„Przez 7 lat nie miałam okresu”. Modelka Romee Strijd cierpi na PCOS i właśnie udało jej się zajść w ciążę
Modelka Victoria's Secret Romee Strijd przez 7 lat nie miała okresu. Dwa lata temu zdiagnozowano u niej zespół policystycznych jajników (PCOS). Pomimo choroby udało jej się jednak zajść w ciążę. Na czym polega PCOS i czy można go pokonać? Historia Romee Strijd daje daje nadzieję tysiącom młodych kobiet, które również dotknęła ta trudna choroba.
Romee Strijd cierpi na PCOS. Modelka nie miała okresu przez 7 lat
Holenderska modelka Romee Strijd, znana m.in. jako aniołek Victoria's Secret, przyznała, że dwa lata temu zdiagnozowano u niej poważną chorobę, po tym jak przez 7 lat nie miała okresu. PCOS (czyli zespół policystycznych jajników) to bardzo częste zaburzenie endokrynne, które dotyka nawet od 10 do 15 proc. kobiet w okresie reprodukcyjnym. Jednym z głównych objawów zespołu policystycznych jajników są nieregularne miesiączki (lub ich brak). To z kolei powoduje, że cykle są bezowulacyjne, co znacznie utrudnia zajście w ciążę i często jest przyczyną bezpłodności. PCOS towarzyszą również inne objawy, takie jak hirsutyzm (czyli nadmierne owłosienie) i trądzik na twarzy oraz w innych miejscach. Jak przyznaje Romee Strijd, diagnoza była dla niej druzgocąca, bo zawsze marzyła o tym, żeby mieć dzieci.
- 2 lata temu zdiagnozowano u mnie zespół policystycznych jajników (PCOS), po tym jak przez 7 lat nie miałam okresu. Byłam załamana, bo założenie rodziny i zostanie mamą było moim największym marzeniem. Byłam przerażona, że nigdy nie będę mogła go spełnić, bo PCOS bardzo utrudnia naturalne zajście w ciążę - napisała na swoim Instagramie modelka Victoria's Secret.
Romee Strijd jest w ciąży: to nadzieja dla wszystkich kobiet z PCOS
Dziś Romee Strijd z dumą ogłasza, że udało jej się zajść w ciążę. Modelka Victoria's Secret zamieściła na swoim Instagramie zdjęcie z mężem Laurenem van Leeuwenem i opisała swoją historię. Jak czytamy w emocjonalnym wpisie, Romee Strijd podejrzewa, że jej problemy wynikały głównie z niezdrowego stylu życia.
- Mój organizm był pod wpływem nieustannego stresu, ciągle w trybie „walcz albo uciekaj”. Z początku trudno było mi to zrozumieć, bo zawsze wydawało mi się, że dobrze radziłam sobie z napięciem. Moje życie składało się jednak z ciągłych podróży (a więc bez ustalonego biorytmu), pracy każdego dnia, bez przerwy i bardzo restrykcyjnego odżywiania. Myślę, że wymagałam od siebie zbyt dużo – i moje ciało nie wtrzymało tej presji - przyznała modelka.
Dodała też, że uświadomienie sobie swojej sytuacji było punktem zwrotnym, w którym zaczęła szukać naturalnych sposobów leczenia PCOS. Romee Strijd znacząco ograniczyła intensywność treningów i postawiła mniej restrykcyjne diety. Zaczęła chodzić na akupunkturę i przyjmować naturalne suplementy, wróciła też z mężem na stałe do Holandii, żeby móc spędzać więcej czasu z rodziną. Jak widać, wysiłki nie poszły na marne, bo modelce w końcu udało się zajść w upragnioną ciążę.
- Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę to w końcu ogłosić: od listopada znów mam okres, a już wkrótce nasza rodzina się powiększy. Piszę to z myślą o tych wszystkich kobietach, które na próżno starają się o dziecko. Wierzcie w siebie, bądźcie dobre dla siebie i swojego ciała – i nie dajcie się zdominować ponurym myślom - napisała na swoim Instagramie Romee Strijd.
PCOS objawy: jak zdiagnozować zespół policystycznych jajników?
Podobnie jak endometrioza, zespół policystycznych jajników (PCOS) wciąż pozostaje jedną z bardziej tajemniczych chorób. Naukowcom wciąż nie udało się jednoznacznie ustalić, skąd biorą się zaburzenia. Wiemy, że ryzyko wystąpienia PCOS rośnie, gdy inne kobiety w rodzinie miesiączkują nieregularnie lub cierpią na cukrzycę. Duży wpływ na PCOS ma także dieta: jedzenie dużej ilości wysoko przetworzonych produktów ma niekorzystny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną i często prowadzi do insulinoodporności, która jest dźwignią uruchamiającą zespół policystycznych jajników.
Jeśli podejrzewasz u siebie PCOS, pierwszym badaniem, które trzeba wykonać jest USG jajników. Oprócz tego trzeba sprawdzić poziom hormonów, takich jak LH, FSH i testosteron (jeśli mamy do czynienia z PCOS wyjdą podwyższone). Warto sprawdzić także stężenie lipidów i cholesterolu we krwi - ich nadmiar często bywa jednym z objawów policystycznego zespołu jajników.