Reklama

Sławosz Uznański-Wiśniewski to polski inżynier, naukowiec i astronauta związany z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Pochodzi z Łodzi i od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie kosmosem i technologią.

Reklama

Sławosz Uznański-Wiśniewski - wiek i rodzice

Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski urodził się w 1984 roku w Łodzi. Jego rodzicami są Piotr Uznański i Maja Marquardt-Uznańska. Szczególnie ojciec naukowca jest znany szerszej publiczności. Przez wiele lat prowadził bowiem Galerię Sztuki przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. "Dziennik Łódzki" donosił jednak w maju 2024 roku, że mężczyzna postanowił odejść na zasłużoną emeryturę.

Wykształcenie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego

Zanim Sławosz Uznański zrobił karierę jako astronauta, ukończył wiele szkół i zyskał tytuły naukowe. Najważniejsze z nich to:

  • 2008: Magister inżynier, Politechnika Łódzka,
  • 2008: Magister, Université de Nantes, Francja,
  • 2008: Dyplom inżyniera, École Polytechnique de l'Université de Nantes, Francja,
  • 2011: Doktorat z wyróżnieniem, Université d’Aix-Marseille, Francja - praca dotycząca konstrukcji odpornych na promieniowanie kosmiczne.

Kariera Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego

Podczas studiów doktoranckich Sławosz-Uznański pracował jako inżynier ds. efektów promieniowania w firmie STMicroelectronics we Francji, koncentrując się na europejskich technologiach cyfrowych CMOS odpornych na promieniowanie do zastosowań kosmicznych. W 2011 roku dołączył do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, gdzie pełnił funkcję eksperta ds. niezawodności systemów elektronicznych. W 2013 roku został kierownikiem projektów i starszym inżynierem ds. niezawodności w CERN, odpowiadając za stworzenie odpornego na promieniowanie systemu sterowania dystrybucją mocy Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC).

W latach 2018–2020 pełnił rolę inżyniera odpowiedzialnego za codzienną pracę LHC, zapewniając jego optymalną eksploatację. W 2019 roku służył jako ekspert techniczny i recenzent w programie Horyzont 2020, oceniając europejskie technologie kosmiczne dla Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA) przy Komisji Europejskiej. W listopadzie 2022 roku został wybrany jako astronauta rezerwowy Europejskiego Korpusu Astronautów w ramach naboru ESA.

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego - kiedy lot w kosmos?

W sierpniu 2024 roku ogłoszono, że Sławosz Uznański-Wiśniewski weźmie udział w misji Axiom Mission 4 (Ax-4) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), której start planowany jest na wiosnę 2025 roku. Misja ta, nazwana "Ignis", będzie pierwszą polską misją technologiczną i naukową na ISS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski - żona i życie prywatne

W 2025 roku Sławosz Uznański-Wiśniewski poślubił posłankę Aleksandrę Wiśniewską, z którą tworzy tzw. "kosmiczną parę". Jego ukochana jest polityczką z ramienia łódzkiego okręgu Koalicji Obywatelskiej. Od 2023 roku jest też posłanką na Sejm X kadencji. Zdjęciami ze ślubu w mediach społecznościowych pochwalili się 4 stycznia 2025 roku. Bez wątpienia była to magiczna uroczystość.

Astronauta w wolnym czasie pasjonuje się żeglarstwem, uczestnicząc w regatach i dzieląc się swoim doświadczeniem żeglarskim. Widać zatem, że nie tylko aktywności powietrzne są jego zainteresowaniem, ale również wodne.

Największe osiągnięcia i nagrody, które otrzymał Sławosz Uznański-Wiśniewski

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest uznawany za jednego z czołowych polskich inżynierów i naukowców, którego praca przyczynia się do rozwoju technologii kosmicznych i promuje Polskę na arenie międzynarodowej. Nic więc dziwnego, że ma na swoim koncie wiele prestiżowych odznaczeń:

Reklama
  • 2011: Uzyskanie stopnia doktora z wyróżnieniem na Université d’Aix-Marseille,
  • 2017: Wdrożenie odpornego na promieniowanie systemu sterowania dystrybucją mocy w LHC,
  • 2022: Wybrany jako astronauta rezerwowy Europejskiego Korpusu Astronautów,
  • 2024: Nominacja do udziału w misji Ax-4 na ISS.
Reklama
Reklama
Reklama