Reklama

GŁOWA DO GÓRY!

Noworodek rozkosznie wierzga nóżkami i macha rączkami. Od pierwszych chwil swojego życia rozpoczyna walkę z siłą ciążenia - uczy się w jaki sposób podnosić głowę i jak ją utrzymać. Kiedy położysz noworodka na brzuszku, będzie w stanie unieść główkę tylko na tyle, aby obrócić ją w drugą stronę. Dopiero ok. 3-miesięczny maluszek, umie w pozycji na brzuszku patrzeć na wprost. Podnosi wtedy główkę, opierając się na łokciach lub dłoniach. Warto w tym okresie zachęcać malca do treningu. Pokazuj leżącemu na brzuszku malcowi ciekawe przedmioty - będzie chciał to zobaczyć. Możesz też poruszać zabawkami. Dziecko będzie starało się wodzić za nimi wzrokiem. Już wkrótce (jako półroczniak) w pozycji na brzuszku będzie obracał głową na boki oraz patrzył w górę i dół. Natomiast leżąc na plecach, bez problemu uniesie główkę, kiedy ktoś będzie chciał wziąć go na ręce.

Reklama

PRZEWROTKA NA ŻYCZENIE

Dziecko z tygodnia na tydzień staje się coraz bardziej ciekawe świata. Chce poznawać otoczenie, wszystkiego dotknąć i posmakować. Stara się dlatego, jak najszybciej nauczyć się samodzielnego przemieszczania. Najpierw (w wieku ok. 3 miesięcy) zaczyna obracać się - z pozycji na brzuchu lub na plecach - do leżenia na boku. Dopiero później (w wieku ok. 5 miesięcy) przewraca się z brzucha na plecy, a następnie z pleców na brzuch. Warto w tym czasie urządzać maluszkowi przewrotki. Możesz np. położyć smyka na plecach i podawać mu zabawki z boku, tak aby musiał się przekręcić na bok, a następnie na brzuch, aby dosięgnąć upragnionego przedmiotu. Zobaczycie, że oprócz nauki, będzie to także świetna zabawa!

TO WAŻNE

Rodzice nie muszą uczyć malca nowych umiejętności ruchowych. Wystarczy, że zapewnią mu odpowiednie warunki do samodzielnego treningu. Smyk nauczy się wszystkiego w swoim tempie. Rytm rozwoju ruchowego jest w dużej części wrodzony. Niektóre dzieci wcześnie zaczynają chwytać zabawki, siadać i chodzić, inne później. To normalne. Ale gdy coś w rozwoju dziecka budzi wątpliwości, porozmawiaj o tym z lekarzem. Rozwieje on twoje obawy i wątpliwości oraz pomoże wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Reklama

TO CIEKAWE!

NOWORODEK leżąc na brzuszku, nóżki podciąga pod tułów, a pupę trzyma w górze. Leżąc na pleckach natomiast, układa główkę na boki.
PÓŁROCZNIAK leży w pozycji bardziej wyprostowanej niż noworodek. Brzuszkiem przywiera do podłoża, a rączki i nóżki swobodnie mu się ruszają. Już 4 -miesięczne dziecko, leżąc na pleckach, utrzymuje główkę na wprost - to bardzo ważne przy pierwszych próbach chwytania.

Reklama
Reklama
Reklama