Reklama

Warunki porodu w Polsce

Fundacja "Rodzić po ludzku" opublikowałą raport dotyczący warunków w jakich Polki rodzą w krajowych szpitalach. Organizacja od ponad 22 lat monitoruje przestrzeganie praw człowieka w opiece okołoporodowej. Wnosi do przestrzeni publicznej doświadczenia i głos kobiet, informuje opinię publiczną o łamaniu prawa i walczy o poprawę sytuacji, po to żeby ciąża i poród były dobrym doświadczeniem dla każdej kobiety.

Reklama

Raport „Rodzić po ludzku” opiera się na informacjach zebranych od 10 tysięcy kobiet, które rodziły w polskich szpitalach w 2017-2018 roku. Wciąż jednak większość kobiet wystawiłaby ocenę bardzo dobrą (36%) lub dobrą (38%) opiece w szpitalu i ma pozytywne doświadczenia porodowe.

Przemoc w szpitalu

16,9 % badanych kobiet przyznało, że podczas porodu doświadczyło ze strony personelu szpitala różnych form przemocy, w tym szantażu, gróź, niestosownych komentarzy, przywiązywania nóg do łóżka porodowego (!). Ponad 50 % pań po porodzie przyznało też, że spotkało się z nadużyciami związanymi z zachowanie szpitala i niedopilnowaniem procedur.

15,5 % twierdzi, że zostało złamane jakieś ich prawo, ale zaledwie 3% zdecydowało się, żeby złożyć skargę.

"Monitoring z udziałem kobiet pokazuje, że prawa kobiet rodzących w szpitalach i na oddziałach położniczych nie są respektowane, a część doświadcza przemocy za zamkniętymi drzwiami oddziałów położniczych. Te doświadczenia pozostawiają trwały ślad w ich ciele i psychice", informuje fundacja.

Standardy opieki okołoporodowej

Standardy Opieki Okołoporodowej to nowe zasady porodu. Zgodnie z nimi kobieta ma prawo m.in. do edukacji przedporodowej, opieki położnej środowiskowej, korzystania z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, picia w trakcie porodu, wyboru dogodnej pozycji do parcia, kontaktu „skóra do skóry” z dzieckiem po porodzie. Ponadto osobą sprawującą opiekę nad ciężarną, rodzącą, położnicą i noworodkiem może być położna, która ma ustawowe kompetencje do sprawowania opieki nad kobietą w ciąży fizjologicznej.

Według danych z raportu 38% procent badanych ma pozytywne odczucia dotyczące opieki w szpitalu i ma pozytywne doświadczenia w trakcie i po porodzie.

Reklama


Reklama
Reklama
Reklama