Trzy gorące dni
Zazwyczaj jest pierwszą chorobą gorączkową niemowlęcia. Występuje najczęściej u dzieci, które są izolowane od innych maluchów. Na szczęście przebiega bardzo łagodnie i nie stanowi zagrożenia dla dziecka.
- Rodzice
Pochodzenie trzydniówki
Wirus wywołujący gorączkę jest wszechobecny. Właściwie wszyscy dorośli europejczycy mieli z nim kontakt, często nawet nie wiedząc o tym. Objawy choroby występują jedynie u 17% osób zakażonych tym wirusem – najczęściej u dzieci między 6. miesiącem, a 2. rokiem życia. Od zakażenia do początku trzydniówki upływa zwykle 7 do 9 dni.
Objawy choroby
Dosyć wysoka gorączka, która pojawia się nagle bez żadnych poprzedzających ją dolegliwości, bywa zaskoczeniem dla rodziców. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj niemowlę, pomimo wysokiej temperatury, zachowuje się normalnie: ma dobry apetyt, gaworzy i bawi się jak co dzień.
Czy zgłaszać się do lekarza?
Gdy zaobserwujesz gorączkę u niemowlęcia, zawsze zgłoś się do lekarza, bo przyczyn podwyższonej temperatury może być wiele. Jeśli pediatra stwierdzi, że jest to trzydniówka, zaleci po prostu podawanie leków przeciwgorączkowych. Rodzicom pozostaje wtedy tylko obserwacja malucha. Gdy natomiast gorączce towarzyszy biegunka, łagodne zapalenie gardła lub też powiększenie węzłów chłonnych na szyi, lekarz może zalecić badanie krwi z rozmazem, a także badanie ogólne moczu. Potrzebne jest to, aby wykluczyć inne przyczyny gorączki.
Kiedy mija gorączka?
Zazwyczaj sytuacja wyjaśnia się dość szybko. Po 3–4 dniach gorączki następuje nagły jej spadek i pojawia się wysypka. Drobne plamki, grudki na twarzy i na tułowiu giną bez śladu po kilku dniach. Maluch jest już zdrowy. Wysypka nie wymaga stosowania żadnych kremów oraz innych smarowideł. Nie swędzi.
Trzydniówka pojawia się niespodziewanie. Nie bez powodu określana jest także rumieniem nagłym.
CZY WIRUS ZARAŻA?
Gorączka trzydniowa zazwyczaj nie wymaga specjalnej izolacji dziecka. Wirus nie stanowi żadnego zagrożenia dla osób zdrowych. Tylko ludzie ciężko chorzy (z zaburzeniami odporności) muszą starać się unikać kontaktu z chorym maluszkiem.