Reklama

Życie w zgodzie z naturą wcale nie wymaga rewolucji w domu. Wystarczy kilka małych kroków, aby wprowadzić ekologię do naszych kuchni. Oto prosty poradnik, dzięki któremu zaczniecie Nowy Rok ekologicznie i ekonomicznie!

Reklama

1. Najpierw planuj, potem kupuj

Każde gotowanie zaczyna się od zakupów, dlatego pierwszym krokiem do zmiany sposobu żywienia, jest rozsądne kupowanie. Zanim wybierzemy się na targ czy do marketu, warto zrobić spis posiłków na cały tydzień. Najpierw zaplanujmy wszystkie potrawy, a następnie listę produktów, potrzebnych do ich przygotowania. Na takich przemyślanych zakupach kupujemy tylko to, czego potrzebujemy, dzięki czemu unikamy marnowania jedzenia i pieniędzy. Przygotowując listę, możemy zrobić duże zakupy raz na jakiś czas, zamiast codziennie dokupować składniki na konkretny obiad. Ta prosta zmiana pozwoli więc lepiej gospodarować nie tylko domowym budżetem, ale i wolnym czasem.

2. Zaproś do kuchni więcej warzyw i owoców

Kolejną zmianą, za jaką podziękuje nam nasz organizm, jest wprowadzenie do diety większej ilości warzyw i owoców. Spożywając codzienną ich dawkę, dostarczymy sobie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, dzięki czemu nie będziemy musieli wspomagać się suplementami. Taki sposób odżywiania wzmocni naszą odporność, a także przyspieszy metabolizm i poprawi trawienie. Przy wszystkich swoich dobroczynnych właściwościach, warzywa są lekkostrawne i niskokaloryczne, dlatego bonusem do poprawy zdrowia i urody będzie także stopniowa utrata kilogramów.

Warzywa najlepiej jeść na surowo, bo właśnie w takiej formie dostarczą nam najwięcej wartości odżywczych. Jeśli jednak nie nadążamy z jedzeniem warzyw na świeżo, warto zamrozić nadwyżki i wykorzystywać je później do zup czy sosów. Marchew, paprykę, czy cukinię czy pietruszkę możemy bez obaw przechowywać w zamrażarce. Ważne jednak, aby odpowiednio je zapakować. Dzięki systemom próżniowym Bosch ErgoMixx, warzywa zachowają świeżość nawet do dwóch razy dłużej. Aby móc tygodniami cieszyć się ich pięknym kolorem i wyrazistym smakiem, należy pokroić je w słupki lub kostkę i zapakować do woreczków strunowych lub pojemników próżniowych. Teraz wystarczy już tylko przy pomocy jednego przycisku szczelnie zamknąć je próżniowo. Dzięki ograniczonemu utlenianiu się składników zapakowane w ten sposób warzywa zachowają świeżość nawet dwukrotnie dłużej, nie tracąc przy tym cennych witamin i minerałów. Tak przygotowane warzywne zapasy możemy mrozić nawet przez kilka miesięcy. To najprostszy sposób na bezpieczne przechowywanie żywności.

3. Gotuj w duchu zero waste

Zero waste to idea, która stała się popularna już kilka lat temu i wciąż zdobywa coraz więcej fanów. Jak gotować, aby nie marnować? Sposobów na oszczędzanie żywności jest całe mnóstwo i nie wymagają one wiele wysiłku ani czasu. Okazuje się, że mnóstwo z pozoru nieprzydatnych resztek można wykorzystać do przygotowania kolejnych dań. Czerstwy chleb szybko zamienimy w chrupiące czosnkowe grzanki, a lekko już zwiędłe zioła i sałaty doskonale sprawdzą się jako baza do domowego pesto. Wystarczy dodać do nich starty ser oraz ulubione pestki lub orzechy, a następnie wszystko razem zmiksować. To zadanie także ułatwi nam blender Bosch ErgoMixx. Silnik o mocy 1000 W i nóż z czterema ostrzami QuattroBlade gwarantują szybkie rozdrobnienie wszystkich składników na idealnie gładką masę, a funkcja AntiSplash zapobiega rozchlapywaniu miksowanych potraw. Przy pomocy tego samego urządzenia możemy zrobić kuchenny recykling wielu innych produktów. Warzywa, które straciły już chrupkość i nie nadają się do jedzenia na surowo możemy zamienić w aksamitną zupę krem. Z kolei przejrzałe owoce przydadzą się do przygotowania zdrowego koktajlu lub musu. Oto najszybszy, a zarazem najpyszniejszy sposób na gotowanie z resztek.

4. Rób większe porcje i zyskaj więcej czasu

Ważnym krokiem do zmiany kuchennych nawyków jest także gotowanie na zapas. Zamiast codziennie spędzać godziny w kuchni, przygotujmy raz większą porcję na kilka dni. Wystarczy raz w tygodniu zaplanować wielkie gotowanie, aby przez kolejne dni cieszyć się gotowym, zdrowym obiadem. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przechowywanie już ugotowanych dań. System próżniowy ErgoMixx marki Bosch to najlepszy sposób na przedłużenie świeżości potraw, pozwalający zachować wszystkie ich wartości odżywcze i witaminy. Wystarczy zapakować żywność do specjalnego woreczka strunowego lub pojemnika próżniowego i podłączyć pompę próżniową do korpusu blendera. Teraz wystarczy już tylko jedno kliknięcie, aby system wypompował powietrze i szczelnie zamknął pudełko. Jeżeli macie już w domu blender ręczny z linii ErgoMixx marki Bosch, możecie tutaj dokupić także sam system próżniowy bez konieczności kupowania nowego blendera.

5. Nie kupuj gotowców, zrób to sam!

Ostatnim punktem na drodze do zdrowego wkroczenia w nowy rok jest zmiana gotowych produktów na te własnej roboty. Nowy rok to dobry czas, aby zacząć własnoręcznie przygotowywać ulubione przysmaki. Pieczenie własnego chleba czy gotowanie domowych dżemów i powideł to nie tylko dbanie o zdrowie i szczupłą sylwetkę, ale także ogromna satysfakcja.

Na początek warto zrezygnować z pakowanych koncentratów pomidorowych na rzecz domowego przecieru. Wystarczy połączyć świeże pomidory z cebulą, czosnkiem i ulubionymi ziołami. Możemy dodać do tego także paprykę czy cukinię. Używając blendera ręcznego Bosch ErgoMixx w kilka sekund przygotujemy gładką pomidorową pulpę, będącą bazą do domowego ketchupu, aromatycznego sosu pomidorowego czy tradycyjnej zupy pomidorowej. Przy pomocy jednego urządzenia możemy nie tylko przygotować przecier, ale i od razu po miksowaniu zapakować go próżniowo i zamrozić w pojedynczych porcjach na jeden obiad.

Wprowadźcie te proste zmiany do swojej kuchni i zacznijcie Nowy Rok zdrowo i ekologicznie. Kupujcie i gotujcie rozsądnie, a dzięki temu oszczędzicie czas i pieniądze. A jeśli chcecie jeszcze bardziej ułatwić sobie gotowanie, sprawdźcie jak zrobić to za sprawą kuchennych pomocników marki Bosch. Dowiedzcie się więcej na www.bosch-home.pl/systemy-prozniowe.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama