Spokobelfer – ruszyła akcja oceniania nauczycieli
Znasz świetnego belfra, dla którego nauczanie jest życiową misją? A może jesteś mamą dziecka, które uczęszcza na niebanalne i interesujące zajęcia lekcyjne. Teraz masz szansę podzielić się swoją wiedzą z innymi na Spokobelfer.pl
- kobieta.pl
Pierwszy polski serwis społecznościowy dla młodzieży epuls.pl uruchomił specjalną stronę spokobelfer.pl, umożliwiającą młodzieży ocenianie nauczycieli. Tym samym uczniowie otrzymali wirtualną przestrzeń do wyrażenia swoich opinii. Akcja jest kierowana do wszystkich uczniów poniżej szkół wyższych: szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.
Ranking
Ranking nauczycieli ma służyć wyłonieniu najlepszych nauczycieli w Polsce. Autorzy projektu chcą zwrócić uwagę na postrzeganą jakość nauczania przez uczniów. Spokobelfer.pl ma na celu nagrodzenie za wysiłek najlepszych, najbardziej zaangażowanych nauczycieli oraz zmotywowanie tych, którzy – w ocenie uczniów – nie spełniają oczekiwań swoich podopiecznych. Wychodzimy z założenia, że nie tylko nauczyciel ma prawo oceniać ucznia, ale także uczeń nauczyciela, bo ten realizuje funkcję publiczną i wykonuje swego rodzaju usługę na rzecz społeczeństwa, jak i konkretnego ucznia.
Spokobelfer.pl ma mobilizować nauczycieli do tego, by starali się lepiej wypełniać swoją funkcję, a najlepszych nagradzać za ich wysiłek – tłumaczy dyrektor multimediów G+J Polska Marcin Kozioł. – Oddajemy uczniom forum do konstruktywnej dyskusji i oceny, traktując młodych ludzi bardzo poważnie i wierząc, że w dojrzały sposób zaczną włączać się w publiczną debatę o jakości nauczania w Polsce.
Serwis spokobelfer.pl uruchomiony został przed pierwszym dniem szkoły. Akcja ma charakter ciągły – w każdej chwili użytkownicy mogą dodawać nowych nauczycieli i poddawać ich ocenie. Uczniowie mogą oceniać nauczycieli pod względem kilku kryteriów (m.in. sprawiedliwość, wymagania, zaangażowanie) oraz zamieszczać komentarz do oceny. Od 1 września uczniowie dodali już ponad 12 tys. Nauczycieli. Twórcy rankingu zakładają podsumowywanie wyników i wyłanianie najlepszych nauczycieli co pół roku.
Zobacz, co o tej akcji sądzą uczniowe i nauczyciele w Dzień Dobry TVN: Felieton, Rozmowa w studiu