Dzień Kobiet w Polsce i na świecie - początki, historia i tradycje. Kiedy jeszcze pamięta się o kobietach?
Dzień Kobiet to czas, kiedy wszystkie panie mogą poczuć się wyjątkowo. Data tej uroczystości na stałe wpisała się do naszego kalendarza, a raczej kalendarza panów. Jest to święto, które obchodzone jest tego samego dnia w wielu krajach świata. To szczególnie ważny moment na docenienie zasług kobiet oraz ich roli w życiu społecznym.
W tym artykule:
- Kiedy jest Dzień Kobiet?
- Dzień Kobiet – historia święta
- Międzynarodowy Dzień Kobiet
- Kiedy jest Dzień Dziewczyn?
- Dzień Dziewczynki – kiedy wypada?
O Dniu Kobiet trudno zapomnieć. Święto to jest celebrowane w Polsce już od kilku dekad, choć pierwsze światowe obchody przypadają jeszcze na początek XX wieku. Dzień Kobiet na dobre zagościł w przestrzeni publicznej, ale często mamy problem z pytaniem, kiedy wypada Dzień Dziewczyny. My jeszcze namieszamy w waszych kalendarzach i dodamy do tego datę Dnia Dziewczynek. Takie święto również istnieje i gromadzi wokół coraz więcej zwolenników.
Kiedy jest Dzień Kobiet?
Dzień Kobiet to coroczne święto, które obchodzimy 8 marca już od 1910 roku. Jednym z popularnych symboli tego święta jest tulipan, a wcześniej goździk. Dzień Kobiet to nie tylko czas na wręczanie upominków i składanie życzeń. Jest to okazja do tego, aby domagać się równych praw wobec kobiet i mężczyzn oraz zwrócić uwagę na kwestie niesprawiedliwości społecznych, które są wynikiem podziału na płeć.
Zobacz także:
Dzień MĘŻCZYZNY a Dzień CHŁOPAKA - czym się różnią i kiedy je obchodzimy?
Czy Dzień Chłopaka to to samo co Dzień Mężczyzny? Czym się różnią? I kiedy obchodzimy każde z tych dni? Te pytania same nasuwają nam się w okolicy 30 września, kiedy w kalendarzu mamy napisane "Dzień Chłopaka". Kto w tym dniu obchodzi święto? Nasi mali panowie czy dorośli mężczyźni? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jakie życzenia i wierszyki możecie złożyć waszym miłym panom z okazji ich święta.Dzień Kobiet – historia święta
Pierwszy w historii Dzień Kobiet był obchodzony 28 lutego 1909 roku i został ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku, kiedy to kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło w nim 126 kobiet. Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę.
W Polsce Dzień Kobiet był popularny w czasach PRL, kiedy z okazji święta kobiet, kobiety obdarowywano goździkami i rajstopami. Z okazji Dnia Kobiet publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach Dzień Kobiet był obchodzony obowiązkowo.
Międzynarodowy Dzień Kobiet
W większości krajów Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, choć wyjątek stanowi Tunezja, gdzie Dzień Kobiet wypada 13 sierpnia. Dzień Kobiet obchodzi obecnie wiele państw. Jest oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, na Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, w Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, we Włoszech i Zambii.
Zobacz także:
Czy istnieje przeznaczenie? Jak odczytać swoje przeznaczenie?
Przeznaczenie jest wiarą w to, że ludzkim istnieniem sterują siły wyższe. Oznacza to, los człowieka nie pozostaje w rękach jego samego, ponieważ ścieżka życia ma wytyczony szlak, którego nie sposób zmienić. Wiele osób zastanawia się, czy istnieje przeznaczenie i jak można je odkryć. Dla jednych jest to naiwne myślenie, zaś dla innych wiara w to, że ktoś czuwa nad ich życiem, pomaga przezwyciężyć trudne momenty i napełnia nadzieją, że to, co najlepsze jest jeszcze przed nimi.Co na Dzień Kobiet: jak obchodzimy to święto w Polsce?
W Polsce w Dniu Kobiet 8 marca, od kilku lat odbywają się manify, czyli demonstracje na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.
W tym dniu mężczyźni obdarowują panie prezentami na Dzień Kobiet. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:
- czekoladki na Dzień Kobiet;
- kwiaty na Dzień Kobiet;
- kartki na Dzień Kobiet.
Marzec to już sezon na tulipany, dlatego w tym dniu są to jedne z najpopularniejszych kwiatów wybieranych w kwiaciarniach. Warto jednak zwrócić uwagę na kolory tulipanów, ponieważ według tzw. mowy kwiatów nie wszystkie one nadają się na prezent. Do łask wracają też goździki - symboliczny kwiat sprzed lat. Bardzo ważnym elementem obchodów są oczywiście życzenia na Dzień Kobiet, w których zawarta będzie pamięć o ich zaangażowaniu i docenienie ich starań, talentów i umiejętności.
Zobacz także:
Kamień miłości wzmacnia uczucie i przyciąga ukochaną osobę. Działa jak magiczny talizman. Jaki kamień jest kamieniem miłości?
Kamień miłości czerpie swą moc z natury. Dzięki skumulowanej w nim energii przyciąga szczęście i powodzenie w romantycznych relacjach. Noszony przy sobie wpływa na związek i potrafi łagodzić zaistniałe między partnerami napięcia. Przynosi spokój, poprawia samopoczucie i wspomaga zachowanie harmonii. Kamień miłości może być też talizmanem na jej odnalezienie. Dzięki jego wyjątkowym właściwościom ukochana osoba szybciej objawi się na horyzoncie. Jaki kamień przyciąga miłość?Kiedy jest Dzień Dziewczyn?
Wszyscy pamiętają, że Dzień Kobiet wypada 8 marca, ale czy wiecie, że obchodzimy również Dzień Dziewczyn?
Dzień Dziewczyn to święto, które wypada 22 października. W tym dniu każdej dziewczynie panowie mogą wręczyć drobny prezent lub kwiatek na znak ich uczuć. Zresztą każda okazja do obdarowania pań jest dobra. Dzień dziewczyny w związku to święto, które szczególnie chętnie celebrują zakochani.
Dzień Dziewczynki – kiedy wypada?
Okazji do świętowania jest jeszcze więcej. Kolejnym ważnym świętem jest Międzynarodowy Dzień Dziewczynek (z ang. International Day of the Girl), który obchodzony jest 11 października. Jest to zwrócenie uwagi na nierówności społeczne, których kobiety doświadczają już od najmłodszych lat.
Międzynarodowy Dzień Dziewczynek: co to za święto?
Międzynarodowy Dzień Dziewczynek to coroczne święto ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Powstało, aby zwrócić uwagę na kwestię praw dziewczynek oraz to, z jakimi wyzwaniami przychodzi im się mierzyć codziennie. Działania skupione wokół tego święta pokazują problemy dziewcząt, zamieszkujących różne części globu, czyli m.in.:
- ubóstwo menstruacyjne,
- przymusowe małżeństwa,
- przemoc seksualną wobec nieletnich.
Niestety 2,2 miliarda młodych ludzi na świecie (poniżej 25. roku życia) wciąż nie ma w domu dostępu do internetu. Najczęściej ten problem dotyka właśnie dziewcząt. W 2013 roku różnica płci w dostępie do internetu wynosiła 11 procent w skali światowej na niekorzyść dziewcząt. W 2019 roku było to już 17 procent. W najsłabiej rozwiniętych krajach ta różnica jest kolosalna, sięga aż 43 procent - mówiła dr Monika Kacprzak, rzeczniczka prasowa UNICEF Polska.
Międzynarodowy Dzień Dziewczyny obchodzony 11 października ma na celu nagłośnienie społecznych wyzwań i barier, przed którymi stoją młode dziewczęta w dzisiejszym świecie. Tego dnia organizowane są liczne spotkania, wystąpienia aktywistów oraz konferencje i kampanie społeczne, które mają na celu budowanie równych szans i praw dla każdej płci.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 22 października 2021 roku.