Gofry idealne: lekkie i chrupiące. Z tego przepisu na pewno wyjdą i będziecie chcieli jeść je bez przerwy!
Idealne śniadanie? Gofry lekkie i chrupiące, z sezonowymi owocami lub w wersji na słono z serkiem, łososiem i awokado. Jak je przygotować? Oto sekret, który znają tylko mistrzowie kuchni!
- Małgorzata Góra
W tym artykule:
- Jaki jest sekret lekkich i chrupiących gofrów?
- Gofry lekkie i chrupiące – składniki
- Gofry lekkie i chrupiące – przygotowanie
- Gofry lekkie i chrupiące – dodatki
Gorące gofry o poranku to definicja idealnego, późnego, leniwego śniadania. A gofry lekkie i chrupiące są wręcz śniadaniem doskonałym. W końcu, nikt z nas nie lubi tłustych placków z kawałkami surowego ciasta, po których gwarantowane są ból brzucha i niestrawności. Chcesz stać się bohaterem w swoim domu? Poznaj nasz sekret perfekcyjnych gofrów.
Jaki jest sekret lekkich i chrupiących gofrów?
Często ulegamy złudzeniu, że prawdziwą i jedyną ojczyzną gofrów są nadbałtyckie kurorty, a te podawane z bitą śmietaną i owocami to niemal polskie danie narodowe. Nie jest to niestety do końca prawda. Choć na arenie międzynarodowej możemy pochwalić się wieloma pysznymi potrawami, gofry nie są jedną z nich.
Być może trudno w to uwierzyć, ale wyróżnia się co najmniej pięć różnych rodzajów gofrów, które różnią się strukturą ciasta, składnikami, sposobem przygotowania i podania. Gofry belgijskie przygotowuje się z dodatkiem drożdży, amerykańskie zawsze idą w parze z syropem klonowym, a holenderskie trudno dostrzec na talerzu pod grubą warstwą topionego masła. Kiedy staniesz się prawdziwym mistrzem śniadań i podwieczorków, z pewnością wypróbujesz wszystkie te przepisy na gofry, jednak na początku polecamy skupić się na najprostszym, uwielbianym przez wszystkich wariancie.
Zdaniem niektórych sekret idealnie chrupiących gofrów leży w składnikach, inni zaś uważają, że kluczem do sukcesu jest sposób przygotowania. Która grupa ma rację? A może sukces spoczywa jedynie w umiejętnościach kucharza? Postaramy się rozwikłać tę zagadkę.
Gofry lekkie i chrupiące – składniki
Przygotowanie gofrów wydaje się nieskomplikowane, a nawet odprężające. Kiedy jednak zagłębimy się w temacie i postawimy sobie wymagania chrupiącej skórki i miękkiego, puszystego środka sprawa nie jest już taka prosta, a szykowanie zwykłego śniadania może stać się naprawdę frustrujące. Najsłynniejsi cukiernicy oraz największe łasuchy w większości zgodzą się ze stwierdzeniem, że idealne są gofry lekkie i chrupiące. Dla kulinarnych amatorów nie jest to jednak żadna wskazówka, gdyż sekret swoich przepisów na idealnie kruche gofry trzymają w tajemnicy
Perfekcyjne gofry są chrupkie i kruche z zewnątrz, a puszyste w środku. Ciasto na te belgijskie rośnie dzięki drożdżom, które doskonale napowietrzają ciasto, ale i sprawiają, że staje się ciężkie i przypomina drożdżówkę. Nasze gofry zachowują swoją lekkość dzięki temu, że o puszystość dbają nie drożdże, ale ubite na sztywno białka.
Do przepisu na szybkie gofry będą ci potrzebne:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 szklanki mleka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 2 łyżki drobnego cukru do wypieków
- ⅓ szklanki oleju słonecznikowego
- 2 jajka (żółtka oddzielone od białek)
Gofry lekkie i chrupiące – przygotowanie
Kiedy ciasto jest już gotowe, samo smażenie gofrów nie jest skomplikowanym procesem. Wszystkie składniki ciasta, z pominięciem białek, miksujemy na jednolitą masę, a na końcu dodajemy pianę z białek ubitych na sztywno i delikatnie mieszamy wszystko drewnianą łyżką. Aby jednak uzyskać efekt idealnie chrupkiej skórki, warto pamiętać o kilku zasadach:
- gorąca gofrownica - gofry powinny smażyć się krótko, ale w wysokiej temperaturze. Wszystko zależy oczywiście od możliwości naszej gofrownicy, jednak optymalny średni czas smażenia wynosi około 3 minut
- studzenie na kratce - jedzenie gorących gofrów może skończyć się bolesnymi oparzeniami na opuszkach palców, więc aby nie ryzykować, najlepiej je ostudzić. Koniecznie trzeba robić to na kratce, ponieważ płaska powierzchnia (np. talerza) nie pozwoli ciepłu odparować, przez co gofry zrobią się wilgotne i gumowe
- unikanie otwierania gofrownicy - otwieranie sprzętu podczas smażenia wydłuża cały proces i rozregulowuje natężenie i dopływ ciepła do surowego ciasta
Gofry lekkie i chrupiące – dodatki
Gofry, głównie te w wariancie amerykańskim, za sprawą filmów, seriali i kreskówek kojarzone są z daniem śniadaniowym, w dodatku nie do końca zdrowym. W naszej polskiej wersji są one znacznie lżejsze i często traktowane jako podstawa wielu dietetycznych dań. My również polecamy urozmaicać sobie niskokaloryczne posiłki, tworząc z nich zdrowsze wersje popularnych fast foodów. Taki trick sprawdzi się również w kształtowaniu nawyków żywieniowych najmłodszych - z gofrów możesz stworzyć świetne zdrowe przekąski dla dziecka.
Do popularnych dodatków do gofrów należą oczywiście bita śmietana i rozmaite polewy. Nie są one jednak najlepszym wyborem, zwłaszcza że zwykle decydujemy się na gotowe produkty sklepowe, a nie własnoręcznie ubitą kremówkę lub owocowe musy bez cukru. Najsmaczniejszymi i jednocześnie najzdrowszymi dodatkami do gofrów są po prostu świeże owoce posypane opcjonalnie odrobiną cukru pudru. O tym, że są doskonałe do deserów świadczą choćby wszelkie jabłeczniki czy ciasta z truskawkami. Sięgaj więc śmiało po sezonowe owoce.
Gofry - propozycja podania / fot. Getty Images
WIĘCEJ PRZEPISÓW NA PYSZNOŚCI: