Mali malarze
Farby i papier. To wystarczy, by brzdąc został artystą, a przy okazji rozwijał się intelektualnie.
- Rodzice
Dzieci lubią malować. I świetnie! Ćwiczą w ten sposób sprawność drobnych mięśni dłoni i precyzję ruchu, która przydaje się nie tylko przy malowaniu, ale i przy zapinaniu guzików, wiązaniu sznurowadeł, a potem pisaniu literek. Upłyną lata, nim w twórczości twojego smyka rozpoznasz odbicie realnego świata. To dlatego, że dzieci odzwierciedlają to, co same potrafią wymyśleć, a nie to, co istnieje w rzeczywistości. Doceń jednak pracę malca i wysiłek, który wkłada w malowanie. W ten sposób wzmocnisz jego poczucie własnej wartości. Jeśli dziecko mówi, że właśnie narysowało samolot, uwierz mu, że to jest samolot. Nie kwestionuj doboru kolorów, nie poprawiaj kształtów narysowanych przez dziecko.
Barwne spirale
Potrzebny będzie gruby brystol, plakatówki i plastikowy widelec. Malowanie jest proste – wystarczy tylko rozrzucać niewielką ilość farbek (niezbyt rozwodnionych) i rozmazywać je widelcem, tworząc spirale. Maluch mażąc, ćwiczy sprawność rączki. A efekt – prawdziwe dzieło sztuki!
Syrop zamiast farby
Jeśli maluch nie garnie się do malowania, pokaż mu, że ta zabawa może być... pyszna. Użyj czekoladowego syropu lub owocowej galaretki rozpuszczonej w wodzie. Daj dziecku brystol, pozwól moczyć palce w „farbie” i malować nimi. Zachętą dla malca będzie to, że malarz może... oblizywać rączki w czasie pracy.
Kartoflane pieczątki
Przekrój sporego ziemniaka na pół i w obydwu połówkach wytnij figury, np. kwiatek, listek, gwiazdkę, prosty samochód lub inny wzór, który wam się podoba. Niech maluch umoczy pieczątkę w niewielkiej ilości farbki plakatowej (wyciśniętej na talerz) i odciska ją na grubym papierze. Początkowo może mieć problemy z robieniem ładnych pieczątek. Ziemniak będzie się ślizgał po kartce, gdy nabierze się nim za dużo farby. Kształt pierwszych odbitek nie będzie wyraźny, ale dziecko szybko nabierze wprawy. Wystarczy poćwiczyć.
Całkiem nowe kolory
Aby pokazać dziecku, jak powstają i nazywają się barwy, możesz użyć akwarelek lub plakatówek. Potrzebny będzie duży brystol lub gruby karton, pędzel, duży pojemnik na wodę (do dokładnego płukania pędzla), szmatka (do osuszania go) i farby w trzech kolorach: żółta, niebieska i czerwona. Mieszajcie kolory w sposób przedstawiony na rysunku. Dziecko zobaczy, że może zrobić sobie całą paletę barw, mając tylko trzy farbki!