Psik! I katar znikł
Zatkany nos może przysporzyć dziecku sporo kłopotów. Malec ma trudności z oddychaniem, jest rozdrażniony. Zaoszczędź mu nieprzyjemnych wrażeń!
- Rodzice
Niektórym dzieciom uciążliwy katar doskwiera nawet do 10 razy w roku. Wywołany różnymi czynnikami, może zwiastować rozwijającą się chorobę (np. przeziębienie, czy zapalenie gardła). Od zakażenia (wirus przenosi się drogą kropelkową) do wystąpienia pierwszych objawów zazwyczaj mija kilka godzin, czasem kilka dni. Najpierw z noska wycieka wodnista wydzielina. Po kilku dniach zamienia się w śluz o żółtozielonym zabarwieniu. Malec ma uczucie zatkanego noska. Ciężko jest mu oddychać, ssać pierś - zwykle nie ma ochoty na jedzenie. Często bywa marudny i zmęczony. Wiele z tych niepożądanych objawów można zredukować do minimum.
Nieleczony trwa siedem dni - leczony... łatwiej przeżyć
Jeśli dolegliwości utrzymują się przez 3 dni i/albo wydzielina z wodnistej zmieniła się w gęstą, o żółtozielonym zabarwieniu, idź z malcem do pediatry. Niewyleczona infekcja może spowodować powikłania (np. zapalenie ucha).
Pediatra zazwyczaj przepisuje kropelki Nasivin 0,005% (przeznaczone dla dzieci od 6. tygodnia życia) lub Nasivin soft (dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia).
Kropelki najlepiej podawać dziecku, gdy leży. Po aplikacji przez kilka minut maluch powinien pozostać w tej samej pozycji, aby lekarstwo nie wypłynęło z noska.
Skutecznym środkiem przeznaczonym dla najmłodszych są także homeopatyczne krople Euphorbium. Pomagają zarówno na katar pochodzenia wirusowego, bakteryjnego, jak i alergicznego.
Oprócz kropelek lekarz może zalecić podawanie witaminy C i wapnia, które zmniejszają ilość wydzieliny. Antybiotyk stosuje się w ostateczności, gdy infekcja ma tło bakteryjne - katar jest gęsty i ma zielonkawą barwę. Tak możesz ulżyć maluchowi Oto sprawdzone metody, które pomagają zmniejszyć uczucie dyskomfortu u pociągającego nosem dziecka.
Kilka razy dziennie zakraplaj do noska sól fizjologiczną lub roztwór soli morskiej, np. Sterimar w sprayu. Preparaty te pomagają udrożnić oraz oczyścić zatkany nos.
Wydzielinę możesz usunąć za pomocą gruszki, najlepiej z silikonową końcówką. ściśnij gruszkę w dłoni, delikatnie włóż końcówkę do dziurki nosa (u nasady, nie głęboko!), po czym popuszczaj gruszkę.
Możesz również oczyścić nos patyczkiem kosmetycznym z watą. Tak jak w przypadku zastosowania gruszki, najpierw zakropl do obu dziurek nosa sól fizjologiczną i po kilku sekundach spróbuj ostrożnie usunąć wydzielinę (nie wkładaj patyczka zbyt głęboko!).
Miejsce tuż pod nosem smaruj dwa razy dziennie maścią majerankową lub maścią Pinosol (nie wkładaj maści do nosa!). Zawarte w nich substancje ułatwiają oddychanie.
Jak najczęściej układaj dziecko na brzuszku. W takiej pozycji wydzielina samoistnie wypływa z zapchanego noska.
Spacer: tak czy nie?
Mamy często rezygnują ze spaceru z zakatarzonym malcem. Tymczasem pediatrzy zalecają krótką przechadzkę, gdyż chłodne powietrze udrażnia nos, ułatwia oddychanie i przyspiesza gojenie się śluzówki. Trzeba tylko małego spacerowicza ubrać stosownie do pogody, a na głowę włożyć mu czapkę.