Paulina Smaszcz o kryzysie wieku średniego w Polsce: "Kobiety z takiego Radomia nie mają żadnego wsparcia. Straciły pracę i gdzie mogą pójść? Zostaje tylko Biedronka"
- Nikt w tym kraju nie chce nam pomóc - mówi Paulina Smaszcz autorka książki "Bądź Kobietą Petardą", która od lat śledzi losy dojrzałych kobiet w Polsce i wspiera ich w różnych działaniach. Jej zdaniem ani nasze państwo, ani nasze społeczeństwo nie umie, lub nie chce, pomóc kobietom w najtrudniejszym etapie ich życia - połowie wieku. Zobacz rozmowę wideo!
Kryzys wieku średniego kobiet w Polsce
Paulina Smaszcz od kilku lat bada, jak zmiany polityczne, społeczne i gospodarcze, które dokonały się w ciągu kilku ostatnich dekad, wpłynęły na realne życie Polek w średnim wieku. Jak wynika z rozmowy wideo, którą z Pauliną Smaszcz przeprowadziła Ola Nagel, problem kobiet w połowie biegu życia jest powszechny. Wiele z nich – mimo wyższego wykształcenia, marzeń i aspiracji, nie dostaje szansy na rozwój. Gwiazda na własnej skórze doświadczyła, jak trudny dla kobiety jest czas połowy biegu życia. To właśnie w tym okresie Paulina Smaszcz stracił pracę, rozwiodła się i zaczęła chorować.
- Zajmuję się kobietami w połowie biegu życia, które straciły pracę w czasie transformacji systemowej. Dla tych kobiet jest tylko praca w usługach – Biedronka, dyskonty, kosmetyka. W takim mieście jak Radom nie ma możliwości, by kobiety z wyższym wykształceniem miały wiele ofert pracy i te kobiety zaczynają pracować poniżej swoich kompetencji – tłumaczy Paulina Smaszcz i zauważa, że to wielki błąd systemu a także paradoks, że kobiety w średnim wieku, które odchowały dzieci, ustabilizowały swoje życie i wreszcie mogą poświęcić się samorozwojowi, nie mogą tego zrobić.
- Gdy przychodzi kryzys wieku średniego, pojawia się niezaspokojona potrzeba zmiany. Te kobiety chcą wreszcie zrealizować swoje marzenia zrealizować, tylko nie mają wsparcia, ponieważ wszyscy spychają kobietę w tradycyjne role. Nie zatrudnia się dojrzałych kobiet. – dodaje Paulina Smaszcz, podkreślając, że połowa życia to bardzo trudny czas dla kobiet w Polsce.
ZOBACZ TEŻ:
Iza Kuna: "Mówię o przemijaniu z perspektywy zwykłej kobiety. Nie boję się tych tematów" [WYWIAD]
- Media kreują wirtualny świat brzydkich albo ładnych, średnich nie ma w ogóle, a biorąc pod uwagę statystyki, to nas jest najwięcej - mówi Iza Kuna i przyznaje, że wielokrotnie chciała pokazać swoje ciało takim jakie jest naprawdę, ale nikt nie był zainteresowany. Iza Kuna doskonale wie, jak czuje się w swoim ciele kobieta po 50-tce - coraz bardziej samotna, coraz mniej piękna i coraz bardziej smutna.Paulina Smaszcz: "Nikt w tym kraju nie chce nam pomóc"
- Kobiety zaczynają wpadać w refleksyjność rozedrganą. Chcę coś zrobić, mam energię, ale nie mam możliwości. Nikt w tym kraju nie chce nam pomóc – mówi dalej Paulina Smaszcz, która na własnej skórze doświadczyła, czym jest utrata w pracy w średnim wieku.
Więcej o kryzysie wieku średniego Polek i tym, jak zawalczyć o siebie, a także o nowej motywacyjnej książce Pauliny Smaszcz "Bądź Kobietą Petardą" dowiesz się z rozmowy wideo. Zapraszamy!
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wypalenie zawodowe, czyli kryzys dojrzałych kobiet: "Nie wiem, kim jestem i co chcę robić. Czuję pustkę"
Zaczyna się od marzenia i nadziei na jego spełnienie. To "światełko w tunelu" prowadzi Cię przez życie. Wierzysz, że jeśli tylko będziesz mocno się starać, osiągniesz cel. Po kilku, kilkunastu latach jesteś na szczycie. Marzenie o spełniło się i... co? Wszystko traci sens. Takich uczuć doświadcza wiele współczesnych kobiet, które w wieku trzydziestu, czterdziestu, a czasem pięćdziesięciu lat doświadczają kryzysu zawodowo - egzystencjalnego. Tracą poczucie szczęścia i nie wiedzą, kim są i jak mają żyć. Właśnie tak czują się Anka, Kasia i Agnieszka. Poznaj ich historię. Być może przeżywasz to, co one...5 korzyści płynących z kryzysu wieku średniego u kobiet
Kryzys wieku średniego wcale nie jest tak straszny jak go opisują. Poznaj korzyści płynące z racji wieku i doświadczeń, które przeżyłaś.