Reklama

W tym artykule:

  1. Marlene Dietrich: "Błękitny anioł" o diabelskim spojrzeniu. Mówiono o niej: "zepsuta do szpiku kości".
  2. Marlene Dietrich - co wiemy o legendzie kina?
  3. Marlene Dietrich - najsłynniejsze role
  4. Marlene Dietrich, czyli "ta, która nie bała się sprzeciwić Hitlerowi
  5. Marlene Dietrich - kochała kobiety czy mężczyzn?
Reklama

Marlene Dietrich: "Błękitny anioł" o diabelskim spojrzeniu. Mówiono o niej: "zepsuta do szpiku kości".

Czym zapracowała sobie na łatkę kusicielki i prowokatorki? Czy cokolwiek wiemy na pewno o legendzie kina, Marlene Dietrich? I dlaczego biografia jednej z największych gwiazd okryta jest taką tajemnicą? 27 grudnia 2021 roku mija 120 lat od narodzin ikony - Marlene Dietrich. Gdyby dziś żyła, byłaby mistrzynią autokreacji na miarę Banksy'ego. Dlaczego?

Siostra Natalie Wood po latach zdradziła straszną tajemnicę gwiazdy. Czy zgwałcił ją znany aktor i idol wielu pokoleń?

"Natalie wróciła do samochodu. Wyglądała okropnie. Była rozczochrana i bardzo zdenerwowana. Wraz z mamą zaczęły do siebie szybko szeptać. Nie mogłam ich usłyszeć, ani zrozumieć, co mówią. Najwyraźniej coś złego przytrafiło się mojej siostrze.", te wspomnienia siostry Natalie Wood, Lany zatrzęsły Hollywood. Dlaczego? Tym, który miał skrzywdzić 17-letnią gwiazdę kina miał być Kirk Douglas. Gdzie leży prawda?
Siostra Natalie Wood po latach zdradziła straszną tajemnicę gwiazdy. Czy skrzywdził ją znany aktor i idol wielu pokoleń?
Getty Images

Marlene Dietrich - co wiemy o legendzie kina?

Marlene Dietrich słynęła z wielkiej charyzmy i z czaru, jaki rzucała na każdego (bez względu na płeć). Swoim androgynicznym czarem zdolna była przekonać do siebie najbardziej opornych i zmyślić każdą historię (zwłaszcza na swój temat). Mówiła o sobie tylko to, co chciała, a i tak nigdy nie wiadomo było, ile w jej historii jest prawdy, a ile fikcji. Mistrzyni autokreacji i własnego wizerunku, czym zapracowała sobie na wieczne miejsce w panteonie bogiń i bogów kina.

Jej historia została opowiedziana milion razy. Tyle samo razy z pewnością zostały ubarwione i dodane fakty z jej życia. Są jednak historie, których powtarzalność pozwala nam wierzyć, że jest w nich choć odrobina prawdy.

Co wiemy o jednej z największych, a być może największej legendzie kina?

Marlene Dietrich - najsłynniejsze role

Pierwsze role Marlene Dietrich zaczęła dostawać w latach 20. Przełomem stał się "Błękitny anioł", obraz z 1930 roku, który przyniósł jej światowy rozgłos i nieśmiertelność. Gwiazda ma na swoim koncie ponad 30 niezapomnianych kreacji filmowych: oprócz głównej roli w "Błękitnym aniele" do najważniejszych filmów Dietrich zalicza się "Maroko", "Szanghaj Ekspres", "Destry znowu w siodle", "Świadek oskarżenia" i "Wyrok w Norymberdze". Poza aktorskimi kreacjami, Marlene Dietrich zapisała się w historii wykonaniem takich wojennych szlagierów jak „Lili Marleen”, czy przebojów „Falling in Love Again”, „Ich bin die fesche Lola”, „Johnny”, „The Boys in the Backroom” i „Where Have All the Flowers Gone”.

Zobacz także
Getty Images

Gia Carangi: top modelka, która mogła mieć wszystko, a wybrała mrok

Filadelfia. Jest 1971 r. w radio leci przebój Bee Gees – „How Can You Mend A Broken Heart”, a 11-letni Gia w pokoju obklejonym plakatami Davida Bowie słucha dobiegających zza ściany kłótni rodziców, które doprowadzą do bolesnego dla niej rozwodu. 6 lat później podpisuje pierwszy kontrakt z agencją modelek. Ale jej sława nie trwała długo. W wieku 26 lat jest już poważnie uzależnioną od narkotyków i jedną z pierwszych sławnych kobiet z krótkim wyrokiem o złowieszczym brzmieniu 4 liter – AIDS.
Gia Carangi: top modelka, która mogła mieć wszystko, ale wybrała mrok
Getty Images

Marlene Dietrich, czyli "ta, która nie bała się sprzeciwić Hitlerowi

Marlene Dietrich nie była gwiazdą zamkniętą w hollywoodzkiej bańce. Znana była z ogromnej wiedzy, mocnego charakteru i poglądów, na które wpływu nie miał nawet... Hitler. Aktorka ostro potępiała nazizm - do tego stopnia, że w czasie wojny zrzekła się obywatelstwa niemieckiego i przyjęła amerykańskie. Podczas II wojny światowej opowiedziała się przeciw III Rzeszy i występowała na frontach dla amerykańskich żołnierzy.

Pola Raksa - najpiękniejsza aktorka PRL-u skończyła 80 lat. Co się stało z ikoną kina, której uroda stała się przekleństwem?

Uroda stała się jej przekleństwem. O twarzy Poli Raksy śpiewał wokalista Perfectu w kultowej "Autobiografii", kochali się w niej wszyscy, każdy reżyser chciał, by grała w jego filmie. Co dziś robi Pola Raksa - największa gwiazda PRL-u?
Pola Raksa - najpiękniejsza aktorka PRL-u
East News

Marlene Dietrich - kochała kobiety czy mężczyzn?

Ile prawdy jest w plotkach o homoseksualnych skłonnościach Marlene Dietrich? Gwiazda kina miała w sobie naturalny czar, który zwalał z nóg jak najmocniejsze orientalne kadzidła. Wystarczyło jedno powłóczyste spojrzenie, by jak modliszka, złapać ofiarę w sieć. Pewność siebie i seksapil z niej wynikający, androgyniczna uroda, która nie pozostawiała nikogo obojętnym i czar legendy kina, którym owiana była już za życia - to brzmi jak diabelski plan na uwodzicielką idealną. I mimo że oficjalnie Dietrich u boku swojego męża, Rudolfa Siebera, spędziła ponad pół wieku, to w kuluarach mówiło się o jej licznych romansach: zarówno z mężczyznami, jak i z kobietami. Jedną z jej kochanek miała być Edith Piaf. Mimo że o podbojach Marlene i jej obecności na imprezach w klubach przyjaznych LGBTQ mówiło się wiele - sama gwiazda nie potwierdziła nigdy tych spekulacji.

Wyobraźnię do dziś rozpalają jedynie sceny z jej najbardziej legendarnych kreacji. Czy kobiecy, czuły pocałunek w "Maroku" był prowokacją samej Marlene Dietrich? Tego nie dowiemy się już nigdy. I być może to jest najbardziej w niej pociągające. W końcu jak mawiała Marlene, cytując tytuł jej ulubionego filmu - diabeł jest kobietą.

Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama