Jak szybko zasnąć w nocy, w dzień, po przebudzeniu, gdy ktoś chrapie?
Jak szybko zasnąć to pytanie, które zadaje sobie każdego dnia wiele osób cierpiących na bezsenność. Z powodu niewystarczającej długości snu, ich organizm nie jest w stanie odpowiednio się regenerować. W efekcie w ciągu dnia chodzą przemęczone, zestresowane i rozkojarzone. Nie są w stanie efektywnie pracować, ani uczyć się. Istnieją jednak skuteczne sposoby na zaśnięcie, które pomagają przezwyciężyć problemy z zasypianiem. Szybkie zasypianie jest możliwe o każdej porze dnia i nocy, jeżeli zastosujemy w tym celu odpowiednie techniki.
Jak szybko zasnąć w nocy?
Jest już późna pora, a ty za wszelką cenę nie jesteś w stanie zapaść w słodki sen? Tym, co pomaga zasnąć w nocy, jest przede wszystkim stały rytm dobowy. Chodzi o to, aby kłaść się i budzić codzienne o tej samej porze, dzięki czemu zdołasz przyzwyczaić organizm do zasypiania o określonej godzinie. Ważne jest także to, aby co najmniej 30 minut przed snem nie korzystać z telefonu, tabletu czy laptopa, ponieważ urządzenia te emitują utrudniające zasypianie światło niebieskie.
Szybkie zasypianie w nocy ułatwi również zaplanowanie sobie przed snem wyciszającego rytuału, takiego jak np. modlitwa czy medytacja. Warto wtedy zgasić światło i zapalić świece. Ważne jest także przyjęcie wygodnej, lecz wyprostowanej pozycji ciała. W trakcie medytacji należy skoncentrować swoją uwagę na powolnym oddechu, a następnie uważnie przyglądać się przepływającym myślom – bez ich oceniania czy próby walki z nimi. W celu zachowania uważności, pomocne może być powtarzanie w myślach mantry, czyli krótkiego słowa. Chrześcijanie zwykle wybierają wezwanie „maranatha”.
Wiele osób zastanawia się, o czym myśleć, żeby zasnąć. Przede wszystkim szybkie zasypianie będzie możliwe tylko pod warunkiem, że zostawisz za sobą wszelkie zmartwienia czy plany. Postanów sobie, że wrócisz do myślenia o nich dopiero kolejnego dnia, a teraz idziesz spać.
Sposobem na trudności z zasypianiem może okazać się również wizualizacja. Wyobraź sobie, że widzisz tłum zmęczonych i ziewających ludzi. Każdy z nich wykonywał przez wiele godzin ciężką pracę fizyczną i na skutek wyczerpania ledwo trzymają się na nogach. Przypatruj się im uważnie, aż w końcu również poczujesz podobne zmęczenie.
ZOBACZ TEŻ: Problem z zaśnięciem, lęki i bezsenność? Powstał RESTFLIX, czyli Netflix for Sleep!
foto: Getty Images
Jak szybko zasnąć w dzień?
Nie możesz sobie pozwolić na sen w nocy, dlatego próbujesz odsypiać w ciągu dnia? Tym, co ułatwia zasypianie jest w tym przypadku stworzenie odpowiednich warunków do snu. Należy dobrze zasłonić okna za pomocą rolet czy żaluzji, a także zadbać o to, aby w sypialni panowała idealna cisza.
Warto ukryć wszelkie tykające zegary, wyłączyć radio, telewizor i inne głośne urządzenia. Problemy z zasypianiem w ciągu dnia mogą ponadto wiązać się ze zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu. Skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się skorzystanie z wentylatora i założenie cienkiej piżamy. W okresie zimowym pamiętaj natomiast, aby nie przegrzewać mieszkania.
Trudności z zasypianiem w ciągu dnia mogą również wynikać z tego, że łóżko wykorzystujemy do wielu innych czynności niż sen – np. korzystamy w nim z laptopa, czytamy książki czy oglądamy telewizję. Dlatego warto skończyć z tego typu przyzwyczajeniami. Chcąc zasnąć w dzień, trzeba także pamiętać, aby przed położeniem się do łóżka nie jeść niczego ciężkiego, ani nie pić pobudzających napojów, takich jak kawa, mocna herbata czy energetyzujący drink.
ZOBACZ TEŻ: 6 zasad udanego poranka. Dzięki nim zawsze będziesz wstawać prawą nogą!
Jak szybko zasnąć po przebudzeniu?
Zdarza ci się budzić w samym środku nocy, po czym nie potrafisz już wrócić do snu? Aby szybko zasnąć po przebudzeniu, przede wszystkim nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, opuszczać łóżka czy sięgać po telefon w celu sprawdzenia godziny, smsów czy maili. Sposobem na zaśnięcie jest po prostu zachowywanie się tak, jakby sen nadal trwał. Pozostań w nieruchomej pozycji i postaraj się spokojnie i głęboko oddychać.
ZOBACZ TEŻ: Kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni? Nowe zaskakujące badania
Jak szybko zasnąć, gdy ktoś chrapie?
Śpisz w jednym pokoju z osobą, która chrapie i nie możesz z tego powodu zasnąć? Mogą ci w tym pomóc zatyczki do uszu, dzięki którym hałas będzie znacznie mniej słyszalny. Warto także przewrócić chrapiącego na bok. Jeżeli tego typu sposoby nie pomagają, wtedy można jeszcze spróbować skoncentrować się na czymś innym niż dźwięk chrapania – np. przyjemnych wizualizacjach.
foto: Getty Images
ZOBACZ TEŻ: Ten sposób spania we dwoje jest najlepszy dla naszego ciała i duszy. Odkrycie naukowców!
Jak szybko zasnąć? Odpowiedzi z forum
Odpowiedzi na pytanie, jak szybko zasnąć, można poszukać na forach internetowych. Ich użytkownicy dzielą się własnymi sposobami na zaśnięcie, które u nich samych się sprawdziły. Przedstawiamy zatem kilka przykładowych porad.
„Brak snu to raczej w głowie siedzi... Dużo problemów mam i myśli, które gdzieś nawet jeśli nie świadomie to podświadomie nie pozwalają zasnąć. Może masz podobnie z tymi myślami, że nie w pełni kontrolowane są i nie możesz zasnąć?”
„Polecam dwudziestominutową medytację przed snem. Naprawdę uspokaja oraz wycisza, a do tego uczy koncentracji. Tylko pamiętajcie, jeżeli będziecie ciągle o czymś myśleć to powiedzcie, czy pomyślcie "głośne" STOP. Najłatwiej chyba jest skupić się na wdechach lub wydechach.”
„Jeśli Twoja aktywność fizyczna nie jest duża, to warto się zmęczyć. Wystarczy długi spacer (2-3 h jeżeli lubisz chodzić), możesz pobiegać, poćwiczyć, posprzątać mieszkanie - grunt, żeby mieć sporo ruchu. Po wieczornym bieganiu szybki ciepły prysznic i do łóżka”.
ZOBACZ TEŻ: Masz problem z bezsennością, a diety nie działają? To może być NES