Reklama

Kto nie płaci alimentów?

Najnowsze dane z Rejestru Dłużników Biura Informacji Gospodarczej pokazują, że figuruje tam ponad 300 tysięcy nazwisk, atylko w ciągu roku 2017 ich liczba wzrosła o 8 tysięcy. Jakie jest łączne zadłużenie alimenciarzy? Niestety, 12 miliardów złotych.

Reklama

Jak rozkłada się procentowo zaleganie z alimentami na dzieci? 5 % na liście dłużników zajmują matki, 95% ojcowie, którzy z jakiegoś powodu nie są w stanie płacić za potrzeby swoich dzieci po rozstaniu, czy rozwodzie. Przeciętna osoba nie płacąca alimentów to mężczyzna między 35 a 44 rokiem życia, a rekord w kwocie zadłużenia przypadł mężczyźnie z województwa mazowieckiego, który nie płaci na dzieci od 10 lat, więc zalega z 668 tysiącami złotych.

Co zrobić jeśli jedno z rodziców nie płaci?

Można się zgłosić do Funduszu Alimentacyjnego, który wypłaca pieniądze na dzieci, rocznie nawet 1,5 miliarda złotych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje też nad projektami, które miałyby wprowadzać zmiany w ściąganiu należności od alimenciarzy. Taki projekt miałby przykładowo nakładać kary na pracowdawców, którzy pomagają im ukrywać swoje dochody lub pozwalają pracować nielegalnie, bez odpowiednich umów.

Warto jednak podpisywać też petycje w sprawie ścigania alimenciarzy, takie jak ta stworzona przez Naszą Demokrację.

Niepłacenie alimentów dane

Odpracowanie długów alimentacyjnych może się wiązać z pracami społecznymi. Według danych stowarzyszenia Alimenty to nie prezenty, 1 milion dzieci w Polsce nie otrzymuje regularnie alimentów. 93% alimentów to tzw. alimenty zasądzone do kwoty 500 złotych, czyli w zasadzie tyle ile wynosi w Polsce minimum egzystencji wg IPiPS.

W pierwszej trójce województw wg danych z Rejestru Dłużników znalazły się mazowieckie, śląskie i dolnośląskie.

Reklama

Próg alimentacyjny

W tym momencie próg alimentacyjny uprawniający do funduszu alimentacyjnego pozostaje niezmieniony od 2007 r. i skutecznie ogranicza możliwość korzystania z funduszu alimentacyjnego dzieciom pracujących samodzielnych rodziców. Próg alimentacyjny wynosi 725 złotych.

Reklama
Reklama
Reklama