Mleko dla dzieci skażone Salmonellą: jak sprawdzić, czy masz je w domu?
Mleko modyfikowane skażone Salmonellą jest już wycofywane ze sklepów - po czym je poznać?
Mleko skażone Salmonellą
Mleko modyfikowane francuskiego producenta Lactalis jest wycofywane z rynku w 83 krajach. Mleko Lactalis zaczęło znikać z półek sklepowych już w zeszłym roku, ale teraz skala problemu się powiększa - mleko trafiło do krajów europejskich, azjatyckich, na rynek australijski, afrykański oraz amerykański. W grudniu 2017 roku Unia Europejska wydała komunikat o wycofaniu mleka Lactalis z 62 krajów, wśród kilkunastu państw unijnych nie było Polski, ale ponieważ wewnątrz Unii istnieje duża łatwość obrotu towarami, konieczne jest wzmożenie czujności.
Prezes Lactalis przyznał, że do skażenia doszło w fabryce Craon (północno-zachodnia Francja). Trzy z 247 zakładów produkcyjnych Lactalis znajdują się w Polsce. Do zagranicznych sądów już zaczynają wpływać pozwy rodziców, których dzieci zachorowały po wypiciu mleka Lactalis skażonego Salmonellą. Co ciekawe, nie wszystkie sieci sklepów zastosowały się do zaleceń i wstrzymały sprzedaż mleka Lactalis - wciąż można je kupić w dyskontach Carrefour, Leclerc czy Auchan.
Mleko Lactalis - które jest skażone Salmonellą?
Każdy, kto ma w domu mleko Lactalis, może wejść na stronę producenta i sprawdzić opublikowaną tam listę produktów, które mogą być skażone - wystarczy porównać nazwy. Podejrzany produkt należy natychmiast wyrzucić.