Zagrajmy w zielone!
Kulinarny przebój ostatnich lat – pyszny i zdrowy brokuł – to świetne warzywo także dla najmłodszych. Rzadko uczula, a jego żywy kolor oraz wyjątkowo delikatny smak może zaciekawić malucha.
- Rodzice
Brokuły należy do tej samej rodziny co kalafior i kapusta, a jego historia kulinarna liczy około 80 lat. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Jego nazwa wzięła się od włoskiego słowa "brocco", czyli gałąź. Ma lekkie, zielone lub fioletowe kwiaty (róże). To właśnie je zjadamy! Najlepsze są te o świeżej barwie, zwartych główkach i miękkich, delikatnych łodygach (znawcy kuchni twierdzą, że łodygi brokuł są nawet smaczniejsze od szparagów).
Co my tu mamy?
Warzywo to ma wiele składników mineralnych (np. potas, wapń, żelazo, fosfor, magnez, cynk) oraz witamin (np. A, E, PP, B1 i B2 i beta-karoten). Ponadto obfituje w witaminę C i błonnik. Dzięki zawartych w nim związkom brokuły należą do warzyw o najwyższej mocy przeciwdziałania nowotworom. Poza tym zmniejszają ryzyko miażdżycy i chorób serca, wzmacniają oczy i chronią je przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, dobrze wpływają na pracę przewodu pokarmowego i zapobiegają zaparciom.
Spróbuj, skarbie
Brzdąc może jeść brokuły już w 6. miesiącu życia. Mogą to być gotowe przysmaki ze słoiczka lub przyrządzone w domu. Najlepiej ugotować brokuły na parze (zachowują więcej wartości odżywczych niż te ugotowane w wodzie), a potem przetrzeć je przez sito i dodać do zupy jarzynowej (choć dobra będzie też zupka, do której wrzucisz brokuły razem z innymi warzywami). A gdy maluch zainteresuje się jedzeniem na tyle, że próbuje sam wkładać je do buzi, warto podać mu ugotowaną brokułową różyczkę. Powinna mu się spodobać, bo warzywo to nie tylko atrakcyjnie wygląda. Jest smaczne na zimno (w sałatkach) i na gorąco (jako dodatek do obiadowego dania głównego lub np. do kolacyjnego omletu).
Przepisy
Zupka z brokułami
od 6. miesiąca
składniki na 1-2 porcje
- nieduża marchewka
- średni ziemniak
- 3 różyczki brokułów
- łyżka kaszki kukurydzianej
- łyżeczka oliwy z oliwek
Marchewkę i ziemniaka dobrze oczyść, pokrój w kostkę i ugotuj pod przykryciem w niewielkiej ilości wody. Pod koniec gotowania zagęść zupkę kaszką kukurydzianą. Brokuły ugotuj osobno (najlepiej na parze). Dodaj je do zupki i wszystko razem zmiksuj. Na końcu możesz jeszcze dolać odrobinę oliwy z oliwek.
Zapiekanka warzywna
od 10. miesiąca
składniki na 1-2 porcje
- średni ugotowany ziemniak
- łyżka ugotowanego zmielonego mięsa
- mała ugotowana marchewka
- 3 łyżki ugotowanych brokułów
- 2 łyżeczki kaszki kukurydzianej (lub kleiku ryżowego)
- łyżeczka oliwy z oliwek
Rozgniecione jarzyny włóż do osobnych naczyń. Do marchewki i brokułów dodaj oliwę i po łyżeczce kaszki. Połowę ziemniaków ułóż na dnie miseczki do zapiekanek, potem nałóż warstwy marchewki, mięsa i brokułów. Całość przykryj resztą ziemniaków. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 6-7 minut.