Reklama

Coraz bardziej obniża się próg wiekowy dzieci, które otrzymują telefony komórkowe. Tak jak w przypadku przedszkolaków pełni on raczej rolę nowej zabawki, tak wśród uczniów szkół podstawowych czy gimnazjalnych jest przede wszystkim środkiem komunikacji z rówieśnikami i łączności z rodzicami. Według badań przeprowadzonych przez SodaHead wynika, że w Polsce aż 83 proc. 10-latków ma już swój telefon komórkowy. Wyprzedzamy tym samym takie kraje jak Niemcy, USA, Wielka Brytania czy Brazylia.

Reklama

Sprawdzić samodzielność

Dzieci coraz lepiej radzą sobie z obsługą wszelkich nowinek technicznych, więc również z „rozpracowaniem” najnowszego modelu smartfona czy innego telefonu nie będą mieć większego problemu. Kiedy zatem podjąć decyzję o tym, aby kupić córce lub synowi telefon na kartę czy abonament? Najlepiej wtedy, gdy widzimy, że nasza pociecha jest już na tyle samodzielna, że często sama przebywa z kolegami i koleżankami na dworze oraz radzi sobie w wielu sytuacjach bez opieki rodziców.

Określić limit

Telefon na kartę czy abonament? Przy podjęciu ostatecznej decyzji warto dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań, jak i oferty, które polecają poszczególni operatorzy, np. Plus. Wiadomo bowiem, że zarówno zakup, jak i użytkowanie komórki będzie finansować rodzic. Telefon na kartę oznacza zatem cykliczne doładowania różnymi sumami pieniędzy, a tym samym ograniczany kwotowo limit rozmów. Z kolei niedrogi abonament stanowi wygodne rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się, że nagle dziecko zostanie bez łączności z rodzicem, gdyż nie ma zasilonej karty.

Warto też porozmawiać z dzieckiem, czym się różni telefon na kartę, a czym telefon na abonament – jaki to jest wydatek, jaka odpowiedzialność za sam przedmiot, jaki jest cennik usług, dlaczego lepiej mieć kontrolę nad rozmowami, smsami czy mmsami, jakie działania mogą skutkować jakimi opłatami etc. W zależności od zasobności rodzicielskiego portfela możemy najpierw zdecydować się na zakup telefonu za kilka złotych z niskim abonamentem. Mogą to być np. model ZTE Kis III, Plus Kazam 3 lub 4, MaxCom MM720 lub Samsung C3520, których parametry techniczne można sprawdzić

na stronie Plus.pl. Gdy portfel pozwala na nieco droższy wydatek, ale również z niskim abonamentem, to wówczas dobrym wyborem stają się Samsung Solid B2710, Samsung S5611 czy Huawei Ascend Y530. Przy podejmowaniu decyzji powinniśmy tez kierować się tym, aby aparat był stosunkowo prosty w obsłudze, a jego budowa solidna i wytrzymała na różne nieprzewidziane okoliczności.

Ustalić zasady

Kiedy już dziecko otrzyma

Reklama

telefon na kartę czy abonament, warto ustalić jasne zasady korzystania z niego. Nasza pociecha powinna zdawać sobie sprawę z tego, do czego może używać posiadany sprzęt, w jakich okolicznościach, ile czasu ma przeznaczone na granie etc. Taki nabytek to również forma nauki odpowiedzialności i oszczędzania dla młodego człowieka.

Reklama
Reklama
Reklama