Imieniny Macieja – kiedy są? Znaczenie, pochodzenie, zdrobnienia imienia Maciej
Imieniny Macieja świętowane są 8 razy w roku. Maciej to imię, które od lat nie traci na popularności. Znane było już w średniowieczu i do dziś jest chętnie nadawane chłopcom. Maciek to człowiek, który posiada niezwykle ciekawą osobowość.
W tym artykule:
- Kiedy są imieniny Macieja?
- Imieniny Macieja – życzenia
- Maciej – pochodzenie imienia
- Znaczenie imienia Maciej
- Jaki jest Maciek?
- Relacje Macieja z innymi ludźmi
- Zdrobnienia imienia Maciej
- Imię Maciej w językach obcych
- Znane osoby noszące imię Maciej
Kiedy są imieniny Macieja?
Według tradycji imieniny świętuje się w najbliższy dzień, jaki wypada po urodzinach. Maciej ma do wyboru następujące daty:
- 30 stycznia,
- 24 lub 25 lutego,
- 15 maja,
- 3 czerwca,
- 18 września,
- 11 listopada
- lub 17 grudnia.
Najpopularniejsze imieniny Macieja wypadają 15 maja. Kościół katolicki wspomina w tym dniu św. Macieja Apostoła, który jest najbardziej znanym patronem wszystkich Maćków.
Imieniny Macieja – życzenia
Jeśli chcesz wysłać Maciejowi życzenia z okazji imienin, możesz wykorzystać jedną z naszych poniższych propozycji:
Maćku! Z okazji imienin: Zdrówka, szczęścia, wiary, kasy, Niech Ci nigdy nie braknie poczucia humoru i siły na wesołe grymasy, Nie bierz życia za poważnie, To opłaca się przeważnie! Nie pozwalaj, by ktoś zdjął Twoje różowe okulary Bądź wesoły, pozytywny i zawsze miej dobre zamiary!
Cieszą się chłopcy i cieszą dziewczyny, bo dziś Maćka imieniny, przyjmij więc proszę moje życzenia szczęścia, zdrowia i marzeń spełnienia.
Drogi Macieju, w tym wyjątkowym dniu chcę Ci złożyć moc serdecznych życzeń, niech każdy dzień przyniesie ci radość i spełnienie.
Maciej – pochodzenie imienia
Imię Maciej pochodzi od hebrajskiego Matatjahu. Polska wersja tego imienia wzięła się od węgierskiego Matyas (wymawia się Maciasz).
W naszym kraju imię to znane było już w średniowieczu. Często używano wtedy formy Maćko, która dziś znana jest jako zdrobnienie. Co ciekawe, imię Maciej używane było wtedy zamiennie z Mateuszem – obydwa mają to samo pochodzenie i znaczenie. Stosowano dla nich też te same zdrobnienia. Dopiero od XVI wieku zaczęto traktować je jako dwa osobne imiona.
Znaczenie imienia Maciej
Hebrajskie słowo Matatjahu, od którego najprawdopodobniej pochodzi imię Maciej, oznacza „dar Jahwe”, „dar od Boga”. Imię to ma pochodzenie biblijne i wiąże się z postacią św. Macieja Apostoła, który został wybrany na miejsce Judasza już po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa.
Maciej to numerologiczna 5. Jego szczęśliwy kamień to karneol, roślina – drzewo figowe, zwierzę – jaguar i kolor ceglasty.
Zobacz także:
Kwiaty dla znaków zodiaku. Jakie kwiaty dla Panny, a jakie dla Wagi? Komu lepiej nie dawać róż?
Kwiaty dla znaków zodiaku? Zdecydowanie tak! Podarowanie Wodnikowi, czy Pannie odpowiedniej rośliny może nadać waszej relacji szczególnego znaczenia. Wręczenie tego nieodpowiedniego bukietu również... Te florystyczne dopasowania warto znać.Jaki jest Maciek?
Maciej jest osobą pełną energii i niezwykle ciekawą świata. Kiedy coś go zainteresuje, potrafi oddać się temu bez reszty. Ma niezwykle bogate życie wewnętrzne i jest bardzo wrażliwy. Bywa impulsywny i nie potrafi dłuższej usiedzieć w jednym miejscu. Niektórym może wydawać się lekko nadpobudliwy – łatwo wybucha gniewem i gwałtownie reaguje na różne sytuacje, które nie są po jego myśli.
Wrażliwość Macieja
Osoba o tym imieniu dobrze czuje się wtedy, kiedy w swoim życiu widzi wyższy cel. Duże znaczenie ma dla niego religia lub inny stały i niezmienny system wartości. Maciej jest wrażliwym marzycielem i choć jest osobą mocno ekspresyjną, bywa również tajemniczy i skryty. Jest bardzo towarzyski i otwarty na innych ludzi, ale dobrze też czuje się w samotności.
Relacje Macieja z innymi ludźmi
Bardzo ważna jest dla niego rodzina, którą angażuje we wszystkie swoje aktywności i zaraża wieloma pomysłami. Nie jest zbyt romantyczny, nie dla niego są flirty i subtelne zaloty. Jednak, kiedy już spotka tę jedyną, jest jej wierny do grobowej deski. Ważne jest dla niego posiadanie dzieci. Jest dobrym mężem i ojcem. Jednak, jeśli pojawi się ciekawa idea, potrafi zaangażować się w nią bez reszty zaniedbując domowe obowiązki.
Czy Maciej jest dobrym negocjatorem?
Sam siebie uważa za autorytet i przyznaje sobie prawo do pouczania innych. Nie jest zbyt dobrym dyplomatą, często zdarza mu się popełniać gafy i mówić trudną prawdę prosto w oczy. Jednak nigdy jego intencją nie jest zranienie innych osób.
Maciej często wtrąca się w sprawy innych i udziela rad nieproszony, jednak wynika to zawsze ze szlachetnych pobudek i chęci niesienia pomocy. Jest bardzo altruistyczny. Zawsze staje po stronie słabszych i wkracza do akcji, kiedy widzi, że komuś dzieje się krzywda. Nawet u nowopoznanych osób szybko wzbudza zaufanie.
Osoby noszące imię Maciej w pracy
Maciej jest twórczy i pomysłowy. Cechuje go duża fantazja i kreatywność. Szybko przyswaja nową wiedzę, jednak nie jest odporny na porażki. Kiedy jakiś projekt jest dla niego trudny lub czasochłonny, bywa, że sam z niego rezygnuje, szukając różnych wymówek.
Niechętnie podejmuje ryzyko. Praca jest dla niego głównie środkiem do celu – nie postrzega jej jako przyjemności samej w sobie. Maciej dobrze sprawdza się na kierowniczych stanowiskach lub w zawodach, gdzie ceniona jest samodzielność.
Zdrobnienia imienia Maciej
Od imienia Maciej powstało bardzo dużo różnych zdrobnień:
- Maciek,
- Maciuś,
- Ciejek,
- Ciejo,
- Macian,
- Macias,
- Maciejczyk,
- Maciejka,
- Maciejko,
- Maciulek,
- Mako,
- Mania,
- Maniek,
- Maćko,
- Muciek,
- Naciuś.
Imię Maciej w językach obcych
Jak mówią na Macieja w Anglii, jak we Francji, a jak w Portugalii? O tym poniżej:
- po angielsku – Maciej to Matthias,
- po niemiecku – również Matthias lub Matthaus,
- w języku hiszpańskim – odpowiednikiem tego imienia jest Matías,
- w portugalskim podobnie – Matias,
- po włosku – Mattia,
- a po francusku – Matthias.
Znane osoby noszące imię Maciej
- Maciej Dowbor – polski prezenter telewizyjny i dziennikarz,
- Maciej Giertych – polski polityk, deputowany do Europarlamentu VI kadencji, profesor nauk leśnych,
- Matthias Jabs – niemiecki muzyk rockowy, gitarzysta zespołu Scorpions,
- Maciej Kuroń – polski kucharz i dziennikarz kulinarny,
- Maciej Maleńczuk – polski muzyk awangardowy,
- Maciej Molęda – polski artysta, znany jako twórca zespołu L.O.27, zajmuje się dubbingiem do filmów Walta Disneya,
- Maciej Orłoś – polski prezenter telewizyjny, związany z TVP, Radiem Zet, a następnie Radiem Nowy Świat,
- Maciej Stuhr – aktor, reżyser, felietonista, psycholog i wykładowca akademicki, debiutował w filmie K.Kieślowskiego „Dekalog X”, znany także z kultowych polskich komedii, takich jak: „Chłopaki nie płaczą” czy „Poranek kojota”,
- Maciej Zakościelny – polski aktor filmowy i teatralny,
- Maciej Zembaty – polski muzyk, kompozytor i poeta, znany z tłumaczeń utworów Leonarda Cohena,
- Maciej Zień – znany projektant mody i wnętrz.