Jak nakłonić partnera do rzucenia palenia?
W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, pali więcej mężczyzn niż kobiet. Twój mąż lub partner należy do tej grupy? Dowiedz się, jak pomóc mu podjąć ważną decyzję i pozbyć się z waszego związku tej trzeciej - paczki papierosów.
Najnowsze dane dotyczące palenia w Polsce przytacza raport Polskiej Akademii Nauk i są one zatrważające. Odwróciła się bowiem tendencja spadkowa, a liczba palaczy zaczęła rosnąć. Problem dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn, ale to panowie są mocniej dotknięci problemem nałogu nikotynowego. Po pierwsze, więcej z nich pali (30,8 proc. kontra 28,1 proc.), a po drugie są bardziej narażeni na konsekwencje zdrowotne. Palenie jest główną przyczyną zgonów polskich mężczyzn, odpowiadając za ponad jedną czwartą z nich!
Wiele z nas mierzy się z tym problemem we własnym domu, żyjąc w strachu o zdrowie partnera, jak również borykając się z uciążliwością jego nałogu. Przypadający 21 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia to dobra okazja, żeby podjąć temat w rozmowie z ukochanym. Co możesz zrobić, żeby ułatwić mu zerwanie z nałogiem? Pomóc znaleźć motywację, wyznaczyć cele i wspierać w wytrwaniu w postanowieniach.
Znajdź silne argumenty
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia palenie ma płeć: w skali globalnej pali 36,7 proc. mężczyzn i 7,8 proc. kobiec. Ta dysproporcja wynika z różnic w akceptacji społecznej tego nałogu u różnych płci. W krajach globalnego Zachodu jest znacznie mniej wyraźna, kobiety mają jednak znacznie więcej argumentów do odstawienia papierosa. Kluczowa jest decyzja o posiadaniu dzieci, która często raz na zawsze pomaga uwolnić się od nikotyny.
Do kobiet łatwiej docierają też argumenty “miękkie”, np. świadomość wpływu palenia na naszą atrakcyjność, zarówno społeczną, jak i fizyczną. Zanim zaczniemy myśleć o własnej śmiertelności i podwyższonym ryzyku poważnych chorób, zauważamy pierwsze oznaki starzenia i uświadamiamy sobie wpływ nałogu na nasz wygląd.
Dla mężczyzn nasze motywacje są obce - rzadko czują się w obowiązku rzucić palenie ze względu na rodzicielstwo, nie przeraża ich perspektywa zmarszczek i siwych włosów, przedwczesnych u osób palących. Potrzebny im własny zestaw argumentów, które pomogłyby znaleźć siłę na walkę z nałogiem.
Kluczowa jest rzecz jasna kwestia zdrowotna. Według Polskiej Akademii Nauk papierosy są odpowiedzialne za śmierć 26,6 proc. mężczyzn z Polsce. W połączeniu z problemem profilaktyki, która często jest przez panów zaniedbywana, palenie stanowi bardzo niebezpieczną mieszankę.
Problem polega na tym, że dla młodszych mężczyzn perspektywa zagrażających życiu chorób może wydawać się odległa. Jeśli chcesz trafić do partnera, postaw nacisk również na schorzenia, które mogą spowodować czasową czy trwałą niesprawność - nie każdy zdaje sobie sprawę, że palacze są bardziej narażeni np. na zakrzepicę żył czy udary, które nawet u młodszych pacjentów wiążą się z długotrwałą rehabilitacją i ryzykiem niewrócenia do pełni zdrowia.
Wystarczająco silnym motywatorem powinny być także inne konsekwencje nałogu - np. kiepska wydolność sportowa czy problemy w łóżku. Palenie nie tylko pogarsza jakość plemników i może prowadzić do niepłodności, ale także jest przyczyną problemów z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji. Wszystko przez działanie nikotyny, która zwężając naczynia krwionośne, działa… odwrotnie niż Viagra. Nawet jeśli problem jeszcze się nie pojawił, kontynuacja palenia może doprowadzić do impotencji w późniejszym wieku.
Nie wspominamy tu nawet o uciążliwym zapachu papierosów, który sprawia, że nie mamy ochoty się całować z partnerem, a wspólny dom nabiera trudnego do usunięcia smrodu popiołu…
Motywuj i planuj
W rzucaniu palenia kluczowy jest plan i ścisłe go przestrzenie. Jeśli twój partner traktuje odejście od nałogu jak kolejne uciążliwe zadanie, przejmij rolę “project managera”. Wyznaczcie razem datę odstawienia papierosa i wpiszcie ją w jego kalendarz. Poszukajcie momentów szczególnego ryzyka - deadline’ów w pracy czy czekających was wyjść towarzyskich. Zarówno stres, jak i przebywanie w gronie palaczy zwiększają pokusę sięgnięcia “po dymka”. Wypracujcie strategię na trudniejsze chwile: może sposobem na rozładowanie napięcia stanie się sport albo wspólna chwila relaksu?
Ustalcie wspólnie, jakie wsparcie będzie potrzebne twojemu mężczyźnie. U osób silnie uzależnionych rekomendowane jest rozpoczęcie nikotynowej terapii zastępczej pod okiem lekarza. Z kolei dla komuś, kto nadużywa papierosów w stresowych momentach, przydadzą się spotkania z psychologiem i praktykowanie medytacji lub jogi.
Na każdym kroku dopinguj partnera i przypominaj mu o perspektywie lepszego życia bez papierosa. Możesz uświadamiać mu, po jakim czasie poprawią się konkretne parametry zdrowotne i forma fizyczna, jak szybko będzie spadać ryzyko poważnych chorób, podliczać, ile zaoszczędzi po kilku miesiącach bez papierosa… Każda motywacja jest dobra i pomaga wytrwać w postanowieniu.
Dołącz do wyzwania
Wyzwania najłatwiej podejmuje się we dwoje, dlatego warto żebyś sama wyznaczyła sobie jakiś cel. Najlepiej, żeby stanowił dla partnera dodatkową motywację - możesz np. zrezygnować, z jakiegoś nawyku, który go drażni. Jesteś bałaganiarą, a dom tonie w twoich ubraniach? Oglądasz za dużo telewizji, gdy on chciałby odpocząć? Na pewno znajdziesz coś, co sama chciałabyś zmienić, ale brakowało ci dotąd motywacji.
Wyzwaniem może być nawet zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze albo poprawa formy sportowej. Ważne, żeby wymagało to od ciebie trochę wysiłku i miało pozytywny wpływ na twoje samopoczucie albo wasze wspólne życie. Mając świadomość, że wprowadzacie pozytywne zmiany jako duet, twój partner będzie miał więcej siły na potyczkę z nałogiem. Zyskacie też przestrzeń na szczerą rozmowę o trudnościach i motywacji do wytrwania w swoich postanowieniach.
Szukajcie alternatyw
Co zrobić, jeśli twój partner próbował już rzucić palenie i za każdym razem kończyło się to porażką? Po pierwsze, wspólnie przeanalizujcie błędy i powody, dla których się nie udało. Może zawinił brak wsparcia czy porady lekarskiej? Może zabrakło motywacji, a może moment był nieodpowiedni?
Jeśli wyzwanie wydaje się tak trudne, że aż nieosiągalne, możecie rozważyć taktykę tzw. redukcji szkód, która zakłada odstawienie papierosów na rzecz bezdymnych produktów nikotynowych. W niektórych krajach wyznacza ona jeden z kierunków polityki prozdrowotnej państwa. Przykładem może być brytyjski program “Swap to stop” (zamień, żeby przestać). Realizowany przez tamtejszy odpowiednik NFZ plan zakłada nakłonienie palaczy do rezygnacji z tradycyjnego palenia na rzecz vapingu i podgrzewania tytoniu. Produkty takie jak podgrzewane nikotynowe wkłady VEO na bazie mieszanki rooibos imitują gest palenia, pozwalając jednocześnie zrezygnować z tytoniu.
Wiele badań sugeruje, że alternatywy dla papierosów są mniej szkodliwe niż ich tradycyjne odpowiedniki, należy jednak pamiętać, że zawierają nikotynę, która silnie uzależnia i sprzyja chorobom układu krążenia. Ewentualną zmianę na produkty bezdymne potraktujcie więc jako przejściową fazę do zupełnej rezygnacji z nałogu. Razem dacie radę!