Reklama

Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa. Naskórek oraz znajdująca się pod nim tkanka tłuszczowa są dużo cieńsze niż u dorosłych, dlatego tak łatwo dochodzi u maluchów do podrażnień. Na pieluszkowe zapalenie skóry najbardziej narażone są miejsca stale zasłonięte - pupa oraz okolice brzuszka i ud. Bądź więc czujna i często zaglądaj pod pieluszkę, by zaoszczędzić swojemu szkrabowi nieprzyjemnych wrażeń.

Stan zapalny wywołują bakterie znajdujące się w kupce i moczu. Dolegliwości najczęściej pojawiają się między 7. a 9. miesiącem życia, kiedy dziecko zaczyna jeść nowe pokarmy. Niebezpieczeństwo podrażnień skóry zwiększa się, gdy organizm malca jest osłabiony, np. podczas ząbkowania, przeziębienia, biegunki.

Reklama

Nie tylko bąble

Kiedy zauważysz na pupie malca choćby małe zaczerwienienie, zareaguj natychmiast. Dzieki temu nie dopuścisz do bardziej bolesnego dla dziecka (i trudniejszego do wyleczenia) stanu.
Uwaga! Pieluszkowe zapalenie skóry może objawiać się na trzy różne sposoby:

Szorstka skóra

Objawy: Zaczerwienione, szorstkie miejsca pojawiają się zazwyczaj w fałdkach skóry, w okolicy podbrzusza, a także na pupie i udach. Takie zmiany na skórze występują najczęściej wtedy, kiedy zbyt ciasno założona pieluszka uwiera delikatne ciałko malca.
Jak pomóc: Przy każdym zakładaniu nowej pieluchy delikatnie smaruj zmienione miejsca maścią łagodzącą, np. Bepanthenem.

Odparzenia

Objawy: Na pupie w wyniku długotrwałego kontaktu z bakteriami pojawia się tzw. rumień - odparzona, mocno zaczerwieniona skóra staje się obrzmiała, niekiedy zaczyna się łuszczyć. Odparzenia najczęściej występują u niemowląt karmionych mieszankami mlecznymi (w moczu i kupce znajduje się wtedy większa ilość związków chemicznych, które działają na skórę podrażniająco).
Jak pomóc: Wietrz pupę maluszka i stosuj preparaty zawierające cynk, np. Sudocrem lub krem firmy Skarb Matki.

Pęcherzyki ropne

Objawy: Nieleczone odparzenia mogą doprowadzić do powstania krost i pęcherzy ropnych (to objawy infekcji grzybiczej lub bakteryjnej).

Jak pomóc: Szybko zgłoś się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie!

Pod okiem pediatry

Jeżeli domowa kuracja nie poskutkowała i po 3-4 dniach odparzenia na pupie nie zniknęły, koniecznie pójdź do lekarza - przepisze specjalną maść antybakteryjną lub przeciwgrzybiczą. Do specjalisty udaj się również, gdy: nzmiany występują nie tylko na skórze pod pieluszką, ale także na innych miejscach ciała; npojawiają się krostki, pęcherzyki, pęknięcia naskórka; ndziecko gorączkuje; nodparzenia są wyjątkowo uciążliwe dla malca.

Grunt to higiena!

Wiele dzieci marudzi, gdy ma mokro. Niektórym jednak wilgotna pieluszka nie przeszkadza. Jeśli malec nosi pieluchy jednorazowe (wybieraj te z naturalnych materiałów - skóra wtedy może "oddychać", zmieniaj je nie rzadziej niż co 3-4 godziny. Jeżeli stosujesz tradycyjne, sprawdzaj częściej, czy malec ma sucho i od razu zmieniaj mokrą pieluchę.

Reklama

Kodeks gładkiej pupy:

  • Zmieniaj pieluchę po każdej kupce. Myj pupę wodą z mydłem dla dzieci lub używaj chusteczek nawilżających, np. Bambino. Delikatnie osuszaj skórę pieluszką tetrową lub bawełnianym suchym ręcznikiem. Nie pocieraj!
  • Smaruj pupę cienką warstwą kremu lub maści, np. Alantanem Plus, Bepanthenem lub Sudokremem.
  • Wietrz pupcię jak najczęściej (4-5 razy dziennie po 10 minut), kładąc malucha na brzuszku - oczywiście bez pieluchy.
  • Do kąpieli maluszka możesz dodać krochmal, który łagodzi i goi podrażnienia (do szklanki z zimną wodą wsyp łyżkę mąki ziemniaczanej, a następnie przygotowany roztwór wlej do garnka z 2 litrami gorącej wody, dokładnie wymieszaj i dodaj do kąpieli). Nie kąp malca w wywarze z rumianku, gdyż często powoduje uczulenie (i to nie tylko u alergików).
  • Nie stosuj talku do ochrony pupy. Działa on wysuszająco - przez co skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia.
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...