Reklama

Aplikacja do czytania książek na telefonie - eReader Prestigio

Zaczynamy od aplikacji sygnowanej przez chińskiego producenta urządzeń mobilnych, z której mogą skorzystać użytkownicy każdego smartfona z systemem Android. eReader Prestigio zachwyca pięknym designem, ale nie tylko. W aplikacji nie zabrakło też żadnej z funkcji, w które powinno być wyposażone tego typu narzędzie.

Reklama

Wybór poszczególnych tytułów jest w tym przypadku niezwykle intuicyjny. Interfejs aplikacji przypomina regał, na którym widzimy okładki naszych ulubionych albo ostatnio czytanych książek. Trzeba przyznać, że twórcy aplikacji stworzyli niezwykle estetyczny i nastrojowy interfejs - zapach drewna i papieru niemal wydostaje się z ekranu.

Także pod względem funkcjonalności nie można mieć żadnych zastrzeżeń do wirtualnego czytnika od Prestigio. Aplikacja wspiera wszystkie niezbędne formaty plików, w tym pdf, epub, epub3, mobi, fb2, Adobe DRM, doc, txt, rtf czy html. Nie zabrakło rozbudowanych opcji konfigurowania wyświetlanego tekstu. Użytkownik może skorzystać ze standardowego trybu wyświetlania (z białym tłem i czarnymi literami), trybu nocnego (z odwróconymi kolorami) oraz sepia, który ogranicza emisję niebieskiego światła. Aplikacja umożliwia zmianę czcionki i wielkości liter, z poziomu interfejsu bez problemu zmniejszymy lub zwiększymy stopień podświetlenia ekranu.

Ciekawostką jest też funkcja czytania książek przez aplikację. Co niezwykle istotne, użytkownik nie musi polegać na zaimplementowanym mechanizmie przetwarzania tekstu na mowę. Twórcy umożliwili wskazanie innego algorytmu.

Zobacz także: Aplikacja do zarządzania czasem pracy i poszczególnymi zadaniami - sprawdź, która jest najskuteczniejsza!

Aplikacja do czytania książek na telefonie - Amazon Kindle

Kolejną propozycja w naszym zestawieniu jest Amazon Kindle, czyli aplikacja od firmy sygnującej swoim logo jedne z najpopularniejszych czytników e-booków. To chyba najlepsza rekomendacja dla tego narzędzia.

Kindle zapewnia bardzo dobrą funkcjonalność, pozwalając użytkownikowi zmieniać czcionkę, wielkość liter i sposób przewracania stron. Bez problemu można też regulować stopień podświetlenia ekranu i kolor tła. Jeżeli w tekście pojawi się niezrozumiałe słowo (np. obcojęzyczne), będzie można przetłumaczyć je z poziomu aplikacji. Ciekawym udogodnieniem jest informacja na temat czasu potrzebnego do zakończenia rozdziału lub całej książki. Aplikacja na bieżąco monitoruje tempo czytania i na tej podstawie przeprowadza stosowne wyliczenia.

Niepodważalną zaletą aplikacji od Amazon jest dostęp do tysięcy tytułów (płatnych i bezpłatnych). Mamy tu na myśli nie tylko książki i audiobooki, ale także popularne czasopisma i komiksy, więc każdy łatwo znajdzie tytuł idealny dla siebie.

Sprawdź także: Aplikacje do kontroli wydatków: z tymi aplikacjami w końcu zapanujesz nad domowym budżetem

Aplikacja do czytania książek na telefonie - ReadEra

W naszym zestawieniu znalazło się też miejsce dla całkowicie darmowej aplikacji, która nie wyświetla żadnych reklam i nie narzuca wewnętrznych zakupów. ReadEra udowadnia, że niekomercyjne narzędzie też może być całkowicie funkcjonalne.

Aplikacja bez trudu poradzi sobie z każdym formatem, w jakich zapisywane są elektroniczne książki. Rozbudowane opcje personalizacji powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. ReadEra umożliwia zmianę czcionki, wielkości liter, zwężenie lub poszerzenie marginesów oraz zmianę koloru tła. Co istotne, program działa w trybie offline i nie wymaga od użytkownika tworzenia konta i logowania. W interfejsie nie znajdziemy stylistycznych fajerwerków, za to jest niezwykle przejrzysty i łatwy w obsłudze.

Aplikacja do czytania książek na telefonie - iBooks

Nasza kolejna propozycja jest dedykowana użytkownikom smartfonów z logo nadgryzionego jabłka. iBooks to program natywnie instalowany w systemie iOS, który nie oferuje szczególnie rozbudowanej funkcjonalności. Nie można jednak zarzucić mu, że nie wywiązuje się ze swojej podstawowej roli.

Aplikacja od Apple daje użytkownikowi dostęp do niezwykle bogatej biblioteki iBooks Store, w której znajdziemy całą masę płatnych i darmowych tytułów. Baza książek jest naturalnie zintegrowana z systemem płatności giganta z Cupertino, więc zakup książek nie nastarcza żadnych trudności. Na uwagę zasługuje też świetna synchronizacja z innymi urządzeniami Apple. Kupione lektury bez trudu otworzymy także na iPadzie lub applowych komputerach.

Warto zaznaczyć, że firma nie przejawia zapędów monopolistycznych i pozwala otworzyć w aplikacji także książki z innych źródeł. Obsługiwane formaty są jednak dość ograniczone, ale jeżeli nie korzystamy z lektur zapisanych w innych formatach niż epub czy pdf, nie odczujemy tego mankamentu.

To Cię również zainteresuje: 5 najlepszych aplikacji do montowania filmów, które umożliwią ci cięcie, skracanie i obrabianie wideo

Aplikacja do czytania książek na telefonie - Google Play Books

Na koniec zostawiliśmy propozycję konkurencyjną dla poprzedniej, sygnowaną przez przeglądarkowego potentata. Google Play Books to androidowy odpowiednik aplikacji iBooks. Także tutaj znajdziemy jedynie podstawową funkcjonalność w kwestii czytania książek, która powinna okazać się całkowicie wystarczająca dla większości użytkowników.

Aplikacja nie udostępnia modelu subskrypcyjnego, zakupione w Google Play książki są już własnością użytkownika. Co istotne, z poziomu aplikacji można nabyć (i ,,czytać") nie tylko e-booki, ale także audiobooki. W ofercie dostępne są tytuły płatne i darmowe, nie brakuje też czasopism i komiksów.

Także tutaj istnieje możliwość otwierania książek pochodzących z innych źródeł. Pewnym rozczarowaniem może być natomiast niewielka możliwość ingerencji w wyświetlany obraz. Użytkownik może wpływać wyłącznie na kolor tła i jasność podświetlenia.

Reklama

To Cię może zainteresować: Aplikacja do oglądania seriali za darmo? Mamy listę darmowych aplikacji, w których za darmo sprawdzisz co działo się w ostatnich odcinkach

Reklama
Reklama
Reklama