Niechciany prezent z piaskownicy
Nawet jeśli piasek na pierwszy rzut oka wydaje się czysty, mogą być w nim jaja i larwy różnych pasożytów. Nie znaczy to jednak, że z obawy przed chorobą powinnaś omijać wszystkie piaskownice.
- Rodzice
Pasożyty dostają się do piaskownicy wraz z odchodami bezpańskich psów i kotów. Wystarczy, że bawiące się dziecko włoży rączkę do buzi i zakażenie gotowe. Obserwuj więc szkraba. Jeśli dzieje się z nim coś niepokojącego, zgłoś się do pediatry, który zleci badania i w razie zakażenia dobierze właściwe leki.
Żeby uchronić malca przed chorobą pasożytniczą, pamiętaj, by:
Piaskownica, w której bawi się dziecko była „zdrowa”. Najlepsze są te na osiedlach (lub we własnych ogródkach), które przykrywane są na noc pokrywą, albo folią. To uniemożliwia zanieczyszczanie piasku przez zwierzaki.
Jeśli masz dostęp tylko do nie zabezpieczanej na noc piaskownicy osiedlowej, postaraj się dopilnować w administracji zarządzającej terenem, aby piach w niej był wymieniany – przynajmniej raz w roku. Pamiętaj, że nawet silne mrozy nie niszczą jaj pasożytów!
Wybieraj piaskownicę położoną na nasłonecznionym terenie. Jest na pewno mniej zanieczyszczona niż te w cieniu, ponieważ słońce zabija bakterie. Nie pozwalaj jednak dziecku bawić się tam w godzinach silnego promieniowania słonecznego (10–14).
Paznokcie malucha obcinaj krótko, inaczej trudno będzie usunąć spod nich resztki piasku i ziemi. Staraj się dopilnować, aby malec nie brał do buzi kamyczków, zapiaszczonych gałązek ani używanych w piaskownicy zabawek.
Kiedy chcesz podać dziecku na dworze coś do jedzenia albo picia, wytrzyj jego rączki nawilżaną chusteczką lub umyj je wodą z butelki. Po powrocie do domu od razu umyj dziecku ręce.
Lista przykrych gości
Zwierzęta domowe powinny być regularnie odrobaczane specjalnym preparatem, przepisanym przez weterynarza. Niestety, nie wszyscy właściciele psów i kotów tego pilnują. Poza tym, nie brak na podwórkach półdzikich zwierząt, o które nikt dba. Dlatego zarażenie pasożytami jest możliwe. Żeby szybko podjąć ewentualne leczenie, trzeba umieć rozpoznać objawy choroby.
Glista psia i kocia
U człowieka wywołuje ona poważną chorobę, zwaną toksokarozą. Stosunkowo łatwo dziecko może się nią zarazić w piaskownicy, która nie spełnia wymogów sanitarnych.
Objawy: Toksokaroza często przebiega bezobjawowo. Czasem wywołuje zapalenie zainfekowanych tkanek i niszczy je. Dziecko może być wtedy osłabione, mieć gorączkę, kaszel, duszności, świąd skóry, bóle głowy, brzucha, klatki piersiowej i mięśni stawów.
Lamblia
Zagnieżdża się w jelicie cienkim, dwunastnicy albo pęcherzyku żółciowym. Co pewien czas część pasożytów przekształca się w cysty, które wydalane są wraz z kałem (dlatego lamblie można wykryć podczas badania kupki dziecka).
Objawy: Maluch jest bardzo blady i ma obrzęki wokół oczu. Cierpi z powodu bólów i wzdęć brzucha, ma słaby apetyt (z wielką ochotą jada wyłącznie słodycze). Może mieć wysypki, stany podgorączkowe, luźniejsze stolce, a nawet biegunki.
Owsiki
Łatwo się nimi zarazić. Jaja owsików trafiają do organizmu, kiedy dziecko wkłada brudną rękę do buzi (mogą się także dostawać do produktów spożywczych wraz z kurzem). Wylęgają się i dojrzewają w jelicie cienkim, a jajeczka zostawiają w okolicy odbytu.
Objawy: Maluch nie ma apetytu, w nocy źle śpi, drapie się po pupie, jest niespokojny, zgrzyta zębami, ma bóle głowy i brzucha, podkrążone oczy. Czasem w stolcu dziecka można dostrzec niewielkie białe niteczki – samce owsika.
Tęgoryjec
Larwy tego pasożyta dostają się do organizmu dziecka przez skórę stóp, gdy maluch chodzi na bosaka (np. po zanieczyszczonej piaskownicy). Przyczepiają się do ścianek jelita cienkiego.
Objawy: Pasożyt ten może powodować krwawienia w przewodzie pokarmowym i niedokrwistość, rzadziej bóle brzucha i biegunki.
Tasiemiec psi
Jest popularny zwłaszcza u starszych szczeniąt, kociąt i dorosłych zwierząt. Zarażają się nim dzieci, którym podczas zabawy na dworze zdarzy się wziąć do buzi odrobinę piasku zanieczyszczonego psimi odchodami (np. na patyku czy brudnej zabawce).
Objawy: Malec nie ma apetytu, skarży się na bóle brzuszka, jest osłabiony, źle śpi. Rozpoznanie choroby staje się łatwe, gdy wraz z kupką wydali płaskie, białe prostokąciki – człony tasiemca.