Reklama

Niedawno polską premierę miała książka „Pensjonat nad Wierzbowym Jeziorem” Susan Wiggs. Jest to trzecie opowiadanie z serii „Kroniki znad jeziora”. Na dwie pierwsze części składają się powieści „Pamiętne lato” i „Zima nad jeziorem”, a kolejna, czwarta książka z tego cyklu, „Droga nad jezioro”, ukaże się 22 października. Malownicze zakątki, tajemnice z przeszłości, zawiłe losy bohaterów i polskie akcenty - te elementy znajdziemy w „Kronikach znad jeziora”.
Akcja większości książek Susan Wiggs dzieje się w fikcyjnych miejscach, bo, jak mówi autorka: „wymyślone miejsca pozwalają na to, aby znalazły się w nich wszystkie składniki potrzebne do stworzenia historii”. W „Kronikach znad jeziora” mamy więc fikcyjne miasteczko Avalon, z którego pochodzą główni bohaterowie książki „Pensjonat nad Wierzbowym Jeziorem”. Mamy też samo Wierzbowe Jezioro – miejsce, o którym zawsze marzyła Wiggs, inspirowane krajobrazem północnych regionów stanu Nowy Jork, które są dzikie i pełne przezroczystych, lodowatych jezior, pełne magii wypełnionej światłem i wodą. Znajdziemy wreszcie w „Kronikach znad jeziora” wiele polskich wątków. Wiggs przyznaje, że nie zdawała sobie sprawy z tego, że w tej serii jest tak dużo polskich akcentów. „Być może to moje DNA, ponieważ moi dziadkowie pochodzą z północnej części Ukrainy, blisko polskiej granicy”, mówi autorka. „W Zimie nad jeziorem użyłam wielu ulubionych przepisów mojej babci”. Chyba musiała to być typowo staropolska kuchnia, bo tworząc tę powieść, Wiggs przytyła aż kilkanaście kilo!!! Autorka kilka razy testowała każdy przepis, który chciała umieścić w książce, by wybrać tylko te, które wplotła w swoją powieść. „To była bardzo miła część pisania „Zimy nad jeziorem”, wspomina. Podkreślamy, że przepisy wcale nie są fikcyjne, lecz sprawdzone nie tylko przez samą autorkę, ale też liczne grono czytelniczek. Gorąco polecamy!!!
Choć Wiggs uważa, że nie ma na tyle interesującego życia, aby umieszczać je w swoich powieściach, już sam fakt, że mieszka na wyspie w Zatoce Pugeta (stan Waszyngton) i na co dzień porusza się motorówką, może dla wielu z nas wydać się nietypowy. Autorka jest z zawodu nauczycielką i czasem jeszcze wykonuje tę „najważniejszą pracę, jaka istnieje”. Uwielbia fotografować, gotować, trenuje kickboxing, namiętnie pisze bloga i koresponduje ze swoimi czytelnikami. Działa w miejscowym kółku literackim, żywo interesuje się problemami lokalnej społeczności.
Książki pisze od dzieciństwa. Wspomina, że jej pierwszym nauczycielem była mama, która pisała słowa, jakie mała Susan jej dyktowała. „To były opowieści o dziewczynce, której przydarzają się różne przerażające przygody. Do dziś mniej więcej o tym są moje książki”, dodaje Wiggs. Pierwszą książkę napisała w wieku ośmiu lat. Starannie ponumerowała strony, by dzieło wyglądało jak prosto z drukarni. Jak sama mówi, była to historia „jakichś małych łobuzów”, oparta na perypetiach małej Susan i jej rodzeństwa.
Dzisiaj Susan Wiggs jest autorką ze sporym dorobkiem literackim i wiernym gronem fanów. Trzy razy została laureatką nagrody RITA, jej książki, które regularnie trafiają na listy bestsellerów i zdobywają najlepsze recenzje, przetłumaczono na 13 języków i wydano w 20 krajach. Jest mężatką, ma jedną córkę. Jest właścicielką bardzo rozpieszczonego teriera.

Reklama

Wspólnie z Susan Wiggs stworzyliśmy jej alfabet. Autorka mówi o najważniejszych rzeczach w jej życiu. My dodatkowo zapytaliśmy też o to, z czym kojarzy jej się Polska.
A – Avalon
Miejsce, gdzie według legendy Król Artur trafił po śmierci i świetna nazwa dla

Reklama

fikcyjnego miasta!
B – blog
Sposób spędzania czasu, gdy powinnam pracować.
C – czas wolny
Spacer z psem i czytanie dobrej książki.
F – fotografowanie
Sposób, by uchwycić chwilę.
G – gotowanie
Zabawa, przyjemność i świetny moment, by słuchać muzyki.
K – Kroniki znad jeziora
Tytuł cyklu moich książek, które głęboko trafiły do serc czytelników. Długo szukałam odpowiedniej nazwy na tę serię i znalazłam ją dzięki Margaret Marbury, mojej amerykańskiej wydawcy, która przyszła do mnie z tym pomysłem.
K – książka
Cichy, najlepszy przyjaciel.
M – motorówka
Kojarzy mi się z pracą w sądzie w ławie przysięgłych. Kiedy jestem o to proszona, zawsze płynę łodzią motorową. To najszybszy sposób podróży.
N – nauczanie
Najważniejsza praca, jaka istnieje.
P – pisanie
Czasem to przyjemność, czasem przypomina pracę kamieniarza.
P – Polska
Piękno, historia, dziedzictwo, Chopin i świetne wypieki.
R – romans
Piękna i Bestia. Jest mnóstwo historii, które powstały w oparciu o ten temat.
W – Wierzbowe Jezioro
Miejsce, o którym marzyłam, i chciałam się podzielić tym marzeniem z moimi czytelnikami.
W – wyspa
Dom

Reklama
Reklama
Reklama