Nowe opłaty za przedszkola 2018 - kto zapłaci więcej?
O 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy - kogo dotyczą zmiany w opłatach za publiczne przedszkola?
Opłaty za przedszkola - przepisy 2018
Od 1 stycznia 2018 obowiązują nowe przepisy dotyczące opłat za opiekę nad dzieckiem w przedszkolach państwowych. Zmiany odnoszą się do finansowania zadań oświatowych i teoretycznie są niewielkie - zmienił się charakter opłat z cywilnoprawnych na publicznoprawne. Rzeczywiste zmiany są jednak kolosalne - prawdopodobnie oznaczają, że umowy zawarte między przedszkolami a rodzicami stracą ważność, a rodzice nie dostaną zwrotu pieniędzy za nieobecność dziecka w przedszkolu. Opłaty za wychowanie przedszkolne dziecka w przedszkolu oraz opłaty za wyżywienie staną się opłatami stałymi, niepodlegającymi zwrotom w przypadku np. choroby czy wyjazdu dziecka.
W odróżnieniu od opłat cywilnoprawnych, które pobierane są na podstawie umowy, opłaty publicznoprawne pobierane są na podstawie przepisów prawnych (...) O ile opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego winny mieć charakter opłaty publicznoprawnej, o tyle opłaty za korzystanie z wyżywienia z pewnością nadal powinny zachować charakter opłaty cywilnoprawnej
- napisał Mirosław Obrębski, dyrektor Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w Olsztynku, na stronie serwisu samorządowego PAP.
Co więcej, do tej pory ani samorządy, ani rząd nie zabrały głosu w sprawie nowych zasad dotyczących opłat za przedszkola, a zatem ani rodzice, ani dyrektorzy placówek nie do końca wiedzą, jak je interpretować. Otwarte pozostają pytania: czy umowy pomiędzy dyrektorami przedszkoli a rodzicami, w których określano zasady i terminy wnoszenia opłat, są nieważne? Czy rodzice mają prawo żądać zwrotu opłat dokonanych za dni, w których dziecko było nieobecne w placówce?