Reklama

Objawy są bardzo dokuczliwe. Dziecko ma wodnisty katar, swędzi je w nosku, drapie w gardle, a do tego nękają napady kichania. Zatkany nos sprawia, że zmienia się głos malca. Jakby tego było mało, często dokucza mu łzawienie, zaczerwienienie i swędzenie oczu. Choroba osłabia śluzówkę nosa – pierwszą linię obrony przed zarazkami. Może jejtowarzyszyć zapalenie ucha, zatok i gardła. Dlatego trudno czasem rozróżnić, czy jest to infekcja, czy uczulenie.

Reklama

Pyłkowe (nie)przyjemności

Katar alergiczny zwykle daje o sobie znać wiosną, a czasem już pod koniec zimy. Najczęstszą przyczyną cieknącego noska jest uczulenie na pyłki drzew, traw, chwastów lub na grzyby pleśniowe. W zależności od tego, na co malec ma alergię, okres utrzymywania się kataru bywa różny. Dolegliwość pojawia się zwykle co roku, w tym samym czasie. I tak drzewa liściaste pylą przeważnie od lutego do połowy maja, trawy od maja do lipca, a chwasty od sierpnia do września. Ze względu na ciepłą zimę ten rok jest nietypowy: pylenie leszczyny i olchy zaczęło się już od stycznia! Teoretycznie więc, jeśli malec jest uczulony na pyłki drzew, chwastów i traw, objawy mogą się u niego utrzymywać od zimy po wczesną jesień!

Prywatne śledztwo

Alergiczny katarek trzeba leczyć. I podobnie, jak przy innych rodzajach alergii, najważniejsze jest unikanie uczulającej substancji. Jak wykryć alergen? Trzeba zamienić się w detektywa i obserwować malca. Taki katar pojawia się nagle. Warto więc pilnie przyglądać się i zapisywać, w jakich okolicznościach wystąpiły dolegliwości (np. podczas spaceru). Jeśli to nie wystarczy, w wytropieniu alergenu, pomogą testy alergiczne. Może je zrobić tylko lekarz alergolog (zanim do nich przystąpi, dokładnie wypyta cię o przebieg choroby dziecka, więc notatki bardzo się przydadzą). Skierowanie do alergologa dostaniesz od pediatry lub lekarza rodzinnego.

Tama dla kataru

Sytuacja idealna to taka, w której dziecko unika alergenu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Nie można przecież zamknąć brzdąca w domu i nie otwierać okien przez kilka tygodni! Warto natomiast wietrzyć pokój zawsze po deszczu, zawieszać w oknach wilgotnefiranki (będą one działały jak filtr, który zatrzyma część pyłków). Oprócz unikania kontaktu z substancją uczulającą, konieczne jest systematyczne (a nie tylko w okresie nasilenia objawów) podawanie leków.

TO WAŻNE

Nieleczony katar alergiczny zwiększa ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej (aż 80 % astmatyków ma objawy nieżytu nosa).

Reklama

4 RADY JAK CHRONIĆ MALCA PRZED PYŁKAMI ROŚLIN?

1. Na spacer najlepsze są chłodne, bezwietrzne dni, zwłaszcza po deszczu (gdy świeci słońce, powietrze jest suche i pełne unoszącuch się w nim alergenów).
2.
Aby uniknąć nasilenia dolegliwości, warto sprawdzać aktualne stężenia pyłków roślin. Informacje na ten temat można znaleźć w prasie, telewizyjnej prognozie pogody lub internecie.
3.
Gdy w powietrzu jest duże stężenie pyłków, lepiej zrezygnować z wypadów z dzieckiem do lasu lub na łąkę.
4.
Po powrocie ze spaceru, zostawcie wierzchnie ubrań w przedpokoju i dokładnie umyjcie ręce i buzie pod bieżącą wodą . To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się części alergenów, które potem mogą fruwać w domu.

Reklama
Reklama
Reklama