Reklama
UWAGA, IDĘ!

W chwilę po urodzeniu malec podtrzymywany przez lekarza pod paszkami zaczyna intuicyjnie przebierać nóżkami. Zupełnie jakby robił kroki! Jest to ODRUCH CHODZENIA lub STĄPANIA. Malec podnosi nóżkę i wysuwa ją do przodu, a następnie robi to samo z drugą - jakby chciał chodzić. Odruch stąpania zanika pod koniec 2. miesiąca życia.

Reklama
CO TO ZA HAŁAS?

Gdy malec przestraszy się ( bo usłyszy nagły hałas, zbyt gwałtownie wyjmiesz go z łóżeczka albo niechcący uderzysz w materacyk, na którym leży) reaguje gwałtownym wyprostowaniem rączek i nóżek - jakby chciał coś objąć. To ODRUCH MORO - zwany też ODRUCHEM OBEJMOWANIA. Maleństwo instynktownie zachowuje się jak małpka, która w sytuacji zagrożenia wczepia się w futro mamy. Ponieważ nie jest w stanie ocenić, czy rzeczywiście mu coś grozi, włącza alarm i próbuje się bronić. Odruch zanika do ukończenia 6. miesiąca.

TRZYMAM CIĘ MOCNO!

Gdy przyłożysz mocniej koniuszek swojego palca do wewnętrznej strony dłoni maluszka, zauważasz, ze jego rączka momentalnie się zamyka i zaciska na twoim palcu. Jest to tzw. ODRUCH CHWYTANIA. Uchwyt jest bardzo silny. Podobną reakcję można wywołać na stopie, przez delikatne łaskotanie pod paluszkami - malec próbuje wtedy schwycić twój palec paluszkami stóp. Odruch ten utrzymuje się do końca 3. miesiąca życia.

COŚ BYM ZJADŁ!

Kiedy leżąc z maleństwem u boku delikatnie głaszczesz jego policzek, zobaczysz, jak spróbuje odwrócić główkę w twoim kierunku i otworzyć usta gotowe do ssania. ODRUCH SZUKANIA, bo tak się nazywa, pojawia się już w 32. tyg. życia płodowego. Już wtedy malec odwracał główkę w kierunku bodźca. Wzrok maluszka w pierwszych dniach nie jest na tyle dobry, aby za jego pomocą rozpoznawał kształty, dlatego to rozwinięty zmysł dotyku pozwala mu na orientację w terenie. Ten odruch zanika do końca pierwszego roku życia.

JESTEM GOTÓW DO WALKI!
Reklama

Malec leży przy tobie na wznak, a ty delikatnie przekręcasz mu główkę w prawo. Wtedy dziecko prawą rączkę automatycznie prostuje, a lewą zamyka w piąstkę i przyciąga do siebie. Wygląda wtedy, jak szermierz przygotowujący się do walki. Taka reakcja malca, to nic innego jak ODRUCH TONICZNO-SZYJNY, który jest wynikiem skurczów mięśni szyi. Ta reakcja zanika ok. 3.-4. miesiąca życia.

Reklama
Reklama
Reklama