Reklama

Lęk przed porodem: dlaczego się pojawia?

Ciąża – większość kobiet marzy o tym od dziecka. Jako małe dziewczynki bawimy się w dom, karmimy, nosimy, bujamy lalki w zabawkowych wózkach.

Reklama

Dorastamy, zachodzimy w ciążę. Niby tak naturalny stan a pojawia się strach czy też lęk przed nieuchronnym. W końcu przychodzi moment, kiedy dziecko będzie musiało przyjść na świat.

To, co czujesz może być zarówno strachem jak i lękiem. Wychodząc od rozróżnienia strachu i lęku na podstawie kryteriów psychologicznych należy uznać, że niepokój dotyczący porodu może mieć zarówno charakter strachu, kiedy poród wiąże się z obiektywnym zagrożeniem, jak i lęku, kiedy niepokój jest silniejszy niż obiektywny stopień ryzyka.

Lęk przed porodem jest powszechny we współczesnym, cywilizowanym świecie. Należy podkreślić, że niepokój związany z porodem ma zawsze realne przyczyny. Z większością z nich można się uporać na etapie ciąży. Tylko w niektórych przypadkach stanowi on zjawisko kliniczne.

Lęk przed porodem może mieć swoje źródło w wielu czynnikach. Źródłem niepokoju może być sama ciąża, brak wsparcia, myśli związane ze zmianą dotychczasowego stylu życia, wyobrażenie o porodzie m.in. strach przed bólem lub zasłyszane opowieści o trudnych porodach, zarówno rodzinne jak i od znajomych, wcześniejsze trudne doświadczenia porodowe ale także podwyższona ogólna skłonność do reagowania lękiem.

Jeśli odnalazłaś siebie w powyższych źródłach lęku to dobrze, bo to oznacza, że jest nadzieja. Znając źródło zawsze można znaleźć rozwiązanie.

Poszukaj wsparcia

Badania pokazują, że ryzyko pojawienia się lęku jest tym większe, im mniej masz wsparcia. Szukaj osób, które Cię wysłuchają, nie narzucą swoich przekonań i pomogą ci uporządkować myśli, które Tobie towarzyszą, tak, abyś mogła znaleźć najlepsze rozwiązania dla siebie.

Unikaj historii porodowych zabarwionych strachem

Trudne opowieści porodowe są podszyte niespełnionymi oczekiwaniami, mają swoje źródła w doświadczeniach tej konkretnej kobiety, zdarzyły się w tej konkretnej sytuacji i nigdy nie będą podobne do Twojej historii. Nie ma dwóch tych samych zdarzeń. Pamiętaj, że Twoją historię porodową tworzysz Ty i będzie ona jedyna w swoim rodzaju. Tak jak kobiety różnią się od siebie, tak dwa porody nigdy nie będą takie same. Masz wpływ na to, jak Twoja historia porodowa będzie wyglądać.

Szukaj wiedzy na temat przebiegu porodu

Jako ludzie odczuwamy naturalny lęk przed nowym, przed nieznanym, przed wszystkim, czego jeszcze nie doświadczyliśmy. Szczególnie przy pierwszym porodzie, kiedy czujesz, że nie jesteś na tą nagłą zmianę przygotowana, szukaj informacji, tak aby oswoić sytuację porodową. Możesz poszukać informacji w książkach, ale także poczytać na blogach pozytywne historie porodowe. Nieocenionym doświadczeniem może być także uczęszczanie do szkoły rodzenia.

Strach jest w naszej głowie

Sposób w jaki spostrzegasz poród ma wpływ na to jak będzie on przebiegał. Psychologia mówi o prawie przyciągania lub samospełniającym się proroctwie. To, jakie będziesz miała nastawienie, to jakie wyobrażenie stworzysz w głowie przed porodem, może mieć wpływ na to jak on będzie przebiegał. Pomocne może być napisanie planu porodu. Znajdziesz w sieci różne szablony, którymi możesz się posłużyć. Może Ci to pomóc zweryfikować Twoje potrzeby w porodzie, a co za tym idzie znaleźć miejsce do porodu, które odpowie na Twoje oczekiwania.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama