Katarzyna Pakosińska – co kryje się za jednym z najdonośniejszych głosów polskiej sceny kabaretowej?
Katarzyna Pakosińska znana jest ze swojego oryginalnego śmiechu, którym potrafi rozbawić do łez miliony Polaków siedzących przed telewizorami. Jest ona artystką kabaretową, współzałożycielką Kabaretu Moralnego Niepokoju, który przez lata nieprzerwanie cieszył się ogromną popularnością i uznaniem publiczności. Kasia nie tylko występuje na scenie kabaretowej, ale również gra w serialach i filmach, prowadzi ważne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, a także realizuje się w roli dziennikarki. Jest uznawana za wielką miłośniczkę Gruzji, czego dowodem jest nie tylko gruziński mąż, ale również książki jej autorstwa.
- Ewa Zwolak
W tym artykule:
- Katarzyna Pakosińska – dzieciństwo i młodość
- Katarzyna Pakosińska a Kabaret Moralnego Niepokoju
- Katarzyna Pakosińska – nie tylko kabaret
- Katarzyna Pakosińska – życie po odejściu z Kabaretu Moralnego Niepokoju
- Co łączy Katarzynę Pakosińską z Gruzją?
Katarzyna Pakosińska – dzieciństwo i młodość
Katarzyna Pakosińska jest jedną z najpopularniejszych kobiet polskiej sceny kabaretowej – uznanie widzów zdobyła za sprawą swoich występów, donośnego śmiechu i niezwykłej umiejętności rozbawiania ludzi. Przyszła na świat stolicy Polski w 1972 r., a więc w 2022 r. obchodziła 50-lecie swoich narodzin. Pochodzi z rodziny inteligenckiej: jej mama Marzena była z zawodu fitopatolożką, a ojciec Stanisław – inżynierem. Swoje dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w podwarszawskim Milanówku, gdzie chętnie animowała i prowadziła różne zabawy dla swoich rówieśników.
Już od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie występowaniem na scenie – tańczyła w zespole folklorystycznym „Pruszkowiacy” od 7 do 27 roku życia (sic!). Potwierdzeniem jej artystycznych upodobań był również wybór szkoły średniej, a dokładniej Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, które Katarzyna ukończyła z powodzeniem. Następnie podjęła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej praca magisterska była związana z kabaretem artystyczno-literackim.
Artystka znana z Kabaretu Moralnego Niepokoju już w trakcie studiów zaczęła poważnie interesować się występowaniem na scenie. Podjęła współpracę z Teatrem Stara Pochodnia w Warszawie. Niemniej jednak na początku postanowiła zawodowo związać się z dziennikarstwem. W celu poprawy swojego warsztatu tuż po studiach uczęszczała do dwuletniego studium dziennikarskiego, a następnie podjęła pracę w TV Polonia i TVP 1, gdzie prowadziła m.in. poranny program „Kawa czy herbata”. Oprócz tego współpracowała też z Programem III Polskiego Radia.
ZOBACZ TAKŻE:
Agnieszka Jaskółka zdobyła sławę, uznanie i… zniknęła. Co dziś robi piękna Andżela z “Psów”
Agnieszka Jaskółka, znana polskim kinomaniakom również jako Andżela z “Psów” jest byłą aktorką i modelką, która karierę robiła przede wszystkim za Oceanem. Po powrocie do ojczyzny odzyskała sławę dzięki swojemu udziałowi w programach “Taniec z gwiazdami” i “Teraz albo nigdy”. Nagle zniknęła z życia publicznego równie szybko, jak się w nim pojawiła i do dziś niewiele wiadomo o jej życiu prywatnym.Katarzyna Pakosińska a Kabaret Moralnego Niepokoju
Katarzyna Pakosińska nadal wielu osobom kojarzy się z występami w Kabarecie Moralnego Niepokoju. Mało kto jednak wie, że jest ona jego współzałożycielką. Kabaret ten powstał w 1993 r., kiedy to grupa znajomych ze studiów – Robert Górski, Mikołaj Cieślak, Przemysław Borkowski, Rafał Zbieć i Katarzyna Pakosińska wymyślili, że wykorzystają swój talent aktorski oraz niezwykłą umiejętność rozmieszania ludzi i założą swoją własną grupę artystyczną. Co ciekawe, wszyscy należeli do samorządu Wydziału Polonistyki, który nazywali „Klubem Poszukiwaczy Prawdy i Piękna”. Ich pierwszy występ miał miejsce w 1994 r. i nosił tytuł „Królewna, Rycerz i Smok”.
Artystka odeszła z Kabaretu Moralnego Niepokoju w 2011 r., co było zaskoczeniem dla jej fanów. Długo nie podawała ona powodu swojej decyzji, a w mediach plotkarskich pojawiały się informacje o chęci spróbowania czegoś innego, wypaleniu zawodowym i… konflikcie ze swoimi kolegami z grupy. W rzeczywistości najbliższa prawdy okazała się opcja trzecia. To właśnie kłótnie spowodowały, że postanowiła ona odejść z grupy kabaretowej, którą de facto tworzyła od samego początku. Miała ona wówczas małe dziecko, któremu musiała poświęcić więcej czasu, co spotkało się z niezrozumieniem ze strony pozostałych członków kabaretu. Było to dużym ciosem dla artystki, jednak jak przyznaje po latach – finalnie wyszło jej to na dobre i podjęła bardzo dobrą decyzję.
Odejście Katarzyny Pakosińskiej z Kabaretu Moralnego Niepokoju, a zarazem ujawnienie powodów swojej decyzji, zapoczątkowało dyskusję o dyskryminacji ze względu na płeć.
Katarzyna Pakosińska – nie tylko kabaret
Pomimo że pierwsze, o czym myślimy słysząc imię i nazwisko Katarzyny Pakosińskiej to kabaret, to jednak swoją pasję do występowania na scenie i wcielania się w różne role, wykorzystuje również w inny sposób. Już w trakcie studiów zaczęła grać na deskach teatru – na swoim zawodowym koncie ma m.in. współpracę z Teatrem Studio, Teatrem Capitol i Teatrem Kamienica. Oprócz tego pojawiała się gościnnie na małym ekranie – zagrała m.in. w takich serialach, jak: „Niania’, „Hotel 52” czy, „Blondynka”.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
Aleksandra Żebrowska: jedna z najpopularniejszych "insta matek", szczera do bólu, mama czwórki dzieci i żona Michała Żebrowskiego
Aleksandra Żebrowska, żona Michała Żebrowskiego to bizneswoman i mama na pełen etat. Opowiadając swoją trudną historię i pokazując na Instagramie, jak wygląda macierzyństwo bez cenzury, staje w kontrze do wyidealizowanego świata, jakie prezentują nam social media i daje siłę wielu kobietom i młodym mamom.Katarzyna Pakosińska – życie po odejściu z Kabaretu Moralnego Niepokoju
Kariera telewizyjna Katarzyny Pakosińskiej nie skończyła się wraz z odejściem z Kabaretu Moralnego Niepokoju. W 2011 r. wzięła udział w Tańcu z gwiazdami, w którym partnerował jej Tomasz Barański. Co więcej, rok później, u boku tego samego tancerza, wystąpiła w Turnieju Tanecznym Gwiazd. Oprócz tego zaczęła aktywniej działać w sieci z projektem „Seksesje”, w którym występowała jako „Nora Igres”. Grała również w warszawskich teatrach, w tym m.in. w przedstawieniu „Dobry wieczór z Pakosińską” w reżyserii Krzysztofa Jaślara. Katarzyna Pakosińska wzięła również udział w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, była także wokalistką zespołu Leszcze w latach 2014-2015. Natomiast obecnie prowadzi codzienny program rozrywkowo-informacyjny – Poranny rogal w Zoom TV.
Co łączy Katarzynę Pakosińską z Gruzją?
Katarzyna Pakosińska po raz pierwszy wyjechała do Gruzji w latach 80. i od razu pokochała jej kulturę, obyczaje i ludzi. Wówczas, gdy rozpadł się jej pierwszy związek i została sama z kilkuletnią córką Mają Antoniną, postanowiła wrócić do Gruzji, by zaznać nieco spokoju, a zarazem nakręcić dokument „Tańcząca z Gruzją”. Podczas tej wyprawy w eksplorowaniu wciąż jeszcze niezbyt dobrze znanego państwa pomagał jej pewien Gruzin – Irakli: dziennikarz i… książę, który samotnie wychowywał dwójkę małych dzieci. Ich poznanie na długo zapadło artystce kabaretowej w pamięć – podczas wyprawy do Gruzji chciała wspiąć się na pięciotysięcznik, ale niestety się przeziębiła. Dlatego też podano jej leki, które zamiast pomóc – zaszkodziły i doprowadziły Katarzynę do zapaści. Wówczas życie uratował jej Irakli, z którym szybko nawiązała bliższą relację, zakochując się w nim bez pamięci. Para zaręczyła się w 2016 r. i pobrała rok później w świątyni, zlokalizowanej nieopodal Gruzji. Na ślubie mieli oni tradycyjne stroje gruzińskie.
Owocem miłości Katarzyny Pakosińskiej do Gruzji jest jej książka „Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska”. Można znaleźć w niej rozmowy z inspirującymi ludźmi i niezwykłe opowieści, w których na pierwszy plan przedostają się głębokie przyjacielskie relacje pomiędzy Gruzinami. Nie obyło się jednak bez kontrowersji – rok po publikacji książki Katarzyna została oskarżona o plagiat przez wydawców serwisu „Oblicza Gruzji”, którzy oskarżali ją również o kopiowanie z Wikipedii. Sprawa jednak nigdy nie miała swojego finału w sądzie, a sama Katarzyna nie odniosła się do sprawy. Zamiast tego wydała jeszcze dwie książki o Gruzji: „Amaradiso. Arabeski na temat Gruzji w dialogu z alter ego spisane. Tylko dla pasjonatów z poczuciem humoru!” i „Jak strugać wariata”.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Magdalena Lamparska: co wiemy o gwieździe "365 dni"?
Magdalena Lamparska, aktorka znana zarówno z telewizji, kina, jak i z teatru, właśnie spodziewa się kolejnego dziecka. Co wiemy o odnoszącej sukcesy w Polsce i za oceanem gwieździe?