Lato małych alergików
Wakacje uczulonego dziecka mogą być równie udane, jak wypoczynek jego zdrowych rówieśników. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie spędzić urlop i o co warto zadbać.
- Rodzice
1. Nasza 5-letnia Ania jest uczulona na pyłki traw. Zastanawiam się, czy rodzinny wyjazd na wczasy nad morze to dla niej dobry pomysł?
Tak. Co prawda sezon pylenia traw w regionie nadmorskim rozpoczyna się w maju i trwa do września (szczególnie wysokie stężenie pyłków utrzymuje się w czerwcu i lipcu). Jednak w miejscowościach położonych bezpośrednio nad „wielką wodą” wiatr od morza przenosi zanieczyszczenia wraz z pyłkami w głąb lądu. Dlatego dla alergików uczulonych na pyłki traw wakacje nad morzem to nie tylko wspaniały wypoczynek, ale jednocześnie kuracja lecznicza.
2. Nasz 4-letni Jaś ma alergię na ukąszenia owadów. Jak zabezpieczyć go przed letnim wyjazdem?
Jeśli dziecko ma silną alergię, trzeba dokładnie ustalić z lekarzem zasady postępowania w razie ukąszenia. Groźne są zwłaszcza ukłucia owadów błonkoskrzydłych (np. pszczół, os, szerszeni) - mogą nawet zagrażać życiu. W takiej sytuacji konieczne może być pilne podanie synkowi specjalnego zastrzyku. U niektórych dzieci bolesny obrzęk i duże zaczerwienienie w miejscu ukłucia wywołują ukąszenia takich owadów jak np. komary. W miarę możliwości najlepiej więc ich unikać stosując środki odstraszające owady, czyli tzw. repelenty (np. Off Delicate, Moustidose, Sio) oraz siatki okienne, moskitiery. W porozumieniu z lekarzem można także podawać dziecku profilaktycznie leki antyhistaminowe (np. Zyrtec, Claritine).
3. Ania, nasza 6-letnia córka uwielbia zwierzęta. Niestety, jest uczulona na sierść kota. W czasie planowanego urlopu będziemy mieszkali w pobliżu gospodarstwa agroturystycznego, gdzie mogłaby zacząć uczyć się jazdy konnej. Czy powinnam jej na to pozwolić?
Kot należy do zwierząt najsilniej uczulających. Koń znacznie rzadziej wywołuje reakcje alergiczne, ale wskazana jest ostrożność przy pierwszych kontaktach z tym zwierzęciem. Proszę wtedy uważnie obserwować córkę: czy nie pojawia się wysypka (zwłaszcza plamy z bąblami – jak po oparzeniu pokrzywą), czy nie cieknie jej z nosa katar, czy trudno jej oddychać, czy kaszle itp. Jeśli dolegliwości te pojawią się nagle, radzę zrezygnować z jazdy konnej. I oczywiście trzeba będzie poinformować o tym lekarza, gdyż takie objawy mogą świadczyć o uczuleniu.
4. Czy dziecko, które ma atopowe zapalenie skóry (azs) może bawić się w słońcu, np. na plaży?
Słońce bardzo często poprawia stan skóry u dzieci cierpiących na azs. Niestety, czasami może nasilać dolegliwości. Dlatego trzeba obserwować brzdąca i stopniowo wydłużać czas jego przebywania na słońcu (na początku nie dłużej niż 15 minut). Zawsze też proszę pamiętać o zabezpieczeniu skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVB i UVA! Dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry szczególnie polecane są kremy zawierające filtry fizyczne, czyli mineralne (np. dwutlenek tytanu, tlenek cynku, kaolin), które mają zdolność odbijania i rozpraszania promieni, a przy tym nie powodują uczuleń.
5. Gdzie najlepiej wyjechać na wakacje z małym astmatykiem?
Dla dzieci chorych na astmę ważne jest przede wszystkim to, żeby wypoczywały w regionie wolnym od zanieczyszczeń i jak najwięcej czasu spędzały na świeżym powietrzu. Ogólnie rzecz biorąc wakacje najlepiej spędzać tam, gdzie w warunkach naturalnych jest mniej alergenów w otoczeniu. Dzieci, którym szkodzi kontakt z pyłkami traw i chwastów (lub zarodnikami grzybów pleśniowych) powinny więc wyjeżdżać nad otwarte morze (nie nad zatokę). Zaś mali alergicy, których nęka alergia na roztocza kurzu domowego, najlepiej odetchną od tych pajęczaków w górach, powyżej 700 m n.p.m., gdzie roztocza już nie występują.
6. Jakie kremy ochronne stosować u 2-letniej córeczki, jeżeli ma bardzo jasną karnację i nawet po krótkim przebywaniu na słońcu jej skóra jest już zaczerwieniona?
U małych dzieci znacznie szybciej dochodzi do oparzeń słonecznych (ze względu na większą przenikalność ich delikatnej skóry dla promieniowania UV). Dlatego radzę stosować takie środki ochronne, jak dla skóry osoby dorosłej o bardzo jasnej karnacji - zawierające filtr UVB 50. Krem ochronny proszę rozprowadzać na skórze córeczki 20-30 minut przed wyjściem z domu. Warto też pamiętać, że latem maluchy nie powinny przebywać na spacerach między godzinami 11-15, bo wtedy promieniowanie UVB jest najsilniejsze. Nawet w godzinach rannych i po 15-ej małe dzieci nie powinny bawić się w pełnym słońcu - cień drzew czy parasola to niezbędna osłona.
7. Czy po każdej kąpieli w morzu lub jeziorze powinnam posmarować dziecko kremem z filtrami ochronnymi, czy wystarczy raz?
Raz nie wystarczy. Smarowanie kremem z filtrem trzeba powtarzać po każdym wyjściu dziecka z wody, osuszeniu skóry i zmianie kostiumu kąpielowego na suchy. A że szkodliwe promienie ultrafioletowe przenikają przez wodę, najlepiej stosować preparaty wodoodporne, czyli te, które nie zmywają się i nie tracą właściwości ochronnych. Smarowanie warto powtarzać kilkakrotnie nie tylko z powodu kąpieli w wodzie, ale też z uwagi na piasek, pot i ubranie powodujące ścieranie się warstwy ochronnej kremu.
8. Synek jest uczulony na kakao i orzechy. Czy w czasie upałów mogę od czasu do czasu podawać mu lody czekoladowe z bakaliami?
Odradzam, bo orzechy i czekolada dość często powodują pogorszenie się stanu zdrowia u osób uczulonych. Najlepiej zaproponować synkowi lody o innym, równie atrakcyjnym smaku. Nie powinno być z tym większego problemu, ponieważ dzieci z alergią na pokarmy zazwyczaj bardzo dzielnie przestrzegają zalecanej diety, bo rozumieją, że w przeciwnym razie będzie je bolał brzuszek albo pojawi się swędząca wysypka.
9. Nasza 6-letnia Marysia ma alergię na pióra ptaków. Czy może pojechać do babci na wieś?
Może. Przed wyjazdem proszę jednak uprzedzić babcię, aby przez ten czas w jej mieszkaniu nie było puchowej pościeli (najlepiej, żeby Marysia wzięła z domu swoją pościel), puchowych kurtek, ptaków w klatce, ani wypchanych (np. jako trofeum myśliwskie dziadka). Córka powinna też unikać przebywania w kurniku i omijać gołębnik.