiekane cebule, a następnie pokrojoną paprykę (2 strąki). Gdy warzywa się zeszklą, dorzuć pomidory z puszki. Duś wszystko razem jeszcze kilka minut. Dopraw solą, pieprzem, czosnkiem i suszonym cząbrem.
Ryby
Zdaniem smakoszy nie ma nic lepszego niż świeża ryba pieczona w całości (w folii aluminiowej lub bezpośrednio na blasze). W dodatku zajmuje to kilka minut. Warto więc z tego sposobu korzystać, zwłaszcza że w sklepach można kupić ryby już sprawione i wystarczy je tylko opłukać i doprawić. Ryby szybko się też smaży (pyszna jest w np. w panierce z płatków migdałowych) lub dusi (np. w śmietanie).
Pstrąg pieczony w folii
Sprawionego pstrąga opłucz i osusz papierowym ręcznikiem. Oprósz solą i pieprzem. Do środka tuszki włóż kilka plasterków cytryny i 2–3 gałązki tymianku (najlepiej świeżego). Ziołami obłóż również wierzch ryby. Tuszkę zawiń w posmarowaną oliwą folię i piecz ok. 20 minut w 200°C.
Warzywa
Błyskawicznie zrobisz zupę-krem. Nadaje się na nią większość warzyw (brokuły, zielony groszek, dynia, pomidory, cukinia), także mrożonki. Do zagęszczania możesz użyć żółtek lub serka topionego.
Zupa-krem z porów
1. Kilka dużych porów (2–3 szt.) oczyść i pokrój w krążki.2. Podsmaż je na 2 łyżkach oliwy lub masła.3. Ciepłe pory zmiksuj z 1/2 szklanki bulionu.4. Masę z porów rozprowadź 2–3 szklankami bulionu i zagotuj. Zestaw z ognia, dodaj szklankę śmietany i wbij 2 żółtka. Dopraw solą, pieprzem i curry. Podawaj z grzankami.
Sprytne sposoby na... długodystansowców
● Aby ziemniaki szybciej się gotowały, pokrój je w ćwiartki i zalej gorącą wodą z dodatkiem łyżeczki oliwy lub masła.
● Schab krócej będzie się piekł, jeśli go natrzesz czystą wódką. Z kolei udka kurze warto skropić piwem, ewentualnie oliwą z sokiem z cytryny i ziołami (będą szybciej gotowe i bardziej kruche oraz soczyste).
● Warzywa (także mrożone) szybciej staną się miękkie, jeśli będziesz je gotować na parze i bez dodatku soli.
● Używaj w kuchni szybkowara – skraca czas przyrządzania potraw o połowę.
To warto mieć w spiżarce
Wśród kuchennych zapasów zawsze staraj się mieć proponowane przez nas produkty. Docenisz je zwłaszcza wtedy, gdy do twojego domu zapukają niespodziewani goście.
Wędzony łosoś
Najprościej podawać go w plasterkach, skropionego oliwą oraz oprószonego pieprzem (ewentualnie polanego sosem z musztardy, soku z cytryny i koperku).Taki łosoś musi być jednak doskonałej jakości. Jeśli masz bardziej suchą rybę, zrób z niej tatara – posiekaj z kaparami, cebulą i skrop oliwą. Paseczkami łososia można też wzbogacić smak śmietanowego sosu do makaronu lub pasty serowej na grzankach, a nawet zwykłej jajecznicy czy omletu. Uwaga! Ryby nigdy nie podajemy po terminie ważności.
Sakiewki z twarożkiem
Na plasterkach wędzonego łososia połóż porcję twarożku wymieszanego z jogurtem i doprawionego solą, pieprzem oraz skórką z cytryny. Płaty ryby zwiąż szczypiorkiem w „tobołek”. Podawaj na rukoli skropionej sokiem z cytryny i oliwą.
Makarony
Doskonałe są do sosów, mięs, zapiekanek, sałatek (najprostsze danie to makaron z twarożkiem, a do tego podsmażony boczek lub słodka śmietana). Warto też mieć pod ręką makaron kolorowy, np. czarny z barwnikiem z kałamarnicy czy zielony z bazylią. Po ugotowaniu wystarczy polać go oliwą i posypać parmezanem.
Spaghetti z warzywami
Na oleju podsmaż posiekaną cebulę, pokrojony ząbek czosnku i kilka plasterków cukinii. Dodaj pomidory z puszki. Chwilę duś, aż sos lekko odparuje. Pod koniec dorzuć kilka oliwek oraz przyprawy do smaku. Sosem polej ugotowany makaron.
Sery
Bohaterem szybkiej kuchni jest przede wszystkim ser pleśniowy typu rokpol – wystarczy go podgrzać i dolać śmietany, by uzyskać pyszny sos do makaronu lub pieczonych ziemniaków. Nadaje się też do zapiekania w wydrążonych pomidorach. Z kolei sery, takie jak brie czy camembert, można smażyć – z mięsem (np. na plastrze piersi kurczaka) lub w panierce.
Smażony camembert
Krążek sera (jeden na osobę) najpierw zanurz w mleku, potem w roztrzepanym jajku, po czym obtocz w pokruszonych krakersach. Smaż krótko z obu stron na oleju. Podawaj np. z kaszą kuskus.
Mrożonki
Są dobre zarówno jako główny składnik dania, jak i półprodukt. Nadają się przy tym do długiego przechowywania (można je trzymać w zamrażarce nawet 6 miesięcy). Listę tych najbardziej przydatnych otwierają ryby i coraz łatwiej dostępne owoce morza. Można je smażyć, dusić, gotować, zapiekać. Podobnie wykorzystujemy mrożone warzywa, ze szpinakiem i włoszczyzną na czele. Owoce przydadzą się na kompoty, desery, farsze do naleśników (zmiksowane posłużą jako pyszny sos).
Filety z soli w śmietanie
500 g mrożonych filetów z ryby opłucz, połam na kawałki, oprósz solą i pieprzem. Ułóż w natłuszczonej formie. Skrop je sokiem z cytryny oraz łyżką oliwy i polej 3/4 szklanki śmietany wymieszanej ze 150 g pokruszonego rokpolu. Piecz ok. 20 minut w 200°C. Do zapiekania wypróbuj też sos musztardowy Knorra.
Jogurt
To świetna baza rozmaitych dipów (m.in. do pieczonego mięsa, warzyw surowych i gotowanych) oraz sosów (także do sałatek). Można nim polewać zapiekanki (zwłaszcza pieczone ryby), przyrządzać rozmaite placki (słodkie i wytrawne), chłodniki. Polecamy zwłaszcza jogurty typu greckiego: kwaskowate w smaku, o gęstej konsystencji.
Smakowite racuchy
2 szklanki jogurtu roztrzep z 2–3 jajkami i wymieszaj z 2 szklankami mąki, łyżeczką proszku do pieczenia oraz łyżeczką cukru waniliowego. Ciasto wykładaj łyżką na rozgrzany olej i smaż z obu stron na złoty kolor. Ciepłe placki osącz z tłuszczu i podawaj np. z konfiturami.
Wędliny
Najbardziej „wdzięcznym” surowcem jest pokrojona w plasterki szynka, wędzona lub jeszcze lepiej obsuszana, typu parmeńska. Możemy podać ją np. na tostach lub owinąć nią ugotowane na twardo jajka, cząstki melona, szparagi z konserwy. Z kolei plasterki kiełbasy przydadzą się na obłożenie pizzy, smaczne są też duszone np. z sosem cebulowym.
Cykoria w szynce
Kolby cykorii sparz i dokładnie osącz. Każdą owiń plastrem szynki. Ułóż w natłuszczonej formie. Skrop oliwą i posyp startym żółtym serem. Piecz 15–20 minut w mocno nagrzanym piekarniku. Przed podaniem posyp natką. Cykorię możesz też polać sosem z topionego serka rozpuszczonego w gotującej się śmietanie kremówce.
Pieczywo
Nawet nieco czerstwe może wyśmienicie smakować. Kromki posmaruj masłem czosnkowym i zapiecz. Podobnie postępujemy z całym bochenkiem. Do zupy lub pieczeni jak znalazł.
Bułka z ziołami
1. Pęczek natki opłucz i drobno posiekaj.2. Pół kostki masła rozetrzyj z zieleniną i zmiażdżonym czosnkiem. Dopraw solą, pieprzem i ewentualnie mieloną papryką.3. Podłużną bułkę lub bagietkę pokrój w kromki (nie przecinaj ich do końca).4. Szczeliny wypełnij masłem ziołowym. Owiń w folię i piecz ok. 20 minut w 200°C.
Niezbędniki w puszce
● Pomidory pelati. Przyrządzisz z nich zupę, sos lub koktajl. Świetnie nadają się do duszonego mięsa, ryb, warzyw.
● Tuńczyk. Podstawa sałatek (np. nicejskiej), możesz też użyć go jako nadzienia do naleśników, jajek na twardo, farszu do tarty.
● Brzoskwinie. Można je napełnić mielonymi orzechami z miodem, obłożyć pianą z białek i zapiec. Zmiksowane są świetne z lodami.
● Kukurydza. Wzbogacisz nią sałatki. Doskonała jest smażona w cieście naleśnikowym.
W mojej kuchni nic się nie marnuje
Ugotowałaś za dużo warzyw, został ci też makaron z obiadu? Wszystkiego tego można użyć jako składników nowego dania. Zdaj się na nasze podpowiedzi i... swoją wyobraźnię.
Mięso z rosołu
Najsmaczniejsze jest wyjęte wprost z gorącego wywaru i podane z sosem pomidorowym lub chrzanowym (przepis niżej). Można je też pokroić w paseczki, zalać stygnącą galaretą (z żelatyny rozpuszczonej w części rosołu) i zostawić do zastygnięcia. Takie „zimne nóżki” podajemy np. z keczupem lub chrzanem. Zmielone mięso rosołowe nadaje się również na rozmaite farsze – zrób z niego np. tort naleśnikowy (kilka placków przełóż mięsem, polej beszamelem i zapiecz).
Sos chrzanowy
W rondlu rozpuść łyżkę masła. Podsmaż na niej, nie rumieniąc, łyżkę mąki. Włóż 2–3 łyżki tartego chrzanu i całość rozprowadź zimnym mlekiem. Zagotuj. Dodaj trochę śmietany oraz do smaku: sól, pieprz i sok z cytryny. Gorącym sosem polej pokrojone w plastry mięso.
Zapiekanka ze... wszystkiego
To najprostszy sposób wykorzystania pozostałych niewielkich ilości jedzenia. Mogą to być: makaron, ziemniaki, mięso, wędlina, żółty ser. Warstwy spaja się za pomocą sosu np. ze śmietany i jajek lub bulionu. Możesz też przełożyć je kukurydzą, plastrami mozzarelli albo pomidorów.
To i owo z makaronem
W naczyniu żaroodpornym układaj warstwami pozostałe z obiadu: makaron, warzywa i mięso. Obłóż kawałkami papryki i zalej beszamelem z koncentratu. Posyp startym żółtym serem. Piecz ok. 25 minut.
Gdy zostaną białka z jajek
Można z nich upiec blaty bezowe (wspaniałe będą z owocami i bitą śmietaną) oraz drobne beziki (przechowujemy je w metalowym pudełku, by nie zwilgotniały), a także kokosanki lub ucierane ciasto (typu piegusek). Ubita piana doda puszystości majonezowi. Można ją również łączyć ze zmiksowanymi z cukrem owocami i żelatyną (po zastygnięciu powstanie pyszny deser).
Bezy z owocami
4 białka ubij na sztywno, dodając stopniowo 4 łyżki cukru kryształu i 1/2 szklanki cukru pudru. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia kładź z piany nieduże kule. „Susz” je ok. 50 minut w 120°C. Bezy udekoruj bitą śmietaną i owocami.
Zalety krokieta
Pakiecik z ciasta naleśnikowego i farszu może być smakowitym daniem. Najprościej nadziać go mięsem: np. z pieczonego kurczaka lub pozostałym z gulaszu, dołożyć do tego podsmażone pieczarki lub fasolkę z puszki, a całość przyprawić na ostro. Dla wegetarian dobrym farszem będą podsmażone na sposób chiński warzywa lub posiekane ze szczypiorkiem i koperkiem jajka na twardo, ewentualnie kasza gryczana z twarożkiem i cebulą. Naleśnik po napełnieniu i zwinięciu panierujemy i rumienimy na rozgrzanym tłuszczu.
Z farszem z wątróbki
Usmażoną wątróbkę pokrój i zrumień z posiekaną cebulą. Dodaj 3–4 łyżki gotowanego ryżu. Wbij 2 jajka, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj. Masę rozmaruj na naleśnikach. Każdy zwiń, opanieruj i usmaż na tłuszczu.
Skórki z jabłek
Łatwo je wysuszyć (najlepiej w specjalnej suszarce lub piekarniku elektrycznym), a potem parzyć jako herbatkę (np. z dodatkiem miodu i soku z cytryny). Inna propozycja to domowy ocet, idealny do doprawiania sałatek, zup, bejcowania mięsa.
Owocowo-ziołowy ocet
Obierki wrzuć do szklanego naczynia, zalej ostudzoną przegotowaną wodą tak, by były nią przykryte. Wsyp cukier (łyżkę na litr wody), dołóż gałązkę świeżego tymianku i zamieszaj. Przykryj gazą i odstaw w ciepłe miejsce. Gdy fermentacja ustanie, ocet zlej do butelek i szczelnie zamknij.
Sałatki w 5 minut
Produkty, które zostały np. z obiadu (kawałki pieczeni, ziemniaki, jajka na twardo), z powodzeniem nadają się na szybkie sałatki. Dodatkowo wzbogacisz je zieloną sałatą albo produktami z puszki: zielonym groszkiem, fasolą, kukurydzą.
Kolorowa ze szczypiorkiem
Pomidor sparz i obierz. Pokrój w cząstki. Ugotowane na twardo jajka podziel na ćwiartki. Razem z pomidorem ułóż w salaterce. Obłóż poszatkowanymi rzodkiewkami i posyp kukurydzą oraz posiekanym drobno szczypiorkiem. Sałatkę polej majonezem lub śmietaną doprawioną musztardą oraz solą i pieprzem.
W jednym garnku
Efektem przeglądania lodówki może okazać się smakowite danie jednogarnkowe. Produkty układamy warstwowo, zalewamy np. bulionem i zapiekamy lub gotujemy na wolnym ogniu.
Pikantny kociołek
1. Posiekaną cebulę podsmaż z pokrojoną w kawałki kiełbasą i resztkami pieczeni.2. Kilka ziemniaków pokrój w ćwiartki.3. Układaj warstwami cebulę z dodatkami, ziemniaki i osączoną z zalewy fasolę. Dopraw solą, pieprzem i chili.4. Zalej 3 szklankami bulionu. Przykryj i zapiekaj ok. 60 minut.
Co warto zamrozić
● Bulion. Wlewamy go do plastikowych woreczków lub pojemników (np. po jogurtach) i wstawiamy do zamrażalnika.
● Zieleninę i zioła. Posiekane listki najwygodniej wrzucić do foremek na lód i zalać wodą. W kostkarkach (także w formie plastikowych woreczków) można też przechowywać resztki wina (przyda się do sosów).
● Chleb. Wcześniej bochenek należy pokroić na kromki. Będzie można potem wziąć potrzebną porcję.
Gotowe produkty? Czemu nie!
Odważnie korzystaj z półproduktów i „gotowców”. Dzięki nim nie tylko szybciej przyrządzisz posiłek dla całej rodziny, ale też poznasz nowe potrawy i smaki.
Babeczki
Kto nie lubi kruchych babeczek ze smakowitym nadzieniem? Idealnie nadają się na „danie awaryjne”, które może pojawić się nawet na bardzo eleganckim przyjęciu. Napełniamy je czymś słodkim (kremem, czekoladą, owocami, bitą śmietaną) lub podajemy w wersji wytrawnej (z bryndzą, pastą rybną, sałatką z awokado i krewetek). Gotowe korpusy do babeczek są dostępne w wielu sklepach spożywczych, produkują je też cukiernie. My polecamy te, które należą do asortymentu „Ciasteczka z Krakowa” – są słodkie lub wytrawne (ok. 12 zł/24 szt.).
Z mandarynkami
Każdy korpus babeczki napełnij budyniem (np. waniliowym) wymieszanym z bitą śmietaną i kilkoma łyżkami adwokata. Wierzch obłóż ćwiartkami mandarynek (świeżych lub z puszki). Udekoruj paseczkami skórki pomarańczowej i świeżymi listkami melisy.
Blaty do pizzy
Spód z drożdżowego ciasta to najbardziej pracochłonny składnik tego włoskiego specjału. Aby nie tracić czasu na jego przyrządzanie, warto zaopatrzyć się w mały zapas blatów mrożonych (są i świeże, wymagają jednak szybszego zużycia). Nie trzeba ich rozmrażać, wystarczy obłożyć ulubionymi dodatkami i wstawić do nagrzanego piekarnika.
Pepperoni z salami
Blat posmaruj oliwą i cienką warstwą przecieru pomidorowego. Oprósz chili i obłóż plasterkami salami oraz pokrojoną w kostkę zieloną papryką. Piecz 10–12 minut w 220°C. W połowie pieczenia pizzę posyp startym żółtym serem.
Knedle i pierogi
Jeśli kupujesz po raz pierwszy wyroby jakiegoś producenta, lepiej zrezygnuj z takich z mięsem czy podrobami. Sprawdzaj zawsze datę przydatności do spożycia.
Śliwkowe delicje
Ugotowane knedle ze śliwkami ułóż w wysmarowanej masłem formie żaroodpornej. Oprósz mielonym cynamonem i obłóż tartą bułką podsmażoną na maśle. Skrop rumem i słodką śmietanką (12 proc.). Piecz 15 minut w 220°C.
Gotowe sosy do mięs
● Do duszenia mięsa najpraktyczniejsze są sosy gotowe w słoikach. Włoskie z pomidorami i papryką (typu bolognese) najlepiej nadają się do wołowiny i wieprzowiny, francuskie z białym winem (podobnie jak musztardowe i słodko-kwaśne) do kurczaka i cielęciny. Sosy „z torebki” (pieczeniowy, biały, grzybowy, serowy) dobrze smakują z pieczenią i gotowanym mięsem (np. rosołowym).
● Do marynat najlepsze są sosy egzotyczne (sojowy, krewetkowy) – także doprawia się nimi mięso w trakcie duszenia lub pieczenia.
Zupy w kartonie
Najprościej taką zupę przelać do garnka i podgrzać. Potem warto ją wzbogacić śmietaną, klopsikami z mielonego mięsa, żółtym serem (pomidorowa, brokułowa), kiełbasą (ogórkowa, żurek), a do barszczu dołożyć uszka lub tortellini. Niektóre zupy (grzybowa, pomidorowa) można zapiekać z makaronem (suchy makaron należy wsypać do naczynia żaroodpornego, zalać zupą i wstawić na 40–45 minut do piekarnika).
Barszczyk tradycyjny
Grzybową kostkę bulionową rozpuść w szklance wrzątku, chwilę gotuj. Połącz z 3 szklankami barszczu z kartonu. Podgrzej (nie gotuj). Dopraw solą, pieprzem i czosnkiem. Zupa świetnie smakuje z paluszkami z kruchego ciasta.
Ciasto francuskie
Bywa głównie mrożone, choć można je również kupić świeże. Jest sprzedawane w formie rulonu, zwinięte z pergaminem, który zapobiega zlepianiu się ciasta. Nie wymaga wałkowania.
Słodkie kwadraty
1. Ciasto rozwiń z folii i lekko rozmroź.2. Pokrój w dość duże kwadraty.3. Każdy kwadrat ciasta posmaruj roztopionym masłem i ułóż na blasze.4. Piecz ok. 10 minut w piekarniku nagrzanym do 200°C. Odstaw do wystudzenia. Zimne ciastka obłóż konfiturami lub owocami z kompotu.