Reklama

WHO: nowe zalecenia dla dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia w trosce o zdrowie dzieci co jakiś czas podpowiada rodzicom najnowsze wytyczne. Ostatnio eksperci WHO zajęli się tematem wpływu technologii, czyli tabletów, smartfonów, komputerów na rozwój dzieci i nastolatków i stworzyli zalecenia dla dzieci do 5. roku życia.

Reklama

Eksperci cały czas podkreślają, jak ważna jest aktywność fizyczna dzieci już od najmłodszych lat. "Zadbanie o aktywność fizyczną, skrócenie czasu przebywania małych dzieci w pozycji siedzącej i zapewnienie wysokiej jakości snu poprawia ich zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie oraz pomaga zapobiegać otyłości w dzieciństwie i związanym z nią chorobom w późniejszym okresie życia" – radzi dr Fiona Bull, kierownik programu nadzoru i profilaktyki chorób niezakaźnych w Światowej Organizacji Zdrowia.

Jak to pogodzić w rosnącą popularnością przesiadywania przed ekranami tabletów i telefonów u coraz to młodszych dzieci? "Im mniej, tym lepiej" – radzą eksperci WHO.

Zalecenia WHO dla dzieci poniżej 1. roku życia

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że rodzice powinni już w pierwszym roku życia zadbać o aktywność fizyczną dziecka oraz zapewnić maluchowi jak najlepszą jakość snu. Dzieci w wieku (0-3 miesiące) powinny spać przez 14-17 godzin, zaś dzieci w wieku (4-11 miesięcy): 12-16 godzin włącznie z drzemkami.

Aktywność fizyczna powinna odbywać się kilka razy dziennie, zwłaszcza poprzez interaktywną zabawę na podłodze. Zgodnie z zaleceniami WHO dzieci w pierwszym roku życia w ogóle nie powinny spędzać czasu przed ekranami.

Zalecenia WHO dla dzieci w wieku 1-2 lata

Zdaniem WHO dzieci w wieku 1-2 lat powinny spędzać 3 godziny na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych zarówno tych o średniej jak i wysokiej intensywności. Im więcej aktywności ma dziecko, tym lepiej. Eksperci zwracają uwagę na fakt, żeby rodzice nie trzymali dzieci cały czas w wózkach, fotelikach, czy krzesełkach. Dzieci w tym wieku powinny spać przez 11-14 godzin, włączając w to drzemki.

Jeśli chodzi o czas spędzony na siedząco przed ekranem to dla dwulatków nie powinien być dłuższy niż godzina.

Zalecenia WHO dla dzieci w wieku 3-4 lata

Dzieci w wieku 3-4 lata według WHO powinny spędzać co najmniej 3 godziny na różnego rodzaju czynnościach fizycznych z czego co najmniej 60 minut powinno się poświęcać na umiarkowany lub intensywny wysiłek fizyczny, rozłożony w ciągu dnia. Podobnie jak w przypadku młodszych dzieci, im więcej aktywności fizycznej, tym lepiej.

Dzieci w tym wieku nie powinny być długo zapięte w wózku i przebywać w pozycji siedzącej. Czas przed ekranem nie powinien być dłuższy niż 1 godzina. Zdaniem WHO im mniej czasu spędzonego przed ekranem, tym lepiej.

Eksperci zachęcają rodziców, żeby wrócili do czasów, kiedy sami mniej siedzieli w komórkach i znaleźli czas na zabawę z dziećmi. "To, co musimy zrobić, to wrócić do zabawy z dziećmi" – mówi dr Juana Willumsen, ekspertka ds. otyłości dziecięcej i aktywności fizycznej i dodaje: "Chodzi o to, aby przejść od czasu spędzanego w pozycji siedzącej do czasu przeznaczonego na zabawę, dbając jednocześnie o sen dobrej jakości".

Jest tyle różnych alternatyw zastąpienia telefonów, czy tabletów, wystarczy wysilić się na odrobinę kreatywności. To nic nie kosztuje a korzyści są dla całej rodziny.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama