Reklama

Stan przedrzucawkowy w ciąży objawy

Stan przedrzucawkowy, czyli inaczej preeklampsja to niebezpieczny stan chorobowy, który może dotknąć kobiety od 20 tygodnia ciąży lub w pierwszych dwóch dobach połogu. Stan ten może się przekształcić w rzucawkę, która może doprowadzić nawet do śmierci kobiety i dziecka. O hororze związanym z preeklampsją opowiedziała ostatnio w wywiadzie dla wrześniowego "Vogue" Beyonce.

Reklama
Ważyłam prawie 100 kilogramów w dniu porodu Rumi i Sir. Byłam spuchnięta od preeklampsji i musiałam leżeć w łóżku przez ponad miesiąc. Moje zdrowie i zdrowie moich bliźniąt było zagrożone, dlatego lekarze zdecydowali się na przyspieszone cesarskie cięcie. Spędziłyśmy wiele tygodni na oddziale intensywnej opieki., mówiła Beyonce.

Stan przedrzucawkowy u kobiet w ciąży przyczyny

Skąd stan przedrzucawkowy u kobiet ciężarnych? Nie ma jednej, konkretnej przyczyny. Prawdopodobnie nadciśnienie tętnicze oraz silne obrzęki i tzw. białkomocz mogą być spowodowane chorobami przewlekłymi np. cukrzycą czy chorobami nerek, wiekiem (poniżej 18. a powyżej 35. roku życia), przebytym wcześniej stanem przedrzucawkowym, ciążą bliźniaczą czy stanami zapalnymi np. infekcją dróg moczowych. Wśród przyczyn wymienia się również niedobory witaminy C, E oraz wapnia.

W przypadku lekkiego przebiegu preeklampsji lekarz zaleca spokój i ograniczenie stresu, poród wywołuje się w okolicy ustalonego terminu. W ciężkich przypadkach stanu przedrzucawkowego (takich jak u Beyonce) konieczna jest hospitalizacja kobiety w ciąży.

Stan przedrzucawkowy u kobiety może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej – głównie nerek, wątroby i mózgu, krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego i siatkówki i przedwczesnego porodu. Groźny jest też dla życia dziecka, które poprzez odklejenie się łożyska, nie dostaje wystarczającej ilości tlenu i odżywienia.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama