Reklama

Wkładanie piąstek do buzi, przyglądanie się swoim paluszkom w ruchu oraz łączenie obu rączek, to ulubione zabawy niemowlaków i bardzo ważny etap ich rozwoju. Dziecko ćwiczy koordynację etapami: ręka-usta, ręka-oczy, ręka-ręka. W ten sposób przygotowuje się do właściwego chwytania. Umiejętność tę zdobędzie dopiero w wieku 4-5 miesięcy.

Reklama

RĄCZKI SĄ...

...smaczne

To mit, że niemowlę wkłada paluszki do ust, kiedy jest głodne i że sygnalizuje tym porę karmienia. Dziecko w ten sposób po prostu uspokaja się. Usta to pierwszy narząd, za pomocą którego dziecko poznaje nowe rzeczy. Pozwól maluszkowi na ssanie rączek - zadbaj tylko, by były one czyste, a paznokcie starannie obcięte.

...interesujące

Około 2.-3. miesiąca życia dziecko z zainteresowaniem obserwuje swoje dłonie. Możesz wtedy zakładać na jego nadgarstki zabawki. Zaciekawią go przedmioty, wydające dźwięki (np. mały dzwoneczek). Odgłos zabawki przyciąga bowiem uwagę malca. Maluch lubi przyglądać się też swoim rączkom w ruchu. Zawieś nad łóżeczkiem różne miękkie zabawki, tak aby mógł je sobie uderzać. Ruch zabawki sprawi mu radość, a do tego zachęci do aktywności - zaciekawiony smyk będzie starał się sięgnąć po poruszający się przedmiot.

Reklama

...zwinne

Około 4. miesiąca malec wykazuje coraz większe zainteresowanie otaczającymi go przedmiotami. Za wszelką cenę chciałby wszystkiego dotknąć, pooglądać. Niestety nie wie jeszcze do końca, jak tego dokonać. Pomóż mu wsuwając przedmiot w jego otwartą dłoń. Możesz też głaskać jej wnętrze tak, aby zaciskał paluszki. Około 5. miesiąca dziecko potrafi już chwytać świadomie. Wkrótce odkrywa także, że przedmiot, który trzyma, można wyrzucić. To ważny etap jego rozwoju, dlatego nie zabraniaj mu tego.

A to ciekawe!

Już w 4. miesiącu życia płodowego dziecko wkłada do buzi paluszki i ssie je.

Reklama
Reklama
Reklama