ABC przyjęcia
Na co dzień zdarza nam się zapominać o dobrych manierach. w pośpiechu jemy obiad, na stojąco pijemy kawę. Ale każda z nas miewa okazje, podczas których chce zabłysnąć. Chrzciny, komunie czy wesela przygotowujemy zawsze bardzo odświętnie. To ważne rodzinne wydarzenia i chcemy na nich wypaść jak najlepiej.Wtedy zasady savoir vivre'u mogą się przydać.
- Krystyna Stryjewska, Naj
Przygotowaliśmy dla was ściągawkę, która pomoże urządzić eleganckie przyjęcie w domu.
Poznajemy się
Zasada jest prosta: mężczyznę przedstawiamy kobiecie, osoby młodsze - starszym, niższe rangą - wyższym rangą. Możemy też przedstawić się same. "Jestem Ewa Dolecka (lub tylko Ewa), miło cię poznać". I podajemy rękę. Kobieta podaje rękę mężczyźnie, starszy - młodszemu, przełożony - podwładnemu. Podawanie dłoni może mieć wiele znaczeń. Ten symboliczny gest wyraża szacunek, przyjaźń, przywiązanie. Wstrzymanie się od podania ręki może z kolei oznaczać obojętność, lekceważenie czy niechęć.
Najczęściej jednak działamy na zasadzie odruchu: gdy ktoś podaje nam rękę, my wyciągamy swoją. Witając się z wieloma osobami (np. na przyjęciu), przestrzegamy pewnej kolejności: najpierw witamy się z kobietami, osobami starszymi lub wyższymi rangą. Dopiero potem z mężczyznami, osobami młodszymi i niższymi rangą. Ale nawet jeśli znamy te reguły i chcemy być uprzejmi i grzeczni, czasami wpadamy w pułapkę. Bo którą z dwóch kobiet powitać jako pierwszą? Starszą? Oczywiście! Ale czy ona nie obrazi się, gdy uznamy ją za starszą od koleżanki stojącej obok? Dobrym wyjściem z takiej sytuacji jest witanie się z gośćmi po kolei. Możesz to nawet oznajmić zaraz po wejściu: "Pozwólcie (pozwolą państwo), że przywitam się po kolei". Unika się wtedy plątaniny rąk, przepychanek, nieporozumień.
Przyjmujemy gości
- Kiedy przychodzą goście, wyłączamy telewizor.
- Pomagamy wchodzącym rozebrać się i wieszamy ich okrycia.
- Nie wręczamy nikomu kapci - to więcej niż nieeleganckie.
- Przedstawiamy nowo przybyłych tym, którzy przyszli wcześniej.
- Na honorowych miejscach przy stole sadzamy osoby najstarsze, jubilatów, solenizantów, młodą parę itp.
- Rozdzielamy małżeństwa, panie sadzamy między panami.
- Przy stole nie palimy.
- Nie namawiamy zbyt natrętnie do jedzenia i picia.
- Dbamy o estetykę stołu i zbieramy systematycznie brudne naczynia.
- Staramy się podtrzymywać rozmowę, unikając jednak tematów drażliwych - o polityce, religii itp.
- Dekoracje stołu ustawiamy tak, aby nie zasłaniały widoku gościa z naprzeciwka.