Fasola hit jesiennej kuchni
O tej porze roku najczęściej kupujemy suche ziarna, które wymagają moczenia przed gotowaniem. Zalewamy je zatem zimną wodą i odstawiamy na kilka godzin (najlepiej na noc). Potem wodę zmieniamy na świeżą (w ten sposób fasola stanie się lżej strawna), a ziarna gotujemy (ok. godziny, czas zależy od gatunku ziaren; na sałatkę może być krótszy). Solimy pod koniec gotowania. Większość odmian fasoli dostępna jest też w puszce. Błyskawicznie można z niej zrobić sałatkę, farsz (np. do naleśników), a także zagęścić zupę.
- Claudia
Jaś
Hit polskiej kuchni.Delikatna, o „masłowym”smaku, najczęściej przyrządza się ją po bretońsku (z boczkiemi pomidorami),choć pyszna jest też sama (np. z masłem). Świetna do barszczu.
Czerwona
Wyrazista w smaku, jest niezwykle ceniona w kuchni meksykańskiej, gdzie służy m.in.jako nadzienie kukurydzianych placków. Ugotowana i przetarta może być też składnikiem sosów i farszów.
Barlotto
Włoska fasola w charakterystyczne cętki (świetnie prezentuje się w sałatkach). Do jej gotowania warto dodawać suszone zioła (np. tymianek), które wzbogacą smak.
Flageolet
Francuska odmiana fasoli (wykorzystuje się jeszcze niedojrzałe ziarna). Najłatwiej kupić ją w puszce. Wspaniale smakuje zapiekana w śmietanowym sosie.
Perłowa
Podobna w smaku do „Jasia”, najlepiej jednak nadaje się na zupy i sałatki. Możesz ją również dodawać do duszenia mięsa, a nawet robić z niej pyszne kotlety.
Czarna
Jej ciemna okrywa kontrastuje z białym środkiem. Popularna w Ameryce Łacińskiej, u nas sprzedawana jest głównie w puszkach. Doskonała na sałatkę.
Aduki
Pochodzi z Chin, gdzie przerabia się ją również na mąkę. Ma wyrazisty smak i zachowuje ładny kształt po ugotowaniu. Można dodawać ją do sałatek, farszów.
1 z 7
jas
2 z 7
czerwona
3 z 7
barlotto
4 z 7
flageolet
5 z 7
perlowa
6 z 7
czarna
7 z 7
aduki