Grillowanie czas zacząć!
Zbliża się długi majowy weekend, a wraz z nim dużo wolnego czasu. Wreszcie będzie można spędzić go z rodziną na świeżym powietrzu, cieszyć się majowymi promieniami słońca, pograć z dziećmi w piłkę i... otworzyć sezon grillowy!
- Naj
Nie możemy doczekać się chwili, kiedy pierwszy raz w tym roku rozpalimy grilla. Nic dziwnego, biesiada pod gołym niebem ma niesamowity urok. W pięknej scenerii nawet zwykła kiełbasa smakuje nadzwyczajnie. By wszyscy byli zadowoleni, pomyśl o urozmaionym menu: przygotuj i kawałki ryb, i porcje różnych gatunków mięs i warzywa. Mięsa i ryby zamarynuj wcześniej - będą smaczniejsze. Nie zapomnij o napojach i jednorazowych naczyniach, sztućcach, i o dobrym humorze! Większość z nas grilluje od lat, ale część będzie to robić pierwszy raz. I jedni, i drudzy znajdą w naszym poradniku coś dla siebie.
Miejsce i akcesoria
Grill ustaw w miejscu osłoniętym od wiatru, aby dym nie leciał bezpośrednio na biesiadników. Ustawiając go, miej też na uwadze sąsiadów - niech dym nie leci im do okien, zresztą do twoich też...
Zadbaj o serwetki, ręczniki papierowe, nawilżone chusteczki - to wszystko pomoże utrzymać czystość w polowych warunkach. Używaj jednorazowych sztućców, kubków i talerzyków; zmywanie tłustych i zadymionych naczyń nie należy do przyjemności.
Potrzebny będzie spory pojemnik lub duży plastikowy worek na odpady.
Bądź przygotowana, że komary nie odpuszczą ani tobie, ani gościom; zaopatrz się w pochodnie lub świece, które ochronią przed insektami i jednocześnie stworzą miły wieczorny nastrój.
Wybór grilla
Na rynku jest wielka ich różnorodność: od ciężkich, stacjonarnych urządzeń, przez przenośne, po jednorazowe zestawy wyposażone w pojemnik z węglem drzewnym (po uczcie po prostu wyrzucasz je do śmieci). Mogą mieć okrągłe lub prostokątne ruszty. Grille niewielkich rozmiarów wozi się w bagażniku auta, a najmniejsze zmieszczą się w sakwie rowerowej czy nawet w plecaku. Kosztują od kilkunastu do kilkuset złotych. Za najlepsze uchodzą grille żeliwne, rozgrzewają się co prawda długo, ale równomiernie i bardzo długo utrzymują ciepło. Wygodne są elektryczne lub gazowe, ale te nie zapewniają wspaniałego aromatu pieczonych produktów. Kupując, zwróć uwagę, aby grill był w miarę stabilny (polecamy te z kółkami, ze względu na łatwość zmiany miejsca), miał dość głębokie paleni- sko i regulowany ruszt (przynajmniej 2-3 poziomy).
Sztuka rozpalania
Krok 1
Zdejmij ruszt. Jeśli grill nie ma pojemnika na popiół, wyłóż dno paleniska folią aluminiową; łatwiej je będzie potem czyścić.
Krok 2
Nasyp do paleniska węgla drzewnego lub brykietu; niektórzy sypią warstwę węgla, a na nią warstwę brykietu - węgiel szybciej się rozpala, ale brykiet dłużej utrzymuje temperaturę. Jeśli planujesz długie grillowanie lub będziesz piekła duże kawałki mięsa, nasyp więcej węgla, bo wtedy temperatura pieczenia będzie wyższa.
Krok 3 Węgiel polej podpałką (lub włóż między bryłki podpałkę w kostkach) i podpal.
Krok 4
Podsycaj ogień, używając dmuchawy (lub wachluj gazetą), a kiedy rozpali się na dobre poczekaj, aż płomienie znikną całkowicie, a węgiel będzie się tylko żarzył.
Krok 5
Rozprowadź żar łopatką po całej powierzchni paleniska i połóż ruszt (posmaruj go wcześniej olejem, wtedy mięso nie będzie do niego przywierało). I już możesz kłaść kąski do grillowania.
Ważne
Znawcy dokładają do węgla gałązki jałowca, pędy winorośli lub zioła (rozmaryn, tymianek, szałwia); mięso przechodzi ich aromatem.
Co i jak upiec
Grillować można kiełbaski, mięsa, sery, warzywa, owoce, pieczywo. Kiełbaski ponacinaj na całej długości - ładnie się przypieką i będą efektownie wyglądały. Nie grilluj zbyt dużych kawałków mięsa, bo nie upieką się dokładnie. Najsmaczniejsze są niewielkie kąski lub szaszłyki - grillują się szybko, są pięknie przyrumienione i bardzo chrupiące.
Warzywa i sery najlepiej piec na tackach aluminiowych lub zawinięte w folię.
Ryby piecz w specjalnych koszyczkach; są delikatne i nie należy odwracać ich zbyt często, bo się pokruszą, ale ułożone w metalowym koszyku można przekręcać bez obaw.
Mięsa i warzywa zamarynuj przed położeniem na grill; zyskają na smaku, staną się aromatyczne, kruche i soczyste. Trzymaj je w marynacie 2-3 godziny (najlepiej całą noc, przykładowe marynaty znajdziesz na drugiej stronie poradnika). Pamiętaj, aby po wyjęciu produktów z marynaty osuszyć je papierowym ręcznikiem, w przeciwnym razie jej resztki będą skapywały do ognia.
Soczyście i aromatycznie
- kiełbaski przed pieczeniem ponacinaj, a w nacięcia włóż czosnek utarty z majerankiem n podczas pieczenia polewaj kiełbaski jasnym piwem
- ważnym składnikiem szaszłyków jest boczek, to dzięki niemu grillowane kawałki mięsa nie będą się nazbyt wysuszały
- mięso na szaszłyki pokrój na kawałki jednakowej wielkości, tylko wtedy upieką się równomiernie i w tym samym czasie
- składniki na szaszłyki nabijaj dość luźno, aby mogły dobrze upiec się z każdej strony
- aby ogień palił się równomiernie, żarzące się węgle posyp garstką soli
Pysznie upieczone - przykładowe przepisy
Soczysta karkówka
Składniki: 3 grube plastry schabu karkowego, 3 łyżki płynnego miodu, 3 łyżki sosu sojowego, 3 łyżki soku z cytryny, łyżka majeranku, sól, pieprz
Mięso umyj, osusz, wytnij zbędny tłuszcz, rozbij tłuczkiem. Miód wymieszaj z sosem sojowym, sokiem z cytryny, majerankiem, szczyptą soli i pieprzu. Marynatą natrzyj mieso, przykryj i włóż na 3 godz. do lodówki. Schab wyjmij z marynaty, osącz i ułóż na rozgrzanym ruszcie. Piecz po 10 min z każdej strony, smarując marynatą.
Cukinia z farszem
Składniki: 3 cukinie, jajko, 2 ząbki czosnku, po 2 łyżki mleka i masła, 10 dag fety, pomidor, sól, pieprz
Umyj i osusz cukinie, przekrój wzdłuż na pół, usuń łyżeczką miąższ. Posól cukinie wewnątrz i odwróć je, zostaw na godzinę, aby wypłynął sok. Osusz. Ser posiekaj, wymieszaj z roztrzepanym jajkiem, posiekanym czosnkiem i pomidorem, przypraw. Wypełnij farszem połówki cukinii. Piecz 30 min (ostatnie 10 min pod przykryciem).
Pstrąg w pomarańczach
Składniki: 2 małe pstrągi, strąk papryki, po 20 ml soku z pomarańczy i cytryny, po 2 łyżki świeżej bazylii i masła, sól, pieprz, łyżeczka skórki otartej z pomarańczy
Pstrągi umyj i osusz, przypraw, skrop sokiem z cytryny, zawiń w folię, odstaw na 2 godz. Paprykę umyj, oczyść i pokrój drobno. W rondelku rozpuść masło, dodaj sok, skórkę z pomarańczy, paprykę i bazylię. Podgrzewaj na małym ogniu ok. 5 min, mieszając. Ryby posmaruj pastą, zawiń w folię, grilluj 20 min (w zależności od wielkości ryby). Na ostatnie 10 min uchyl folię.
Aromatyczne udka
Składniki: 4 udka, 100 ml oleju, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki octu balsamicznego, 1/2 pęczka rozmarynu, sól, pieprz, szczypta chili
Udka umyj i dokładnie osusz papierowym ręcznikiem. Rozmaryn opłucz, osącz i drobno posiekaj. Czosnek obierz i przeciśnij przez maszynkę. Olej wymieszaj z octem winnym, przetartym czosnkiem, posiekanym rozmarynem, szczyptą chili, soli i pieprzu do smaku. Udka natrzyj marynatą i pozostaw na 2-3 godziny w lodówce, zawinęte w folię. Następnie osącz je i połóż na rozgrzanym ruszcie. Piecz ok. 30 min, kilka razy odwracając i smarując marynatą.
O tym koniecznie pamiętaj!
- do rozpalania nie używaj benzyny, denaturatu ani spirytusu, tylko specjalne podpałki (te także stosuj z rozwagą)
- mięso kładź na ruszcie dopiero wtedy, kiedy węgiel zacznie się żarzyć, nie piecz nad żywym płomieniem
- nie dopuść, aby tłuszcz skapywał do paleniska, gdyż powstają wówczas szkodliwe substancje, którymi przechodzi również grillowane mięso
- po skończonym grillowaniu koniecznie wygaś ogień: posyp palenisko piaskiem lub polej wodą
- zimny ruszt od razu oczyść z resztek mięsa i tłuszczu (specjalną drucianą szczotką); jeśli pozwolisz mu zaschnąć - znacznie trudniej będzie go oczyścić
Sprawdzone marynaty
Do wieprzowiny
szklanka wody, 2/3 szklanki winnego octu, 20 ziaren jałowca, 10 ziaren pieprzu, plastry cebuli, 2 liście laurowe, łyżeczka rozmarynu.
Do drobiu
1 i 1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina, pokrojone na piórka: cebula, seler naciowy, marchewka, 2 łyżki oliwy, ząbek czosnku, 5 ziaren pieprzu
Do ryby
1/2 szklanki oliwy, sok z jednej cytryny, 50 ml brandy, sól, szczypta cukru