Reklama

Pieluszkowe zapalenie skóry przytrafia się choć raz, niemal każdemu dziecku. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele: począwszy od nieświadomych błędów w pielęgnacji, po uczulenie. Oto rady, jak zapobiegać podrażnieniu i jak radzić sobie z zaczerwienioną pupą.

Reklama
Częste zmiany

Nie czekaj, aż pieluszka będzie wypełniona do granic możliwości, jak napompowane koło ratunkowe. Nawet najbardziej chłonna, jest dla delikatnej pupy dziecka drażniącym kompresem. Kupka i mocz mają inny odczyn niż skóra dziecka. Jeśli mają z pupą dłuższy kontakt, osłabiają barierę ochronną skóry. Sprzyjają przez to odparzeniu i zakażeniu bakteriami lub grzybami. Wtedy bez ingerencji lekarza się nie obejdzie.
Rada: Pieluszki zmieniaj 8 razy na dobę (noworodkowi nawet 12-14), średnio co 3 godziny, gdy maluszek zrobi kupkę!

Dokładne mycie

Przy każdej zmianie pieluszki dokładnie myj pupę dziecka, pamiętając o fałdkach i zakamarkach. Jeśli dasz radę utrzymać dziecko na jednym przedramieniu, umyj mu pupę pod kranem. Jeśli boisz się tak myć malca, używaj wacików, maczanych w pojemniczku z ciepłą wodą i delikatnym mydełkiem dla niemowląt. Poza domem (u lekarza lub na spacerze) możesz stosować wilgotne chusteczki.
Rada: Za każdym razem wymieniaj wacik na nowy (nie mocz ponownie w tej samej wodzie), aby nie rozprowadzać bakterii. Gaziki zmieniaj do momentu, aż ostatni będzie idealnie czysty.

Suszenie i natłuszczanie

Zanim założysz dziecku pieluszkę, zwróć uwagę czy wszystkie fałdki są dokładnie osuszone. Jeśli pozostaną wilgotne, mogą się w nich zrobić odparzenia. Smaruj skórę dziecka ochronnym kremem lub maścią po każdym myciu pupy i zmianie pieluszki. Pamiętaj żeby warstwa nie była zbyt gruba i tym samym nie utrudniała dostępu powietrza.
Rada: Nie stosuj jednocześnie dwóch różnych środków, np. kremu i zasypki, bo zbiją się w drażniące skórę grudki.

Wietrzenie pupy

Dostęp tlenu znacznie sprzyja gojeniu odparzonej pupy. Pozwól czasem maluszkowi pofikać chwilkę bez pieluszki np. podczas zabawy. Jeśli boisz się, że zmarznie, możesz założyć mu jego ulubione skarpetki i ciepłą bluzeczkę.
Rada: Pupę malca można przykryć jeszcze dodatkowo tetrową pieluszką, aby się nie przeziębił.

CZY WIESZ, ŻE

Pieluszkowe zapalenie skóry daje o sobie znać zaczerwieniem w miejscu przylegania pieluszki. Głównie na pośladkach i kroczu, ale także na wewnętrznej powierzchnia ud i dolnej części brzuszka - wtedy rumień ma kształt litery "W". Czasem drobne krostki pękają i powstają ranki, fachowo nazywane nadżerkami. Pojawianie się na podrażnionej pupie purpurowoczerwonych grudek i sączących się ranek świadczy o zakażeniu grzybami lub bakteriami.

Zgłoś się do lekarza, jeśli:
  • po 2-3 dniach domowego leczenia zaczerwienionej pupy nie ma poprawy
  • na skórze pojawiły się czerwone guzki, ropne pęcherze lub sączące ranki
  • dziecko jest bardzo niespokojne i nie ma apetytu
  • zaczerwienionej pupie towarzyszą inne zmiany: wysypka na policzkach, pod kolanami lub w zgięciu łokci, kolka, ulewanie, nieładna kupka.
Wybór pieluszki

Wilgoć przy pupie to jedna z przyczyn powstawania odparzeń. Pieluszki jednorazowe, które ją wchłaniają, ograniczają bezpośrednie działanie drażniących składników moczu i kupki. Dzięki temu pupa nie jest wilgotna i zmacerowana (jak opuszki palców po długiej kąpieli).
Rada: Jeśli wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz mogła wymienić malcowi pieluszki bo np. wybieracie się na dłuższy spacer, warto wybrać pieluszki jednorazowe. Wchłaniają one wilgoć i lepiej chronią pupę przed odparzeniami.

Odpowiednie ubranie

Odparzeniu pupy sprzyja ciepło. Ubranka maluszka powinny być bawełniane. Naturalne włókna przepuszczają powietrze, nie zatrzymując ciepła i wilgoci. Sztuczne tworzywa np. ceratkowe majtki sprzyjają zapaleniu pupy.
Rada: Jeśli tylko jest to możliwe, zrezygnuj z zakładania dziecku na pieluszkę dodatkowych majteczek, body czy śpioszków. Pomyśl, jak ty byś się czuła w takim gorącym kompresie, zwłaszcza w ciepły, pogodny dzień!

Co sprzyja pieluszkowemu zapaleniu skóry?
Reklama
  • błędy higieniczne np. zbyt rzadka zmiana pieluszki
  • długi pobyt w foteliku samochodowym, bez zmiany pieluszki
  • leczenia antybiotykami
  • zakażenia układu moczowego
  • alergia
Reklama
Reklama
Reklama