Reklama

Mleko mamy z dodatkami

Najważniejszym składnikiem diety dziecka w 6. miesiącu życia nadal pozostaje mleko - najlepsze jest, oczywiście, mleko mamy. Dziecko karmione piersią jeszcze przez miesiąc (do ukończenia pół roku) dostaje od mamy absolutnie wszystkie potrzebne mu składniki. Jeśli jednak decydujesz się rozszerzyć dietę malca karmionego piersią (i karmić go podobnie jak maluchy odżywiane mieszankami) - pamiętaj, że nowe dania należy traktować tylko jako uzupełnienie jadłospisu dziecka. Nie mogą one jeszcze zastępować posiłku mlecznego!

Reklama

Buteleczka i miseczka

Dzieci "butelkowe" dostają nadal mleko modyfikowane następne, np. Bebiko2, HiPP2, Nestle2. Najlepiej, gdy pediatra poleci odpowiednią dla twojego dziecka mieszankę. W diecie pięciomiesięcznych niemowląt karmionych sztucznie powinno się pojawić mięso. W organizmie dzieci wyczerpują się naturalne zasoby żelaza, a rolę najlepszego "dostarczyciela" tego minerału przejmuje właśnie mięso. Oprócz żelaza, niezbędnego do tworzenia czerwonych krwinek, zawiera ono także dobrze przyswajalne białko oraz witaminy z grupy B.

Domowe i gotowe

Wszystko, czego twoje dziecko potrzebuje w okresie urozmaicania diety po ukończeniu 5 miesięcy, znajdziesz w bogatej ofercie gotowych dań w słoiczkach (Nestle, Hipp, Bobo Vita, Gerber). Przygotowane są z przebadanych, wyselekcjonowanych produktów żywnościowych najwyższej jakości. Możesz także sama "wyczarować" dla malucha domowe specjały. Pamiętaj jednak, aby wszystkie składniki dań: owoce, warzywa pochodziły ze sprawdzonego, "ekologicznego" źródła. Unikaj kupowania mięsa na bazarach (z nieznanego źródła) - takie mięso może bowiem zawierać larwy pasożytów!

Przysmak warzywno-mięsny

  • 1/2 marchewki
  • 1/2 ziemniaka
  • 1/4 małej pietruszki
  • 1/4 słodkiego jabłka
  • 10 g mięsa z piersi indyka
  • łyżeczka oliwy

Warzywa umyj, obierz i pokrój w kostkę. Gotuj pod przykryciem w szklane wody. Jabłko umyj, obierz i pokrój na cząstki. Dodaj do warzyw. Mięso umyj, włóż do od dziel ne go garnka z wodą (nie gotuj razem z jarzynami!). Gotuj ok. 30 min., aż będzie miękkie. Wyjmij, przełóż do garnka z warzywami i zmiksuj razem. Dodaj oliwę i zagotuj.

Przecier malinowy

Maliny (ok. pół szklanki) bardzo dokładnie umyj, a następnie zagotuj na małym ogniu w niewielkiej ilości wody. Przetrzyj je przez sitko. Tak przygotowane podawaj maluszkowi same w formie przecieru albo dodaj je do porcji kleiku lub kaszki.

Kaszka kukurydziana z owocami

  • mleko modyfikowane albo pokarm mamy (40ml)
  • 3-4 łyżeczki kaszki kukurydzianej
  • 2/3 szklanki wody
  • jabłka
  • 1/4 szklanki malin

Zagotuj wodę, ostudź ją do temperatury pokojowej i przelej do miseczki. Wlej mleko, wymieszaj. Dosyp kaszkę i wymieszaj, że by nie było grudek. Dodaj do niej zagotowane w niewielkiej ilości wody przetarte maliny i uduszone na małym ogniu jabłuszko.

Jadłospis "butelkowego" malca

W 6. miesią cu życia maluszek powinien zjadać około 6 posiłków dziennie.

  • rano, po obudzeniu: mleko modyfikowane następne (około 180 ml.)
  • przed południem: najlepszy jest soczek (około 60 ml) lub przecier owocowy, np. jabłkowo-malinowy (około 130 g).
  • w południe: danie obiadowe np. potrawka z ziemniakami i królikiem lub zupka jarzynowa z mięsem (około 150 g).
  • po południu: porcja modyfikowanego mleka (ok. 180 ml) i np. przecier owocowy sam lub z dodatkiem zboża (ok. 130 g).
  • wieczorem: np. kaszka kukurydziana na mleku z owocami (około 130 ml).
  • w nocy na żądanie: mleko modyfikowane następne (około 180 ml).

Uwaga!

Sok traktowany jest jak osobny posiłek. Do picia podawaj dziecku przegotowaną wodę (nie dosładzaj jej).

Nowe produkty

mięso: jako pierwsze posiłki mięsne zazwyczaj podaje się indyka i królika, gdyż rzadko powodują uczulenie. (Zrezygnuj narazie z cielęciny, ponieważ wykazano, że ma ona bardzo silne działanie alergizujące).
owoce: maliny, winogrona (tylko w gotowych przetworach), owoce dzikiej róży (tylko w gotowych przetworach).
warzywa: cukinia i kabaczek (można je podawać jako dodatek do zupek lub pod postacią pysznych papek warzywnych).

Uwaga!

W przypadku malców-alergików wszystkie dania mięsne podaje się miesiąc później, czyli dopiero od siódmego miesiąca życia.

Reklama

TO WAŻNE!

Każde nowe danie wprowadzaj do diety stopniowo (w bardzo małej ilości - na początek od kilku łyżeczek), by dziecko miało czas na przyzwyczajenie się i polubienie nowego smaku. Dopóki maluch nie zje całej zalecanej w jego wieku porcji, uzupełniaj posiłek, podając mleko.

Reklama
Reklama
Reklama