Zmiany w przepisach dotyczących nadawania imion dzieciom
Do tej pory rodzice chcący nadać dziecku imię zdrobniałe lub brzmiące obcojęzyczne spotykali się z oporem urzędników, teraz ma się to zmienić.
- kobieta.pl
Obecnie prawo zabrania nadawania dziecku imion zdrobniałych np. Kuba zamiast Jakub lub Ania zamiast Anna. Podobnie jest też z imionami obcojęzycznymi, które nie wskazują bezpośrednio na płeć dziecka (np. Angel). W przygotowaniu jest jednak ustawa, która ma zmienić prawo o aktach stanu cywilnego. Do decyzji takiej skłania coraz więcej mieszanych małżeństw z cudzoziemcami oraz liczne poglądy, że rodzice powinni mieć większą swobodę podczas wybierania imienia dla swojego dziecka. Będzie więc można nadać córce imię Zosia, a synkowi Sasza. Projekt ten wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie wśród miłośników tradycyjnych polskich imion, zarzuca się też, że dziwne nowe imiona nie będą już nieść pewnego przesłania czy wzorca w postaci świętego patrona.
Wybierając imię dla dziecka trzeba się jednak poważnie zastanowić i nie robić tego pod wpływem chwilowego impulsu czy mody. Naukowcy bowiem udowodnili, że dzieci z dziwnymi imionami częściej popełniają przestępstwa w dorosłym życiu!