Reklama

Ciąża po 35 roku życia

Ciąża po 35. roku życia, często wiąże się z większymi komplikacjami, niż ta u młodszej kobiety. Przyczyną tego są głównie zmiany hormonalne, jakie zachodzą w naszym ciele oraz ogólne pogorszenie się stanu zdrowia. Kobiety po 30.tce są nawet o pięć razy bardziej narażone na zawał serca, niż kobiety po dwudziestce.

Reklama

Nowe badania dotyczące kobiet w ciąży

Zgodnie z nowymi badaniami opublikowanymi w dzienniku Mayo Clinical Proceedings liczba kobiet, które przebyły zawał serca podczas ciąży lub na 6 miesięcy po urodzeniu dziecka, zaskakująco wzrosła. Statystyczne badania objęły blisko 50 mln kobiet w ciąży i po porodzie, z czego ponad 4500 tys. z nich przebyło zawał serca. Liczba ta nie wydaje się być bardzo wysoka, jednak lekarze zwracają uwagę, że jakikolwiek statystyczny wzrost jest niepokojący.

Zawał serca u kobiet w ciąży: czy jest spowodowany?

Główną czynnikiem powodującym zawały serca u kobiet w ciąży, jest niestety ich wiek. Decyzja o późnym macierzyństwie, często wiąże się z większymi komplikacjami podczas ciąży, również tymi z sercem. U kobiet między 40. a 44. rokiem życia, zagrożenie związane z zawałem, jest nawet o 10 razy większe, w porównaniu do kobiety świeżo po dwudziestce. Lekarze wskazują również dwie inne przyczyny: nadwagę i cukrzycę, które również mają negatywny wpływ na kondycje serca.

Jednocześnie coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo, nawet po 50. roku życia. W dzisiejszych czasach jest to całkowicie możliwe, jeśli kondycja fizyczna kobiety na to pozwala, jednak faktycznie, jest ona bardziej narażona na skutki uboczne.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama