Barbara Kurdej Szatan i inni polscy celebryci "udają" przemoc domową na Instagramie. Ta akcja spotkała się z ostrą krytyką
Liczba przypadków przemocy domowej w czasie społecznej izolacji gwałtownie wzrosła. Oprócz oficjalnych akcji na rzecz pomocy ofiarom przemocy, jak na przykład program Niebieskiej Linii, czy Centrum Praw Kobiet, wsparcie postanowili okazać również polscy celebryci. Niestety, choć cel jest słuszny - w tej akcji najwyraźniej coś poszło nie tak. W mediach społecznościowych pojawiły się filmy, w których gwiazdy okładają się patelnią tańcząc i "udają" przemoc domową w rytm skocznej muzyki. Czy to na pewno właściwy sposób, by zwrócić uwagę na tak ważny problem?
- Redakcja
#CucChallenge: wyzwanie w czasach izolacji
#CucChallenge zapoczątkowała grupa francuskich studentów, wrzucając do sieci nagranie pokazujące "walkę z koronawirusem". Zamiast spodziewanej "bitwy z nudą", internauci zaczęli zwracać uwagę na poważniejszy temat, mianowicie zjawisko przemocy domowej, kiedy w czasie izolacji ofiary zamknięte są w czterech ścianach ze swoim oprawcą. W akcję zaangażowali się celebryci: #cucchallenge znajdziemy na Instagramach Margot Robbie, Cameron Diaz, czy Scarlett Johansson. Twórcy zabawy podkreślają, że jej kontrowersyjna forma ma pomóc w zwróceniu uwagi na poważny problem.
#CucChallenge: polscy celebryci udają bójki
Do akcji przyłączyły się też gwiazdy z "naszego podwórka". Nagranie na profilu Barbary Kurdej-Szatan, wzbudziło w internautach mieszane uczucia. W filmiku widzimy między innymi Barbarę, Macieja Dowbora, Julię Wieniawę, Joannę Opozdę, Rafała Maślaka, którzy w zabawny, karykaturalny wręcz sposób "okładają się" patelnią, kijem bejsbolowym, czy dają sobie soczystego kopniaka. Pod filmem aktorka zamieściła wyjaśnienie akcji, oraz podała niezbędne numery alarmowe, z których mogą skorzystać ofiary przemocy:
Nasz film to tylko zabawa. Jednak codziennie ktoś staje się ofiarą przemocy. Jeżeli jesteś jej świadkiem - nie bądź obojętny, REAGUJ! - to wpis pod postem Barbary Kurdej-Szatan
Cel jest szczytny, ale wielu internautów wydaję się być zniesmaczonych formą akcji. Zarzucają celebrytom zbyt lekkie podejście do tematu i wręcz szydzenie z poważnego problemu, jakim jest przemoc domowa. Pod filmem na profilu Barbary Kurdej-Szatan pojawiły się między innymi takie komentarze:
A teraz pomyślcie jak na wasze wypociny reagują ofiary przemocy domowej. Niesmaczne, płytkie i żenujące. Robienie sobie żartów z takiego tematu jest naprawdę przykre.
Niee, to nie jest świetna robota. Temat jest poważny, a na tym filmie widać wyraźnie, że osoby które w nim wystąpiły robią sobie jaja, i traktują granie w tym czymś jak udział w jakieś słabej komedii
Przemoc domowa w czasach pandemii
Zarówno w Polsce, jak i na świecie, społeczna izolacja znacząco wpłynęła na wzrost przypadków przemocy domowej. Przymusowe zamknięcie ofiary z oprawcą przez 24 godziny na dobę, frustracja i strach przed konsekwencjami zamrożenia gospodarki, sprzyjają wybuchom agresji. Rzecznik Praw Obywatelskich, w porozumieniu z fundacją Niebieska Linia, Centrum Praw Kobiet, a także władzami lokalnymi, przedstawił tzw. plan awaryjny, czyli zbiór porad co robić, kiedy doświadczamy niebezpiecznej sytuacji.
Głośno jest również o inicjatywie licealistki Krysi, która za pomocą fikcyjnego sklepu z kosmetykami naturalnymi, umożliwia ofiarom przemocy domowej kontakt z policją. >>Więcej o sklepie