Billie Eilish choruje na zespół Tourette’a. „Nigdy nie jest tak, że w ogóle nie mam tików”
Billie Eilish udzieliła niedawno wywiadu w programie Dacida Lettermana. Tam otworzyła się na temat życia z zespołem Tourette’a. Wokalistka zdradziła, kiedy została zdiagnozowana i jak ludzie reagują na jej tiki. „Ludzie myślą, że próbuję być zabawna”.
W tym artykule:
- Billie Eilish ma zespół Tourette’a
- Billie Eilish o życiu z chorobą: „Ludzie myślą, że próbuję być zabawna”
- Czym jest zespół Tourette’a?
Billie Eilish ma zespół Tourette’a
Billi Eilish 20-letnia to amerykańska piosenkarka, która szturmem podbiła rynek muzyczny. Pomimo swojego młodego wieku grała już na największych światowych festiwalach i jest laureatką najważniejszych nagród muzycznych. Przełomowy okazał się być dla niej 2020 r., kiedy jako pierwsza w dziejach piosenkarka otrzymała w ciągu jednego roku Grammy w najważniejszych kategoriach. Eilish zdobyła statuetki za piosenkę roku, album roku, debiut, album wokalny pop i nagranie roku. Jeszcze w tym samym roku nagrała z bratem piosenkę do najnowszego filmu z cyklu przygód Jamesa Bonda. „No time to die” otrzymało później Oscara w kategorii ,,Najlepsza oryginalna piosenka filmowa".
Chociaż wokalistka swoją karierę muzyczną rozpoczęła kilka lat temu, dalej mocno chroni swojej prywatności. Eilish rzadko wypowiada się w wywiadach na temat rodziny i życia prywatnego. Tym razem postanowiła zrobić jednak wyjątek. W programie Davida Lettermana „Mojego następnego gościa nie trzeba nikomu przedstawiać wokalistka wyznała, że cierpi na zespół Tourette’a.
Billie Eilish głośno sprzeciwia się zakazowi aborcji. Artystka planowała odwołać koncert na znak protestu
Podczas koncertu Billie Eilish wyraziła głośny sprzeciw wobec nowych przepisów aborcyjnych wprowadzonych w Teksasie. Wokalistka wyznała na scenie, że planowała odwołać koncert w tym stanie, jako znak protestu. "Kiedy wprowadzili to za***ne prawo, prawie chciałam odwołać koncert, by ukarać to pie***one miejsce za to, co się tutaj dzieje" - wykrzyczała artystkaBillie Eilish o życiu z chorobą: „Ludzie myślą, że próbuję być zabawna”
Temat choroby wokalistki został poruszony, kiedy nagle Elisish podczas zmiany oświetlenia dostała tiku. Wtedy zaskoczony prowadzący zapytał co się dzieje. Artystka szybko odparła, że tak objawia się u niej zespół Tourette’a. "Jeśli będziesz mnie nagrywał odpowiednio długo, zobaczysz wiele tików” - powiedziała dziennikarzowi. Prowadzący David Letterman podjął temat choroby i wtedy Billie Eilish opowiedziała, jak ludzie najczęściej reagują na jej tiki.
To naprawdę dziwne, w ogóle o tym nie mówiłam. Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie reagują, jest śmiech, bo myślą, że próbuję być zabawna. Myślą, że będę naśladować tiki, jako zabawy ruch. Więc mówią: 'Ha, a ja zawsze jestem tym niesamowicie urażona. Albo pytają: Co? i wtedy tłumaczę im Mam Tourette'a – wyznała młoda artystka.
Billie Eilish zdradziła, że została zdiagnozowana w wieku 11 lat. Miała charakterystyczne ruchy twarzy, czyli np. przymykanie oczu czy otwieranie buzi. W rozmowie z Lettermanem zdradziła, jak obecnie przejawia się u niej choroba. Eilish wyjawiła, że aktualnie nigdy nie jest tak, że w ogóle nie doświadcza tików.
Nigdy nie jest tak, że w ogóle nie mam tików, ponieważ głównymi tikami, które występują u mnie ciągle, przez cały dzień, jest na przykład to, że poruszam uchem w przód i w tył, podnoszę brwi, klikam szczęką, zginam rękę, napinam mięśnie. To są rzeczy, których nigdy nie zauważysz, jeśli ze mną rozmawiasz, ale dla mnie są bardzo wyczerpujące - wyjaśniła.
Billie Eilish zmienia wizerunek? Gwiazda zaskoczyła fanów tą sesją: "Kocham te zdjęcia. Piep*yć wszystko inne"
Billie Eilish to jedna z najciekawszych artystek młodego pokolenia. 19-latka nie tylko rozbija bank nagród, ale zmienia też popkulturę walcząc z promowanym w show biznesie wizerunkiem. Seksbomby, wampy, kokietki – to nie jej bajka. A jednak dała się namówić na sesję, która pokazała znacznie więcej ciała. Co na to jej fani?Czym jest zespół Tourette’a?
Zespół Gillesa de la Tourette’a jest chorobą tikową. Pojawia się nagle między 2. a 15. rokiem życia – najczęściej u dzieci w wieku 7 lat. Początkowo objawy choroby są minimalne i ograniczają się do prostych tików, np. mrugania oczami, ruchów ramionami, głowy czy mlaskania. Tiki bardzo często występują w seriach, które można uznać za napady choroby.
Choroba dotyka 5 na 10 000 osób Jest praktycznie nieuleczalna, jednak obecnie stosuje się różne metody leczenia zespołu. Chorzy mogą brać leki, które osłabiają tiki. Wskazana jest także psychoterapia, która skupia się na nauce kontroli. W naszym kraju działa Polskie Stowrzyszenie Syndromu Tourette’a, z którym można się skontaktować, jeśli podejrzewa się chorobę u siebie lub członka rodziny. Organizacja pomaga dzieciom i rodzinom dotkniętym zespołem Tourette’a.