Co warto wiedzieć o miodzie
Kochamy go za smak i cenimy za właściwości. W końcu nie ma w przyrodzie słodyczy tak łaskawej dla zdrowia. Ale czy umiemy z nim się obchodzić? Czy wiemy, na co miód pomaga, jak go wybierać, jak przechowywać?
- Claudia
Jest bodaj ostatnim produktem naturalnym wolnym od zanieczyszczeń chemicznych . Pszczoły są tak wrażliwe na toksyny, że wyginęłyby, zbierając zanieczyszczony nektar lub spadź! Ale nie tylko dlatego warto sięgać po miód: jest bombą witamin (A, B, C, K), minerałów, enzymów i aminokwasów. Zawiera magnez i potas, ma właściwości antybiotyku, choć działanie lecznicze (także przeciwwirusowe i przeciwzapalne) udowodniono tylko w przypadku miodów z manuki, bogatych w methylglyoxal.
PLASTER NA WSZYSTKO
I to właśnie dzięki tym właściwościom wspomniany gatunek wskazany jest na wiele dolegliwości. Zjadanie 1–2 łyżeczek miodu z manuki dziennie utrzymuje równowagę bakteryjną jelit, od której zależy nasza zdolność do walki z ich infekcjami. Przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń, leczy choroby układu pokarmowego. Jest nawet analizowany pod kątem terapii nowotworów (wg badań z Emiratów Arabskich hamuje wzrost komórek rakowych i przyspiesza ich obumieranie). Ale warto pamiętać i o miodach rodzimych: lipowy czy gryczany są wskazane w chorobach dróg oddechowych, a 1–2 łyżeczki rozpuszczone wieczorem w szklance wody i pite na czczo z odrobiną cytryny wzmacniają odporność.
CZY NIE FAŁSZYWY?
Niestety, na oko tego nie sprawdzimy, nie wszystkie miody się krystalizują (np. nasz akacjowy czy egzotyczny manuka), bo mają mniejszą niż inne zawartość glukozy. Znanym trikiem sprawdzającym naturalność rodzimych miodów jest przelanie ich z dużej wysokości: prawdziwy utworzy górkę na powierzchni. W przypadku tych egzotycznych ważne jest rozlewanie ich w kraju pochodzenia. Sporo jest przepakowywanych w Europie i, uwaga! zmieszanych z innymi.
LUBI CHŁÓD
Miód przechowujmy w ciemnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu, w chłodzie (np. lodówce), bo ciepło powoduje wytracanie jego bakteriobójczych właściwości (nie dotyczy miodu z manuki). Za to zepsuć nie powinien się nigdy, bo jest naturalnym konserwantem. Uwaga: miód może uczulać dzieci poniżej 1. roku życia. No i jest źródłem cukrów prostych (glukozy i fruktozy), do których lepiej pociech nie przyzwyczajać.
MIÓD DO HERBATY?
Tak, ale pod warunkiem że ostudzimy ją do temperatury niższej niż 40 stopni C. Inaczej miód utraci liczne zdrowotne właściwości. Nie dotyczy to jedynie miodu z manuki, bo zawarty w nim leczniczy methylglyoxal jest odporny na temperatury i nie niszczy go nawet dodanie do wrzątku.