Jak uratować sukienkę po plamie z czerwonego wina? Oto 12 sposobów na trudne zabrudzenia
Ile razy musiałaś pozbyć się cudownych ubrań, bo nie byłaś w stanie ich doczyścić? Chyba każda z nas była kiedyś w takiej sytuacji. Teraz wiemy, że nawet trudnych plam możemy się pozbyć. Oto 12 sposobów na trudne zabrudzenia!
- Redakcja
Czerwone wino i inni twórcy trudnych plam
Czy jesteś tą szczęściarą, która nigdy nie wylała na nic czerwonego wina? Jeśli tak, z pewnością należysz do nielicznych. Takie plamy mają wręcz wyrobioną reputację tych, których nie da się pozbyć. Podobnie sprawa ma się z wylanym na jeansy lakierem do paznokci, czy śladami po perfumach. Okazuje się jednak, że istnieją sposoby na pozbycie się tych plam, nawet jeśli są już stare i bluzka, na której się znajdują leży na dnie szafy razem z całą nadzieją na jej ponowne założenie. Dzięki tym sposobom na plamy możesz zaoszczędzić, nie mierząc się z koniecznością odkupienia swojej ukochanej bluzki, czy sukienki. To dobry krok w stronę bycia less waste!
Jak pozbyć się trudnych plam?
Jeśli plama z którą próbujesz się zmierzyć ma inne korzenie, nie przejmuj się. W naszej galerii znajdziesz sposób na aż 12 rodzajów zabrudzeń, od tych powstałych przez kosmetyki, przez te od pysznego jedzenia i picia, aż po plamy, które znalazłaś po zabawie z dzieckiem. Dodatkowo do zastosowania tych trików nie potrzebujesz profesjonalnych odplamiaczy. To zdecydowanie wygrana sytuacja.
Tę i 999 innych pożytecznych porad znajdziesz w magazynie „1000 Najlepszych Rad”.
1 z 12
1. Czerwone wino na sukience lub obrusie?
Czerwone wino na sukience lub obrusie? Na stare plamy z czerwonego wina wyciskamy z tubki trochę kremu do golenia. Po kwadransie dokładnie spłukujemy, namaczamy obrus lub ubranie w wodzie z proszkiem. Po 2-3 godzinach pierzemy.
2 z 12
2. Jeśli świeczka paliła się chwilę za długo i wosk spadł na obrus.
Zabrudzony stearyną wkładamy do zamrażalnika na kilka godzin lub na całą noc. Po tym czasie schłodzony wosk udaje się bez problemu wykruszyć, np. kartą kredytową. Jeśli część wosku wsiąkła w tkaninę, i utworzyła tłusty ślad, należy pod plamę i na niej położyć pergamin i zaprasować. Rozpuszczony wosk wsiąka w papier.
3 z 12
3. Ślady po szpinaku.
Gdy danie ze szpinakiem spadnie na ubranie, nacieramy plamę surowym ziemniakiem. Potem pierzemy w ciepłej wodzie z mydłem.
4 z 12
4. Odbita szminka na koszuli.
Odbita szminka na koszuli. Najpierw nożem zeskrobujemy pomadkę z ubrania. Następnie wcieramy w plamę trochę płynu do prania i pierzemy bluzkę czy sukienkę w 40 st. C. Natomiast delikatne materiały pierzemy w temp. 30 st. C razem z chusteczką odplamiającą z drogerii. Jeśli to nie skutkuje, plamę można zwilżyć delikatnie benzyną apteczną albo gliceryną i uprać ubranie jak zwykle.
5 z 12
5. Jeśli nałożyłaś sukienkę po nałożeniu dezodorantu.
Jeśli nałożyłaś sukienkę po nałożeniu dezodorantu. Gdy na czarnych ubraniach widać ślady po dezodorancie, najlepiej potrzeć je odrobiną benzyny ekstrakcyjnej. Później trzeba dokładnie spłukać tkaninę pod bieżącą wodą oraz uprać z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
6 z 12
6. Rdza po przejażdżce rowerowej.
Rdza po przejażdżce rowerowej. To trudne zabrudzenie przed upraniem polewamy sokiem z cytryny zmieszanym z solą i zostawiamy na godzinę.
7 z 12
7. Jeśli na koszulkę prysnął nam arbuz?
Jeśli na koszulkę prysnęła nam pomarańcza? Świeże zabrudzenia po owocach trzeba namoczyć przed praniem w ciepłej maślance. Natomiast zaschnięte plamy nacieramy sokiem z cytryny (należy uważać, by tkanina się nie odbarwiła), a następnie spłukujemy zimną wodą. Jeśli materiał jest wytrzymały, można przed praniem polać plamę wrzątkiem.
8 z 12
8. Perfumy na kolorowych i białych ubraniach.
Plamy z perfum na kolorowych ubraniach wywabiamy, przecierając je wacikiem nasączonym spirytusem. Natomiast z białych usuwamy gazikiem z 3-procentową wodą utlenioną. Można też namoczyć tkaninę w ciepłej glicerynie, a po wypłukaniu, uprać w wodzie z mydłem.
9 z 12
9. Lakier na jeansach?
Lakier na jeansach? Gdy na ubranie wyleje się buteleczka z lakierem do paznokci, zaczynamy od zebrania lakieru papierowym ręcznikiem. Pozostałości delikatnie przecieramy szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem lub zmywaczem do paznokci.
10 z 12
10. Zielone plamy po zabawie w trawie.
Zielone plamy po zabawie w trawie. Najlepiej polać 70-proc. alkoholem, po kilku minutach intensywnie spłukać zimną wodą. Plamę z trawy można także usunąć, pocierając ją szmatką zwilżoną wodą utlenioną.
11 z 12
11. Rozlane mleko.
Jeśli mleko rozleje się na delikatną tkaninę, pocieramy plamę szmatką zmoczoną gliceryną, a później spłukujemy obficie wodą.
12 z 12
12. Sposób na barszcz.
Gdy z filiżanki kapnie na obrus czerwony barszcz, obficie posypujemy to miejsce solą. Wcieramy do czasu, aż zabarwi się ona na różowo. Wtedy strzepujemy sól i wymieniamy ją na nową. Gdy plama jest już prawie niewidoczna, pierzemy materiał w zimnej wodzie.