Reklama

Najgorsza pora na poród

Czy pora dnia lub nocy, w której rodzi się dziecko, ma znaczenie dla jego zdrowia? Albo dla samopoczucia rodzącej kobiety? Sprawdzili to badacze z Uniwersytetu w Teksasie, którzy dokładnie przeanalizowali prawie 25 tysięcy nieplanowanych wcześniej porodów w Wielkiej Brytanii. Wnioski? Godzina porodu nie ma żadnego znaczenia dla zdrowia i rozwoju dziecka, nie wpływa też na stan matki. Przy okazji jednak naukowcy dokonali ciekawego odkrycia.

Reklama

Kiedy lepiej nie rodzić?

Naukowcy, którzy analizowali porody, pracowali po 12 godzin na dwie zmiany. Z czasem zauważyli, że po długim czasie pracy umykało im coraz więcej szczegółów dotyczących zdrowia rodzących kobiet i noworodków. Zainteresowali się więc związkiem pomiędzy czasem porodu a... zmęczeniem lekarza przyjmującego poród. Udowodniono, co w końcu jest oczywiste, że wraz ze wzrostem zmęczenia lekarza spada jego uważność, a tym samym nie jest on w stanie tak dobrze zająć się ciężarną, jak na początku swojego dyżuru. Zatrważające, że po 10 godzinach pracy lekarza ryzyko utraty zbyt dużej ilości krwi przez rodzącą kobietę wzrasta o 30%!

Reklama

Co więc zrobić, by zapewnić sobie jak najlepszą opiekę? O ile nie planujemy cesarskiego cięcia, nie możemy wybrać konkretnej godziny, w której zacznie się poród. Może jednak warto umówić się z położną, która poświęci nam maksimum uwagi?

Reklama
Reklama
Reklama