"Metoda kanapki" w wychowaniu dziecka: ten sposób pokochali rodzice
Pisałyśmy już o wielu metodach wychowawczych, jednak "metoda kanapki" skradła nasze serca. Na czym polega i dlaczego warto wprowadzić ją w życie?
"Metoda kanapki" - co to za metoda?
Temat wychowania dziecka jest jak rzeka bez dna. Każde dziecko jest inne i coś, co sprawdza się w przypadku jednego dziecka, na drugie może nie zadziałać. Świadomi rodzice, którzy nie potrafią poradzić sobie z niesfornym dzieckiem, wciąż szukają sprawdzonych metod.
Jedną z nich poleca amerykański psychiatra dziecięcy Daniel Gregory Amen, który na podstawie swoich obserwacji zauważył, że rodzice mają problem ze zwracaniem uwagi swoim dzieciom. Jedni robią to zbyt surowo, drudzy z kolei są zbyt łagodni. Tymczasem psychiatra namawia rodziców, żeby połączyli bycie stanowczym i kochającym, a ich rodzicielstwo się diametralnie zmieni.
"Metoda kanapki" - to metoda wychowawcza, którą pokochali rodzice na całym świecie. O co w niej chodzi? Ważne jest, żeby zwracając dziecku uwagę, nie przekazywać samych negatywnych komunikatów, tylko "obłożyć" jak w kanapce pozytywnymi słowami. Kolejność jest tutaj nieprzypadkowa, dlatego czytajcie krok po kroku, jak powinniście dawać dziecku przekaz i nie pomijajcie żadnego z tych punktów.
Zapraszamy do galerii.
1 z 4
Pochwała
Oczywiście każdy rodzic najchętniej powiedziałby prosto z mostu o co mu chodzi, ale hola, hola. Dajcie sobie na wstrzymanie i zacznijcie od pozytywnego przekazu. W ten sposób unikniecie negatywnych emocji i jest duża szansa, że dziecko naprawdę zrozumie twój przekaz. Wcale nie chodzi tutaj o wywyższanie dziecka pod niebiosa. Może to być prosty komunikat w stylu: "Podoba mi się, jak sprzątnąłeś swój pokój". Wymień jedną rzecz i przejdź krok dalej.
2 z 4
Wyjaśnij problem
Właśnie teraz nastąpił ten moment, kiedy trzeba przekazać dziecku, co zrobiło nie tak. Bądź konkretna i stanowcza, niech twoje słowa będą konstruktywne. Poproś dziecko, żeby wyjaśniło przyczynę swojego zachowania. Porozmawiajcie o konsekwencjach i spróbujcie znaleźć rozwiązanie. To oznacza, że powinny paść słowa w stylu "Nie podoba mi się, że rozwalasz to, co zbudowała twoja siostra".
Metoda kanapki zaczyna wyglądać w ten sposób:
1. "Podoba mi się, jak sprzątnąłeś swój pokój".
2. "Nie podoba mi się, że rozwalasz budowlę, którą zbudowała twoja siostra".
3 z 4
Daj głos dziecku
Pozwól dziecku powiedzieć coś w swojej obronie. Zazwyczaj to my mówimy i to najczęściej srogim głosem stojąc jak kat nad dzieckiem i nie dajemy mu dojść do głosu. Niech tym razem będzie inaczej i twoje dziecko będzie miało przestrzeń na wypowiedzenie się. Teraz jest odpowiedni moment na kolejny pozytywny komunikat, najlepiej motywujący dziecko.
"Metoda kanapki" prezentuje się jak poniżej:
1. "Podoba mi się, jak sprzątnąłeś swój pokój".
2. "Nie podoba mi się, że rozwalasz budowlę, którą zbudowała twoja siostra".
3. Wiem, że coś cię zdenerwowało i dlatego tak się zachowałeś.
4 z 4
Pokaż swoje uczucia
Ważne, żeby cała rozmowa zakończyła się pozytywnie, a w dziecku nie zostało poczucie winy za niewłaściwe zachowanie. "Chodź, pobawmy się razem i zbudujmy jeszcze większą wieżę ze wszystkich klocków".
Poniżej krok po kroku na konkretnym przykładzie widać, jak wygląda "metoda kanapki":
1. "Podoba mi się, jak sprzątnąłeś swój pokój".
2. "Nie podoba mi się, że rozwalasz budowlę, którą zbudowała twoja siostra".
3. "Wiem, że coś cię zdenerwowało i dlatego tak się zachowałeś".
4. "Chodź, pobawmy się razem i zbudujmy jeszcze większą wieżę ze wszystkich klocków".