10 zdań, które nigdy nie uspokoją twojego dziecka, tylko je jeszcze bardziej rozwścieczą
"Przestań już", "Masz to zjeść", "Wstyd mi za ciebie" - to tylko kilka zdań, które często pojawiają się w słowniku wielu rodziców. Niestety jak już z własnego doświadczenia się przekonaliście nie są one skuteczne, a wręcz budzą dodatkową wściekłość u dzieci. Jak zatem rozmawiać z dzieckiem i egzekwować pewne zachowani? Podpowiadamy.
Słowa, które rozwścieczają nasze dzieci
Jak znaleźć wspólny język z dziećmi, tak, żeby móc się z nim komunikować, a nie dodatkowo dolewać oliwy do ognia? Na to pytanie rodzice chcieliby znać odpowiedź. Wbrew pozorom, to nie jest takie trudne. Najważniejsze jest pozbycie się gotowych rozwiązań, które stosujemy, kiedy już jesteśmy zdenerwowani i brakuje nam cierpliwości. Czasami to my rodzice powinniśmy stanąć i wziąć głęboki oddech. Wtedy rozmowa z dzieckiem będzie spokojniejsza i bardziej konstruktywna. Jeśli do tego skorzystacie z naszych rad, a raczej gotowych zdań, które warto wprowadzić w życie z rozmowie z dzieckiem, to możecie być pewni, że wszyscy na tym skorzystają.
1 z 9
Przestań jęczeć
To my rodzice wymyśliliśmy określenie, że dziecko "jęczy", ono nawet nie zdaje sobie z tego sprawy co to znaczy. Zamiast kolejny raz powtarzać zdanie "Przestań jęczeć" spróbuj powiedzieć: "Czy możesz powiedzieć to jeszcze raz, swoim normalnym głosem?"
2 z 9
Jedz to albo pójdziesz spać głodny/głodna
Scenariusz, kiedy twoje dziecko po raz kolejny nie chce zjeść przygotowanej kolacji powtarza się chyba w każdej rodzinie. Zamiast w nerwach wypowiadać powyższe zdanie, spróbuj podejść do tematu trochę inaczej. Ten sam przekaz powiedziany w nieco innej formie, na przykład: "Jak myślisz co możemy zrobić, żeby to jedzenie bardziej ci smakowało", sprawi, że dziecko poczuje, że musi znaleźć rozwiązanie dla danej sytuacji i samo zaproponuje, że ma ochotę na przykład na żółty ser zamiast białego.
3 z 9
Przestań rzucać tymi rzeczami
Twoje dziecko ciągle rzuca swoimi zabawkami, książkami, a ty już nie wiesz co robić? Myślisz, że to zdanie go uspokoi i oduczy takiego zachowania? Wręcz przeciwnie.
Może gdyby twoje dziecko usłyszało: "Skoro wyrzucasz swoje zabawki, to mam wrażenie, że ich nie lubisz. Czy to prawda?", to reakcja byłaby skuteczniejsza.
4 z 9
Idź do swojego pokoju
To zdanie słyszą często dzieci od swoich rodziców. Izolując dziecko wysyłasz mu komunikat, że coś jest z nim nie tak. Jeśli dodasz: "Zaczekam tu, aż będziesz gotów się przytulić" będzie to miało od razu inny wydźwięk.
5 z 9
Wstydzę się za ciebie
Niektóre dzieci robią rzeczy, za które my się wstydzimy. Pamiętaj jednak, że to nie chodzi o twoje emocje, ale o emocje dziecka. Nie zostawiaj malucha z takim komunikatem, tylko postaraj się dowiedzieć, dlaczego postąpił właśnie w ten sposób. Przykucnij obok i powiedz: "Chodźmy na bok i porozmawiajmy, jak możemy rozwiązać ten problem".
6 z 9
Koniec rozmowy
W ten sposób większość z rodziców ucina rozmowę ze swoim dzieckiem. To najprostsze rozwiązanie kiedy brakuje nam już argumentów, a nasze rozdrażnienie sięga zenitu. Jeśli jednak zależy ci na dokończeniu rozmowy i wyjaśnieniu sobie z dzieckiem wszystkiego warto powiedzieć: "Kocham cię. Musisz zrozumieć, że to nie jest w porządku. Czy jest coś, co chcesz mi powiedzieć, żebym cię lepiej mógł zrozumieć?"
7 z 9
Przestań wciąż powtarzać NIE
Bunt dziecka objawiający się ciągłym powtarzaniem "nie, nie zrobię tego", "nie, nie przyjdę", "nie, nie, nie", często doprowadza nas do furii. Najprościej jest krzyknąć na dziecko, ale czy to doprowadzi do czegoś dobrego? Lepiej powiedz: "Słyszę, że mówisz "nie". Rozumiem, że tego nie chcesz. Co możemy zrobić inaczej?".
8 z 9
Ile razy mam ci to powtarzać?
To nasza najczęstsza reakcja na fakt, że dziecko nie reaguje na nasze polecenia. Zamiast w kółko powtarzać to samo spróbuj inaczej ująć w sowa swój przekaz. "Widzę, że nie słyszałeś mnie po raz pierwszy. Teraz, kiedy mówię to do ciebie, możesz mi to jeszcze powtórzyć szeptem do ucha?"
9 z 9
Nie wzdychaj i nie przewracaj oczami przy dziecku
Takie gesty czasami są gorsze niż niejedne słowa. W rozmowie z dzieckiem ważne jest utrzymanie kontaktu wzrokowego i szczera, spokojna rozmowa.