Przedszkolak z alergią
Twój szkrab coraz częściej wraca do domu z katarem lub kaszlem, choć nie jest przeziębiony? Skarży się na bóle brzuszka i wciąż biega do łazienki? To mogą być pierwsze objawy uczulenia na coś, z czym po raz pierwszy zetknął się własnie w przedszkolu. Sprawdź to!
- Marta Kwiecińska, Rodzice
Zacznij od rozmowy z nauczycielkami. Spytaj, czy i w przedszkolu maluch kiepsko się czuje. Poproś, by przedszkolanki zwróciły na smyka szczególną uwagę. Może okaże się, że dziecko kicha zawsze w pobliżu jakiegoś kwiatka albo brzuszek zawsze boli po zjedzeniu zupy mlecznej? To byłyby bardzo cenne informacje! Wtedy wystarczy zmienić dietę albo usunąć z otoczenia malucha kwiatek, a objawy odejdą w zapomnienie. Jeśli jednak to się nie uda, powinnaś wybrać się z dzieckiem do lekarza i wykonać u niego testy alergiczne. One pomogą ustalić, czego smyk musi na pewno unikać.
Wybierz się do alergologa
Opowiedz lekarzowi, jakie warunki panują w przedszkolu, do którego chodzi twoje dziecko. Musisz przygotować się na to, że alergolog po zbadaniu malucha może zalecić wam zmianę placówki. Wtedy nie pozostanie ci nic innego, jak znaleźć specjalne przedszkole dla alergików (niestety, wciąż jest ich niewiele, najwięcej informacji znajdziesz w Internecie).
Koniecznie poproś o recepty na lekarstwa, które na wszelki wypadek powinny znajdować się w przedszkolu. Przyda się również opracowana przez lekarza przejrzysta instrukcja, jak reagować w przypadku objawów pogorszenia się stanu dziecka.
Poproś alergologa o wskazówki, na co zwracać szczególną uwagę. Warto wiedzieć, że niektóre przedszkola wymagają także zaświadczenia potwierdzającego, że dziecko rzeczywiście wymaga specjalnego traktowania z powodu alergii (np. podawania leków). Dlatego poproś lekarza o to, by ci je koniecznie wystawił.
Ustal jasne zasady
Przed spotkaniem z przedszkolankami zanotuj sobie, co dokładnie chcesz im powiedzieć. Porozmawiaj z każdą panią z osobna, używając prostych, jasnych sformułowań. Nie każdy rozumie fachowe określenia medyczne. Nie strasz, nie przepraszaj nikogo za dodatkowe kłopoty, po prostu skoncentruj się na podsuwaniu gotowych rozwiązań.
Na dużej kartce spisz, co szkodzi twojemu dziecku i przekaz kopie nauczycielkom. Lista nie może pozostawiać wątpliwości. Pamiętaj, że to, co oczywiste dla ciebie, nie musi być równie jasne dla innych. Kucharka może nie wiedzieć, że jeśli dziecko jest uczulone na truskawki, nie wolno mu również jeść dżemu wieloowocowego albo że maluchowi uczulonemu na drób zaszkodzi zupa na wywarze z kury.
Jeżeli dziecko na stałe przyjmuje leki, przygotuj podanie do dyrekcji, z prośbą o podawanie ich malcowi. Dobrze jest dołączyć do takiego pisma zaświadczenie lekarskie z zaleceniami alergologa. Niestety, musisz być przygotowana na to, że część przedszkoli nie zgadza się, by nauczycielki podawały dzieciom leki.
Pamiętaj, że nawet jeśli u malucha nie występowały nagłe pogorszenia, przekaż opiekunom zestaw lekarstw, instrukcję postępowania i telefony „alarmowe”.
Dziecko z katarem lub wysypką bywa rozdrażnione i ma kłopoty z koncentracją. Określ, na co można przymknąć oko (np. problemy z zasypianiem), a jakich zachowań nie należy tłumaczyć chorobą.
Zwykle najwięcej problemów wiąże się z dietą alergika pokarmowego. Jeśli smyk jest uczulony jedynie na kilka składników, wystarczy rozmowa z kucharką. Jeżeli jednak twojemu maluchowi szkodzi wiele potraw, najlepszym rozwiązaniem będzie przynoszenie własnego prowiantu.
Uwaga! Nie wszystkie przedszkola zgadzają się na to tłumacząc, że w placówce dziecko może jeść tylko i wyłącznie dania skontrolowane przez Sanepid.
Poproś malucha o współpracę
Potraktuj swoje dziecko jak partnera i wyjaśnij, na czym ci zależy.
Codziennie rozmawiaj ze smykiem o tym, co się wydarzyło, dzięki temu szybko zorientujesz się, jeśli coś będzie nie tak.
Twoim zadaniem jest też zaszczepić w maluchu przekonanie, że jeśli dostaje na talerzu coś, czego nie wolno mu jeść, musi powiedzieć opiekunom.
Przeprowadź minitesty. Jeśli szkrab uczulony jest np. na cytrusy, postaw przed nim sałatkę z tych owoców i obserwuj. Odmówił – daj mu nagrodę. Zaczął jeść – porozmawiaj z nim, a następnego dnia przeprowadź znów eksperyment.
Bardzo często dzieci wstydzą się przyznać, że coś im dolega. Przekonaj więc malucha, że jeśli gorzej się poczuje, powinien powiedzieć o tym przedszkolance. Zapewnij, że pani mu pomoże i zadzwoni do rodziców
3 KROKI DO ZDROWIA
■ LEKARSTWA. Zostaw przedszkolance zestaw „pierwszej pomocy” z instrukcja obsługi.
■ ZABAWKI. Zorientuj się, czy maskotki nie są wykonane z materiałów, na które uczulony jest twój maluch.
■ DIETA. Upewnij się, że dietetyczne posiłki twojego dziecka są wystarczająco wartościowe i kaloryczne.